היהודי הנודד של אנגלמאיר ועוד תערוכות מומלצות

אפרט.ארט מציגה תמונות מהאלבום המשפחתי, נמל יפו מאגד ומגשר, והמוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס מציג את תהליכי העבודה של זאב אנגלמאיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום ראשון: גיבורים באלבום התמונות המשפחתי

ב"גיבורים מהכיס", המוצגת בגלריה אפרט.ארט, עבודות שמן של נטשה בריליאנטובה, חושפות את סיפוריהם האישיים של דמויות הירואיות מתוך אלבום התמונות המשפחתי שלה. התמונות צולמו על רקע הסערות ההיסטוריות של מאה ה-20 והגיבורים הראשיים הם אנשי המשפחה הקרובה של בריליאנטובה.

נטשה מציירת ארבעה דורות הנלחמים על מקומם בעולם: הדוד נתן, ד"ר לכימיה, המקריב את חייו ובוחר להתאבד ב-1933 בכדי לשמור על משפחתו מפני המשטר הקומוניסטי של סטאלין. סבתא רחל, שעלתה עם אחותה לפלסטינה כיתומות, נמנתה על מקימות קיבוץ סעד ונלחמה בבריטים. הדוד אלי, סוציאליסט ופרטיזן, שנהרג ב-1948 בקרב על רמות נפתלי. ליאוניד, בעלה הראשון של אמה, הוכרז כ"אויב המדינה" והיה אסיר באחד הגולאגים של סטאלין.

הצילומים עוסקים בשאלה מהו האדם - תבנית נוף הולדתו או אוסף של תבניות עקורות, סיפורים ואגדות עם ומשפחה.

גיבורים מהכיס - נטשה בריליאנטובה - כל הפרטים

תבניות, סיפורים ואגדות של עם ומשפחה. מתוך "גיבורי כיס"

יום שני: המקרה המוזר של ציור הקיר

מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד מציג תערוכה חדשה של האמן מרסל ינקו, הכוללת עבודות שיצר ברומניה ובציריך וכן את הפרק הישראלי של יצירתו. התערוכה מציגה עבודות מעיזבונו שלא הוצגו מעולם. במרכז התצוגה יוצגו לראשונה ארבעה פנלים מעץ שהתגלו לאחרונה, שהם חלק משמונה פאנלים של ציור קיר גדול שנעשה עבור באמצע שנות ה-50 עבור חברת "צים". הציור לא הוצב בסופו של דבר באנייה, הפנלים נותרו בסטודיו בעין הוד ונשכחו. רק לפני מספר שנים התגלו ארבעה מתוך שמונה הפנלים, מוסתרים מאחורי ארון. הסצנות המצוירות כוללות תיאורים הרואיים של הקמת המדינה, האופייניים ליצירתו של ינקו בשנות ה-40 וה- 50. ביניהם משולבים סמלים יהודיים המופיעים גם הם בעבודותיו באותן שנים.

מרסל ינקו - תערוכה חדשה - כל הפרטים

עבודות שלא הוצגו מעולם. "נמל בים החשחור" (מתוך תערוכה חדשה של מרסל ינקו)

יום שלישי: אדמה, מים, רוח ואש

גלריה collecte'co אוצרת ריהוט נדיר ואקזוטי, ומשיקה תערוכה בנושא ארבעת היסודות. בתערוכה מתארחים אומנים שונים: שי גינות, סיקי טוריג, מאדה סוטאמיה ואוסקר פרין. תערוכת הצילומים "שדה ראיה" של גינות, חושפת את הלא נראה שבטבע. כמו כן מציגה הגלריה עבודות נבחרות מספריה "חופשית ברוח" ו-"נופי נפשי". עבודותיו של אמן הזכוכית היפני סיקי טוריג מיוצרות מזכוכית ממוחזרת בגווני ירוק וכחול וטכניקות עבודה מגוונות. בין יצירותיו ניתן למצוא כדי ענק, ואזות גבוהות, ופסלי זכוכית בשילוב עץ. אוסקר פרין יוצר אמנות וריהוט באמצעות עצים ושורשים. מאדה סוטאמיה מהאי באלי אוסף עצי סחף בחופים ויוצר מהם רהיטים ומוצרים פיסוליים במראה פראי ולא מלוטש.

תערוכה קבוצתית בגלריה collecte'co - כל הפרטים

השורשיות שבאדמה. עבודה של אוסקר פרין

יום רביעי: "הילד הרע של האיור הישראלי" בעקבות היהודי הנודד

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון מארח את המאייר זאב אנגלמאיר, בישראל במסגרת סדרת התערוכות "מסך ליוצר".

בתערוכה "היהודי הנודד" יציג אנגלמאייר תהליכי העבודה לצד עיבודים סופיים של שני פרויקטים: הגדה של פסח ושיר השירים. איורים, הגיגים ומחברות סקיצה, עבודות קולאז'ית משופעות בציטוטים ממדף הספרים היהודי, כאשר הכל בהומור האנגלמאיירי הידוע, שכבר הרוויח לו את השם "הילד הרע של האיור הישראלי". לצידן, יוצגו בתערוכה עבודות מקוריות להגדה, כלי קרמיקה מאויירים, צעצועים, אובייקטים ועבודות שטרם פורסמו בנושא.

הסדרה "מסך ליוצר", מאפשרת למבקרים הזדמנות להציץ אל תהליכי העבודה של בכירי הקריקטוריסטים ויוצרי הקומיקס בישראל. העבודה לקראת התערוכות, כרוכה בחיטוט, איסוף אובססיבי ועריכה אונליין בעבודה משותפת של היוצר עם אוצרת התערוכה – כשהם עובדים יחד במוזיאון במשך שבוע ומתעדים את העבודה מדיי יום בפייסבוק של המוזיאון.

היהודי הנודד - זאב אנגלמאיר - כל הפרטים

עבודות מקוריות להגדה. אנגלמאיר מתוך "היהודי הנודד"

סופ"ש: שיבולת מפרידה, שיבולת מאחדת

המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל מתארחת בנמל יפו, עם התערוכה "שיבולת". עבודות הסטודנטים, המוצגות במרחב הפתוח של הנמל, בוחנות את המפגש בין שתי השפות המתקיימות במרחב שלנו, עברית וערבית. מרחב של ניגודים, של התנגשויות, של חוסר הבנה וחוסר תקשורת - לעיתים מרחב של ייאוש, לעיתים של תקווה. "שיבולת" היא מושג המציין הפרדה, הדרה ובידול, אך היא גם מילה שמשמעותה זר המאגד פרטים שונים. הסטודנטים בחרו להשתמש באזכורים תרבותיים מגוונים כגון קטעי שירה, מוזיקה ואף טוקבקים שפורסמו ברשת ועשו בהם שימוש אמנותי ביצירות.

שיבולת - כל הפרטים

רפרנטים תרבותיים של שתי השפות. עבודה של עומר געש (מתוך "שיבולת")

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ