המוזיאון במחנה ההשמדה סוביבור נסגר בגלל בעיות תקציב

מחנה ההשמדה הפולני סוביבור והמוזיאון הסמוך עליו, צפויים להסגר לצמיתות עקב בעיות תקציב. סגירתו של האתר תגרום להפסקת העבודות הארכאולוגיות שבאיזור

עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר אונליין

אתר מחנה הריכוז וההשמדה סוביבור והמוזיאון שבסמוך לו נסגרו בשבוע שעבר עקב היעדר תקציב. נראה כי לא נמצא גורם כלשהו, פולני או יהודי, שמוכן לשאת בעלויות הפעלת המחנה, עלות הנאמדת בכמליון דולר בשנה. שר התרבות הפולני אמר כי משרדו ינסה לפעול על מנת לממן את אחזקת המוזיאון החל מהשנה הבאה, אך נראה כי עד אז גורלו לוט בערפל.

מחנה סוביבור פעל מתחילת קיץ 1942 עד למרד שפרץ בו ב-10 באוקטובר 1943, מרד שאיפשר לכ-600 אסירים להימלט מהמקום. רובם שרדו הודות לעזרה שהגישו להם תושבי הכפרים הסמוכים למחנה. מספר הנספים במחנה מונה כ-170,000 בני אדם. בחודש שעבר נידון ג'ון דמיאניוק, שהיה שומר במחנה, לחמש שנות מאסר בגרמניה.

סגירתו של האתר תגרום להפסקת עבודות חפירה שמתבצעות במקום בשלוש השנים האחרונות על ידי ארכיאולוגים מאוניברסיטת באר שבע והארכיאולוג הפולני וויצייך מזורק. העבודות הביאו לגילוי חפצים רבים שהיו שייכים לכ-200 אלף היהודים והשבויים הרוסים שנרצחו במחנה.

בסוף השבוע הסתיימו גם הדיונים השנתיים של הוועד הבינלאומי של מוזיאון אושוויץ, ונראה כי בעיותיו הכספיות של האתר נפתרו הודות לתרומות נכבדות ממספר מדינות, ביניהן גרמניה שתרמה 60 מליון יורו. עוד הוחלט לשמר בתוך המוזיאון את השלט המקורי "ארבייט מאכט פריי" שנגנב בשנה שעברה, נמצא ושופץ. בכניסה למחנה יוצא העתק של השלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ