חמר מקומי: מרכז הקרמיקה בתל אביב נפתח מחדש

המשכן החדש של המרכז לקרמיקה עכשווית מביא איתו גם רוח חדשה למקום, עם מגון רחב של סדנאות ופעילויות לצד תוכניות לתערוכות אדג'יות ועדכניות

מאשה צור-גלוזמן, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאשה צור-גלוזמן, עכבר העיר אונליין

משכנו החדש של המרכז לקרמיקה עכשווית על שם יששכר ויהודית בנימיני נפתח ביום חמישי האחרון (16.6) בדרום תל אביב. מרכז בנימיני הוקם כהקדש בשנת 2001, על פי משאלתה האחרונה של יהודית בנימיני. כעת, משהחל לפעול במשכנו החדש יתקיימו במרכז בנימיני פעילויות שונות, תערוכות, סדנאות ושאר אירועים.בית בנימיני - המרכז לקרמיקה עכשווית - כל הפרטיםשל מי האדמה הזאת? - כל הפרטיםהמרכז יקדם שיתוף פעולה בין אמנים צעירים לאמנים ותיקים, מקומיים וזרים, בתחומים שונים לטובת קידום האמנויות. המבנה החדש של מרכז בנימיני יכלול סדנה ליצירת קרמיקה ובה כל הציוד הדרוש ליצירה בקרמיקה. הסדנא תשמש אמנים צעירים מקומיים שזכו במלגות ואמנים אורחים. במקום יועברו סדנאות לקהל הרחב כולל הדגמות, כיתות אמן, הרצאות ואירועי שריפות כלים מיוחדות; סדנאות לאמנים, עם חללי עבודה נוחים לאמנים מתחלפים תמורת דמי שימוש מינימליים עבור החלל עצמו.קרמיקה זה כאן. בית בנימיני (צילום: יח"צ)הציוד שבחלל המרכזי (דוגמת תנורים וציוד כבד אחר) יהיה נגיש לאמני הסדנאות כמו גם מערך הקהל והיצירה הכללי של המרכז; סדנת אמן אורח (artist in residence), שתארח אמנים מהארץ ומחו"ל; גלריית תצוגה - גלריה להצגת מיטב יצירות הקרמיקה של אמנים מישראל ומרחבי העולם; גלריית מכירה, שתכלול חלל להצגת ומכירת עבודות של מיטב אמני הקרמיקה בארץ במטרה ליצור "חלון ראווה" לנעשה בתחום; ספריה וארכיון, בהם ירוכז חומר רלוונטי לעולם הקרמיקה על גווניו השונים כולל תיעוד של הנעשה באמנות הקרמיקה העכשווית וגישה לקהל הרחב; ומשרד לניהול המקום וכן לניהול אגודת אמני הקרמיקה בישראל.עבודת אדמה

המרכז נפתח רשמית, כאמור, ב-16.6, עם תערוכה בשם של מי האדמה הזאת?, אותה אוצר ערן ארליך, שתינעל ב-27.8. בתערוכה משתתפים: יואב אדמוני, מיכה אולמן, ציפי איתי, פינה באוש, רותי ביגר, תמרה בן-ארצי, הגר בן-מאיר, אסתר בק, מאיה סלומון, קלאודי קזנובס, גלעד רטמן, שלי שביט, קלוד שמפי ויגאל תומרקין.השאלה פרובוקטיבית, התוצאות מעמיקות. מתוך "של מי האדמה הזאת?"

"'של מי האדמה הזאת' היא שאלה פרובוקטיבית לכאורה, אך למעשה, מתחת להדי המאבק ארוך השנים הזה "בינינו לבינם", טמונה הסכמה כי האדמה שייכת למישהו. "הם" ו"אנחנו" חולקים הסכמה משותפת על כך שהיחס של האדם לאדמה הוא יחס של בעלות. אך האומנם אין בנמצא יחס אחר בין אדם לאדמה, בין אדם לעולמו? התערוכה מבקשת להראות כי היחס בין האדם לעולמו אינו חייב לעבור רק דרך המודל של הבעלות וכי קיימת אלטרנטיבה אחרת לחשוב על הקשר לעולם", כותב ערן ארליך, אוצר התערוכה.

במסגרת קורסי הקיץ שמציע המרכז יתקיימו קורסים בקדרות – מפגש ראשוני עם החומר הקרמי, לישתו ועיבדתו, קורס מתקדם בקדרות, קורס לעבודה עם כלים גדולים, פיסול פיגורטיבי (המאפשרת עבודה באופן חופשי, שאינו מחייב התמודדות עם פתרונות טכניים מורכבים או ידע מוקדם) וסדנה רעיונית, ליוצרים המעוניינים לחדד את הצד היצירתי של עבודתם - הסדנה תעבוד על נושא כללי שיוצג בפני הקבוצה ותפתח באופן אישי וקבוצתי את היבטיו השונים. כמו כן, תתקיים סדנה לילדים בשם "לגעת בחמר". ב-30.6, במסגרת אירועי "הלילה הלבן" בתל אביב, יוצג במרכז "חומר לבן ו-20 קדרים" – מיצג קרמיקה חי בהנחיית עדינה בר-און.חלון ראווה לנעשה בתחום. מהעבודות בבית בנימיני (צילום: יח"צ)יששכר בנימיני נולד ב-1917 בטיביליסי שבגרוזיה ועלה ארצה בהיותו בן שמונה. במקצועו היה בנאי עד שנפצע בעבודתו. מתקופה זו והלאה החל לעבוד ולפסל בקרמיקה והפך לאמן בתחומו. הוא החל לארגן חוגים לנוער השכונתי ובחוגים אלה חינך לאהבת ערכי העבודה והאמנות. ב-1990 יצא עם אשתו לטיול במצרים, שנודע מאוחר יותר בכינוי "טיול הדמים למצרים". במהלך נסיעה לקהיר הותקף האוטובוס של התיירים הישראלים, ותשעה מהם, ביניהם יששכר, נהרגו. אשתו יהודית נפצעה קשה אך החלימה. היא נפטרה ב-1999. מרכז בנימיני לקרמיקה מיישם את משאלתה האחרונה של יהודית בנימיני – הקמת מרכז לפעילויות חינוכיות ואמנותיות בתחום הקרמיקה, הציור והפיסול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ