שירלי קליינמן, עכבר העיר אונליין

יום ראשון: הערות שוליים בצילום דוקומטרי

גלריה נלי אמן מציגה את התערוכה "הערות שוליים", של הצלם זוכה פרס פוליצר, עודד בלילטי. בלילטי שירת כצלם בעיתון "במחנה". ב-2002 החל לעבוד בסוכנות AP, שם צילם בין השאר את אירועי אינתיפאדת אל אקצה, מלחמת לבנון השנייה ואירועים בינלאומיים שונים. ב-2007 קיבל בלילטי פרס פוליצר על תצלום מפינוי מאחז עמונה, בו נראית נערה העומדת לבדה מול שוטרים שבאו לפנות את היישוב.ב-2008 זכה בלילטי במקום השני בתחרות תמונת השנה של UNICEF, בה נראה תור של ילדים ומבוגרים שניצלו מרעידת האדמה בסצ'ואן ממתינים לחלוקת מזון. בשנים 2007-2008 התגורר בבייג'ינג וצילם עבור AP ברחבי סין. כיום מתגורר בתל אביב ועובד בעיקר על סיפורים דוקומנטריים וצילום חדשותי בארץ ובעולם. בשנת 2007 הקים בלילטי יחד עם צלמים נוספים את המרכז לצילום דוקומנטרי "דוקו קלאב", המשמש במה ומקום לימוד לעולם הצילום הדוקומנטרי בארץ.

הערות שוליים - כל הפרטים

סיפורים דוקומנטריים. עודד בליטלי (מתוך "הערות שוליים")

יום שני: פראיות ואבולוציה

בית הפניקס בתל אביב מציג את תערוכת יחיד של האמן יובל מרום. בתערוכה מציג מרום ציורי שמן צבעוניים על בד ורישומים חדשים בציפורן ודיו. העבודות של מרום הן גשר ויזואלי הפנימי לחיצוני. הרישומים המציגים את הכוחה ומהלכה של האבולוציה: נופים פראיים ודמיוניים, בעלי חיים כוחניים ומסוכנים ואנשים קדמונים הנכנעים לצרכים אנושיים בסיסיים.

אבולוציה - כל הפרטים

נופים פראיים ודמיוניים. "פרח" של יובל מרום

יום שלישי: מדבריות חול וקרח באמנות זכוכית

גלריה ליטבק מציגה את תערוכתו של פיטר ברמרס, "הלוחש לזכוכית". היצירה של אמן הזכוכית ההולנדי עוסקת באיזון שבין נופים בעלי תכונות גיאולוגיות הפוכות, קרחונים ומדבריות בפרט. ברמרס מדגיש את ההוד, השלווה, והשבריריות המשותפים להם.

בסדרה "קניונים ומדבריות" העבודה במדיום הזכוכית מאפשרת לצופה להרגיש כאילו הוא נכנס אל תוך קניונים ואל בין גושי סלע. הניגוד שבין פני השטח החלקים של רכסי הסלע, ותהליכי ההתפוררות הנראים לעין, יחד עם השילובים המרהיבים בין צורה וצבע, מהווים מחווה לכוחות הטבע שעיצבו את הנופים מופלאים בדרום־מערב ארצות הברית.בסדרה "קרחונים" ברמרס עושה שימוש בצורות גליות ומתפתלות, בזוויות חדות ובקימורים רכים בכדי לתת ביטוי לצירוף של קרח ואש, אור וצבע. הוא בורא מחדש את הפתחים והסדקים הנוצרים בקרחונים, מרמז למעמקים האינסופיים שתחת שכבות הקרח, ומתאר באינטנסיביות את תהליך הפיכתם של מוצקים לנוזלים.

פיטר ברמרס - הלוחש לזכוכית - כל הפרטים

מרמז למעמקים האינסופיים שתחת שכבות הקרח. פיטר ברמרס (מתוך "קרחונים")

יום רביעי: תיאטרון גשר חוגג 20

קשה להאמין, אבל כבר עברו 20 שנה מאז שקבוצת שחקנים עולים ממוסקבה נחתה בישראל והעלתה את "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים" הקאלטי והקלאסי מאת טום סטופארד בבימרתף. זה קרה באפריל 1991.

ב-1 באפריל נפתחת במתחם התחנה שבתל אביב תערוכה המוקדשת כולה לחגיגות 20 שנה לתיאטרון גשר: חלל הגלריה בביתן 14 יהפוך לגירסה מוקטנת של תיאטרון גשר, כפי שהשתקף לאורך 20 השנים האחרונות. זוהי הזדמנות לאוורר ולחשוף לעיני הציבור תפאורות, תלבושות, כרזות ושאר פריטים שהוצאו מהמחסנים – מההצגות הידועות של התיאטרון – ביניהן "אדם בן כלב", "כפר", "טרטיף", "העבד", "יאקיש ופופצ'ה". לצד הפריטים משלימים את החוויה סרטי ארכיון שיוקרנו, ובהם מתועדים חזרות והופעות, רגעים קטנים וגדולים. הקהל מוזמן להצטרף למסע, להיזכר בסיפורים ולטעום רגעים מחיי השחקנים שלרוב נשארים על רצפת חדר העריכה של היומיום. לאורך תקופת התערוכה יתקיימו מפגשים עם שחקנים ויוצרים הפועלים בתיאטרון, ביניהם: יבגני אריה, המייסד והמנהל האמנותי; ישראל (סשה) דמידוב; רועי חן, מתרגם ודרמטורג; אבי בנימין, המנהל המוסיקלי ואחרים. מדי ערב, לפני ההצגות בתיאטרון גשר, יערכו השחקנים סיורים מודרכים בתערוכה.

תיאטרון גשר חוגג 20 - התערוכה - כל הפרטים

חוגגים 20 לגשר. גדי דגון מתוך יקיש ופופצ'ה

סופ"ש: יחודו של הטיפוס העירוני

מתחם סמארט במלון בראון בתל אביב מציג את "חוכמת רחוב", תערוכה של הצלמת סתיו סוויד. התערוכה מסכמת פרויקט צילום במסגרתו עקבה הצלמת במרחב האורבני ושאלה אנשים מה הופך אותם למיוחדים וליוצא דופן. התשובה נכתבה בכתב ידם של המצולמים על גבי לוחות שהציגו בפני הצלמת. מתוך מאות התמונות שצולמו לאורך שלושה חודשי צילום נבחרו המאה אשר מרכיבות את התערוכה. האינדיבידואלית של כל אחד מהמצולמים והפסיפס של כל התמונות יחד, רוקם את נימי המרחב העירוני.

חוכמת רחוב - כל הפרטים

רוקמת את נימי המרחב העירוני. סוייד מתוך חוכמת רחוב

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ