קריאה בכנסת: "לשלול מנתן זך את פרס ישראל"

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) קורא לשלול מזך את פרס ישראל לאחר שאמר בראיון בקול ישראל ש"נתניהו, כמו היטלר, נבחר בבחירות דמוקרטיות". זך בתגובה: "לא דיברתי על ביבי, דיברתי על כולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) פנה היום לועדת פרס ישראל בבקשה לשלול מנתן זך את פרס ישראל, בעקבות התבטאויותיו אתמול בראיון לקול ישראל, לתוכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל. זך דיבר כנגד התנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וקרא לו (בעודו פונה לדקל) "ראש הממשלה שלך". "הוא גם ראש הממשלה שלך," הגיב דקל, "הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות". זך הגיב "גם בהיטלר בחרו בבחירות דמוקרטיות". מאוחר יותר טען שהוא לא עושה השוואה, אלא מציין את העובדה ש"בחירות דמוקרטיות העלו את מוסוליני, היטלר, סטאלין".בשיחה עם עכבר העיר אונליין אמר זך: "הציגו לי שאלה ועניתי. נתניהו נבחר בבחירות דמוקרטיות, וכך גם היטלר, סטלין ומאו צה טונג. גם פול פוט מקמבודיה שהרג רבע מהעם שלו, הם נבחרו כולם בבחירות דמוקרטיות, אז מה לעשות, אז זו סיבה לא לערער על ההחלטות שלהם? לא דיברתי על ביבי, דיברתי על כולם, אמרתי שהעם יכול לבחור. סטאלין נבחר אפילו שהרג 20 מליון מבני עמו, הוא עדיין נבחר מבחירות חופשיות.

ביבי הוא מכר שלי, אין לי שום דבר אישי איתו. פעם הוא אפילו בא אלי יום אחד וישבנו ושתינו, והמשכנו יחד עם קדישמן לראות מוזיאון. זה לא אישי, זה עניין עקרוני. אני איבדתי את אבי בגלל הנאצים. אבי התאבד בגלל מה שקרה בגרמניה, אז שאני אומר שביבי הוא כמו היטלר?".שנלר: "זך אינו ראוי להכרה שהמדינה נתנה לו" ח"כ שנלר מסר בתגובה: "אני חושב שחופש הביטוי והויכוח הדמוקרטי הוא ראוי ונדרש וטוב שאנחנו במדינה דמוקרטית, אבל לעשות השוואה בין ממשלה ישראלית יהודית לממשלה נאצית ובין הדמוקרטיה היהודית לדמוקרטיה הנאצית במדינת ההישרדות היהודית מהשואה, זו השוואה שאינה ראויה, בעיני - גם בזויה.

באופן אישי אני מאוד אוהב את שירתו של זך, ושמחתי על החלטת הוועדה הציבורית שהחליטה להעניק לו את ההוקרה הלאומית על תרומתו לתרבות הישראלית. ברגע שהוא הוציא את עצמו מהשיוך לאחריות היהודית כשהוא משווה את הממשלה לנאצים, הוא לא ראוי לשאת בהכרה שהמדינה נתנה לו."

נתן זך אינו זר לשערוריות: אחת לכמה חודשים עולה שמו של המשורר בהקשר פרובוקטיבי כזה או אחר. רק בשנה האחרונה הסתבך מספר פעמים: הוא כינה את עדות המזרח "פרימיטיביים" ש"יצא מהמערות", הצהיר כי הוא מעוניין להשתתף במשט הבא לעזה ודיבר נגד "האח הגדול" וצופי התוכנית, אותה כינה "הטינופת הנוראה עם הגמד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ