ניק סטורדי, הגרדיאן

חצות בבורגר-בר בסנט פטרבורג. שלושה גברים צעירים ומרופטים יושבים בשולחן; ילד בן שנתיים בשם קספר רץ בהתלהבות אל עבר מסך וידאו בקצה הבר. מלצריות מביטות בסלידה על אימו, נטליה סוקול (מכונה "קוזה"), הרודפת אחריו, צוחקת, מזמינה אותו ללחוץ על הכפתורים של מכונת הקרח.קשה להאמין, אבל כך נראית פגישה סודית של קולקטיב האמנות הרדיקלי ביותר ברוסיה, "וויינה" ("מלחמה" ברוסית). מאז שהתחילו עם אמנות הרחוב שלהם לפני שלוש שנים, וויינה דאגו להישאר מתחת לרדאר. בלי מכשירים סלולריים, בלי חשבונות בנק, בלי כתובות קבועות, רק פגישות מאולתרות במקום בו הם מקווים לא למשוך את תשומת הלב של הרשויות. זה הלך ונהיה קשה יותר ככל שהאמנות שלהם קיבלה יותר הערכה – ותשומת לב מארגוני הממשלה הרוסיים, המטרה התמידית של הפעולות שלהם.מענק מהממשלה על אמנות לא חוקית

לפני שלוש שנים הקבוצה אירגנה אורגיה אמיתית במוזיאון הזואולוגיה של מוסקבה בתור מחאה על חוסר המשמעות של הבחירות ברוסיה. אז הם הקרינו דגל פיראטים ענקי על בניין הממשלה. ביוני האחרון הם ציירו איבר מין באורך 60 מטר על אחד מהגשרים של סנט פטרבורג, כך שהוא מונף מעל מפקדת הפס"ב (לשעבר קג"ב) המקומית. באופן בלתי סביר לחלוטין הפעולה זכתה ל"פרס המקוריות 2010" של המרכז הלאומי לאמנות מודרנית במוסקבה, וזיכה את הקבוצה ב-400,000 רובל (כ-10,000 דולר). כזה הוא הרעב של עולם האמנות הרוסי למחאה.לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד. חבורת וויינה (צילום: אתר הקבוצה)"לקח לנו 23 שניות לצייר את זה, בתזמון מושלם בין סגירת הגשר לחציית רכבים ולהרמה שלו," אומרת סוקול. "שים לב, האשך השמאלי מעט מעוות. זה בגלל שהמשטרה התנפלה על הבחורה הכי קטנה שהייתה איתנו ולאוניד היה צריך לרוץ בשביל להציל אותה לפני שהוא סיים לצייר אותו".

היא מצביעה על ידידה, לאוניד ניקולייב. הוא שקוע בשיחה עם עורך הדין שלו, מתכונן לשימוע בבית המשפט. "זו לא האשמה רצינית – השתתפות בהפגנה ללא אישור," הוא אומר, "אבל אני לא יכול להרשות לעצמי להפסיד". אם הוא יפסיד, הוא יחזור לכלא: בנובמבר האחרון, הוא ואולג וורוטניקוב – בן זוגה של סוקול, אביו של קספר – נעצרו כשהמשטרה פשטה על הדירה שבה הם שהו. הם בילו שלושה חודשים בכלא, ממתינים למשפט על כך שהפכו שתי ניידות משטרה והואשמו בהתפרעות והסתה נגד "קבוצה חברתית" – המטרה. רק כשאמן הרחוב האגדי בנקסי התערב וגייס 80,000 פאונד למען הקבוצה שאותה הוא מכנה בחיבה "טרוריסטים אמנותיים", הם שוחררו בערבות.

"בנקסי מממן את הדור הבא של המהפכה" השניים עלולים להישלח לכלא לתקופה עד שבע שנים. בינתיים, וויינה משתמשים בשארית המענק של בנקסי בשביל לשכור עורכי דין עבור אמנים ואקטיביסטים אחרים העומדים למשפט. "בנקסי מממן את הדור הבא של המהפכנים הרוסים," אומר וורוטניקוב. "ואני חושב שהוא יהיה מרוצה".

"בנקסי יהיה מרוצה". וורוטניקוב מובל לבית המשפט (צילום: AP)למחרת, ניקולייב מחכה לשימוע שלו מחוץ לבית המשפט בסנט פטרבורג. ב-31 במרץ, ברחבי המדינה נערכו הפגנות – למען הזכות להפגין. וויינה חסמו את הכביש הראשי של סנט פטרבורג. כשהמשטרה ניסתה לעצור אותם, הם השפריצו עליהם שתן, תוכנית שהוכנה מראש. בתגרה שהתפתחה, ניקולייב וסוקול נעצרו, וורוטניקוב הוכה וקספר נלקח למעצר ללילה. במשפט לניקולייב מתבשר שהשימוע נדחה ומועבר למוסקבה, שם הוא גר. הוא שמח: "הם צריכים שהמשפט ימשיך תוך חודשיים, וכשמעבירים תיק מעיר לעיר, לוקח שנים. לפעמים הם הולכים לאיבוד."כשאנחנו עוזבים את בית המשפט, ניקולייב ועורך דינו מזהים גברים מאיימים בקהל. הם מהמשטרה. "הם מנסים לעקוב אחרינו, אבל הם לא כל כך טובים בזה," אומר ניקולייב. הוא יוצא מבית המשפט בדלת האחורית, ובקלות מאבד את הסוכנים. הוא חומק לתוך תחנת המטרו ומתפוגג בהמון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ