היהודי הנודד: זאב אנגלמאייר מפרק את המסורת

הוא גוזר ומדביק, מרכיב ומפרק, מדבר עם היהדות אבל גם צוחק ומאתגר אותה. בתערוכה חדשה לא מפחד המאייר זאב אנגלמאייר להתחצף למסורת

יעל גוטרייך אורון, עכבר העיר אונליין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעל גוטרייך אורון, עכבר העיר אונליין

במסגרת סדרת התערוכות "מסך ליוצר", שחושפת את תהליכי היצירה של אמנים שונים, נפתחת בימים אלו במוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון תערוכתו של זאב אנגלמאייר, מגדולי המאיירים בישראל. התערוכה, שנקראת היהודי הנודד (באצירתה של גלית גאון), תציג תהליכי עבודה אל מול עיבודים סופיים של שני פרויקטים שונים של האמן – ההגדה של פסח ו"שיר השירים". לצד איורים,הגיגים ומחברות סקיצה של עבודות קולאז', כולן מלאות בהומור "אנגלמאיירי" ושפע ציטוטים ממדף הספרים היהודי, יוצגו בתערוכה גם עבודות מקוריות להגדה, כלי קרמיקה מאויירים, צעצועים, אובייקטים ועבודות שטרם פורסמו בנושא. העבודות כולן יעסקו בנושאים "יהודיים": חגי ישראל, שיר השירים ומיהו יהודי. הכל, כאמור, דרך נקודת המבט הייחודית של אנגלמאייר.

היהודי הנודד - זאב אנגלמאייר - כל הפרטים

סגנונו האמנותי של אנגלמאייר מאופיין בהרבה חיספוס והומור. הטקסטים הגבוהים מתכתבים עם אלה הנמוכים, ויוצרים ניגודיות שמעצימה את עבודותיו. תוך שימוש בקולאז'ים, המורכבים מחלקי עיתונים וחומרי גלם שאסף אנגלמאייר במשך שנים רבות, מוצגות גם עבודות עם אמירה חצופה, מתריסה ולא מתנצלת. לא בכדי הוא נחשב על ידי רבים ל"ילד הרע של האיור הישראלי".

הגבוה מתכתב עם הנמוך, הביקורת עם ההומור. עבודות של אנגלמאייר

"התערוכה נרקמה לאיטה, בשיעורים המתקיימים במסגרת בית מדרש חזותית של 'עלמא', שם כמו מפגש מחזור משודרג של כל המי ומי בקומיקס, לומדים פרשנות וטקסטים יהודיים" מספרת גאון. "אחרי השנה הראשונה הצטמצמה הקבוצה, אבל התלמיד החכם הוא זאב אנגלמאייר, שכל שיעור יושב מתוח ומלא עניין, מגיב, מעיר ויוצר תוך כדי. כתוצאה מכך, שני ספרים עבים של קולאז'ים מלווים את השיעורים. משבוע לשבוע, נערמים עמודים של איורים הקושרים את עולמו הפרטי, הדימויים המוכרים כל כך, עם טקסטים מדוייקים מהגמרא".

המסורת היהודית, גרסת הקומיקס. עבודות של זאב אנגלמאייר

הטקסט בעבודותיו של אנגלמאייר הוא ללא ספק חלק חשוב מהאיור. הוא גם זה שמאפשר לו ליצור את הקוטביות שמתבטאת בשפה פראית ומעודנת, גבוהה ונמוכה בו זמנית, הכל עם הרבה קריצה. מבחינת הטכניקה, אנגלמאייר עוסק בגזירות והדבקות ללא שימוש במחשב והתוצאה שמתקבלת לרוב היא עבודה בעלת אופי מחוספס, לא חפה מטעויות. יחד עם זאת, שם גם טמון מקור כוחה. בעבודות מסוימות נראה שהטקסט קדם לויז'ואל ובאחרות בדיוק להיפך. 

אדם ברוך כתב עליו לפני מספר שנים: "במשך השנים מתקיים בישראל משק אילוסטרטיבי עשיר. אנגלמאייר אחד מנציגיו המעולים. לאנגלמאייר הפועל גם בעיתונות הלגיטימית וגם במחתרתית נוסח משלו שעיקרו: בלילת חומרים עצומה. ומבלילה זו נמשך הסיב האנגלמאיירי. מכל אלה אנגלמאייר מייצר אילוסטרציה המתייחסת גם לנוהלי החיים היומיומיים, גם לאידיאות אתיות ופוליטיות שליטות וגם להיסטוריה של האילוסטרציה עצמה. כלומר מדבר בכמה טלפונים באותה שעה".

"אילוסטרציה המתייחסת גם לנוהלי החיים היומיומיים". עבודות של זאב אנגלמאייר

ציוריו של אנגלמאייר התפרסמו כאיורים לכתבות, שערים ומדורים קבועים ב'חדשות', 'ידיעות אחרונות', 'הארץ', 'הד החינוך', 'העיר', 'מוניטין', 'משקפיים', ושערים רבים של 'עכבר העיר'.

שיח גלריה בנוכחות האמן יתקיים ביום שישי, 15 אפריל בשעה 11:00.

איפה: המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון, רחוב וייצמן 61 חולון מתי: ימי ב',ד', ו' 10:00-13:00, ימי ג' ו-ה' 17:00-20:00 וימי שבת 10:00-15:00 (בחול המועד פסח, ערב חג שני ובחג שני המוזיאון פתוח כרגיל)כמה: 10 ש"ח דמי כניסה למוזיאוןפתיחה: 13 אפריל 2011נעילה: 30 יולי 2011

יעל גוטרייך אורון www.facebook.com/gutiart

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ