טל לוין, עכבר העיר אונליין
טל לוין, עכבר העיר אונליין

בין טקסי הזיכרון והמנגל, השבוע הקרוב הוא גם הזדמנות מצויינת לראות כמה וכמה תערוכות מעניינות. לכל המטיילים, וגם לאלה שרוצים להישאר קרוב לבית, ארבע המלצות על ארבע תערוכות במוזיאונים ברחבי הארץ. בין מוזיאון תל אביב, לצילומים נוסטלגיים במוזיאון תל חי, מה כדאי לראות השבוע?סיפור דרך רישום פייר אלשינסקי, היה אמן רב־תחומי ששלח את ידו בציור, ברישום, בהדפס, בכתיבה וביצירת סרטים. ב־1949 הצטרף לקבוצת קובר"א (CoBrA), שהתאגדה שנה קודם לכן בפריז בתור אלטרנטיבה למגמה הסוריאליסטית בציור שבאותה תקופה הלכה והסתיידה. הקו המנחה של התנועה - טיפוחה של הספונטניות ביחסי הגומלין בין המבוקר למתוכנן - נשאר לדידו בלתי מעורער. קשב מתמיד להיבטים של לשון ושל כתב, אפילו לסיפור, ניכר היטב ביצירתו הפלסטית של אלשינסקי. ששת דפי הסדרה, המוצגים בסדר שקבע האמן, פורשׂים בפנינו רצף שמפתה לראות בו סיפור (סתום ככל שיהיה), שפועלים ונפעלים בו דימוייו ויצוריו המוכרים. מי: פייר אלשינסקי - מבחן הכותרתמתי: פתיחה - 2.5, נעילה - טרם נקבעאיפה: מוזיאון תל אביב לאמנותרצף שמפתה לראות בו סיפור. עבודה של אלשינסקישומרות ונשמרות במוזיאון חיפה נפתחו בחודשים האחרונים שלוש תערוכות מעניינות. אחת מהן, שומרי הסףמורכבת מעבודות וידאו וסאונד, המפוזרות ברחבי המוזיאון ומתייחסות לבעלי תפקידים שונים בעולם האמנות. כל המושאים המיוצגים נחשבים קובעי טעם או שומרי סף: אוצרים, גלריסטים, וכמובן, המוזיאונים עצמם, על מכלול הפונקציות שהם מייצרים: מדריכים, משמרים, מצלמות אבטחה וכו'. האמנים המשתתפים: לואיז לולר, סיגלית לנדאו, דורון סולומנס, שי-לי עוזיאל, עינת עמיר, ג'ק פאבר, אדריאן פאצ'י, אנדריאה פרייזר.מי: שומרי הסףמתי: 29.1-23.5איפה: מוזיאון חיפה

קובעי טעם בעולם האומנות. אנדריאה פרייזר מתוך שומרי סף

איך נראות ידיים של צלם? צלם הדיוקן האוונגרדי הלמר לרסקי (או בשמו: אליאס ישראל שמוקלרסקי) נהג להאיר את מושאי הצילום במראות לקבלת תוצאות דרמטיות. אף שלרסקי כמעט אינו מוכר לציבור, הוא מצלמי הדיוקן החשובים במאה ה–20. בתערוכה יוצגו כ–150 הדפסות מודרניות מתשלילים שבאוסף המוזיאון, רובם טרם פורסמו. את הדיוקנים צילם בארץ–ישראל בשנים 1932 עד 1948 , אז חי כאן ותיעד חלוצים עובדים, גברים ונשים. רוב הצילומים בתערוכה מתרכזים בפועלים, ובעיקר בידיהם. הידיים ביטאו את חשיבותה של עבודה יוצרת והדגישו את האידאולוגיה הרומנטית–סוציאליסטית שלרסקי דגל בה.מי: הלמר לרסקי: ידיים עובדות מתי: פתיחה - 3.5, נעילה 14.7-2011איפה: מוזיאון ישראל ירושליםהידיים בשירות הציונות. עבודה של הלמר לרסקימקפיץ את מרילין מונרו "פנים" היא תערוכת דיוקנאות של הצלם הלטבי פיליפ האלסמן (Philippe Halsman). המוצגת במוזיאון הפתוח לצילום בתל חי. האלסמן, אשר הלך לעולמו ב-1979, הוא אחד הצלמים המפורסמים בהיסטוריה, וממציא שיטת ה"ג'מפולוגיה" (Jumpology) - בה המצולמים קופצים תוך כדי הצילום. על פי האלסמן, שיטת צילום זו חושפת את האני האמיתי של האח"מים המצולמים, המרוכזים בקפיצה ולא מתרכזים בארשת חשיבות או עוטים "מסיכה". אלסמן מצלם דיוקנאות ישירים וחודרי לב. לאורך כל הקריירה, התייחס למושאי תצלומיו כפסיכולוג החודר אל מעמקי הנפש ומחלץ מתוכה תובנות פנימיות "הגילוי הזה, או לכידת המהות הזו, מהווים את היעד והלהט של חיי", אמר.

האלסמן הצליח לגרום לפוליטיקאים, אח"מים, מדינאים, אנשי רוח, סלבריטאים ועשירים להצטלם ואפילו לקפוץ לכבודו: ריצ'רד ניקסון, הדוכס והדוכסית מווינדזור, אלברט איינשטיין, מרילין מונרו, ווינסטון צ'רצ'יל, , ג'ון קנדי, ועוד אישים מרכזיים של המאה העשרים. היחיד שלא הסכים לקפוץ לכבוד האוסמן הוא אמן סרטי המתח אלפרד היצ'קוק.

מי: פיליפ האלסמן - פניםמתי: 17.2-30.6איפה: המוזיאון לצילום בתל חי 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ