אוסף של נסיך ורישומים מדרום אפריקה: מה חדש במוזיאון ישראל?

וגם: פסל של יצחק דנציגר, אוהל ממלחמת העולם הראשונה ופרשנות להוראות הסמויות שמרכיבות את החיים של כולם. מוזיאון ישראל מציג בימים אלה מגוון מקורי במיוחד של תערוכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מי שמתכוון לבקר בשבועות הקרובים בבירה חייב לא לוותר על ביקור במוזיאון ישראל. במסגרת מגוון רחב של תערוכות, ניתן למצוא חמש מרתקות במיוחד, הכוללות אמנות ישראלית עכשווית לצד אמנות בינלאומית - מהמאה ה-15 ועד לימינו.

ויליאם קנטרידג': חמישה נושאים

בתחילת חודש מרץ נפתחה התערוכה הנודדת של ויליאם קנטרידג', אמן דרום אפריקאי נודע, שמוכר בעולם בעיקר בזכות סרטי האינמציה שלו, המבוססים על רישומי פחם.

התערוכה תתמקד בחמישה נושאים מרכזיים שהעסיקו את האמן לאורך השנים. זאת, באמצעות מדיומים מגוונים כגון רישום, הדפס, פיסול, הנפשה ועוד. בין היתר, מטפל קנטרידג' בשאלות הקשורות באפרטהייד, בקולוניאליזם בנמיביה ובאתיופיה, כמו גם בהיסטוריה של רוסיה שאחרי המהפיכה. חרף הנושאים הקשים, ניתן להבחין בעבודותיו בצביון לירי נסתר, צד חולמני, קומי כמעט. רוב העבודות שיוצגו הן מתוך פרויקטים חדשים יחסית, שהושלמו בעשור האחרון.

בנוסף לכמעט 100 עבודות שיוצגו בתערוכה, נכללה בה גם מיצב שנוצר בהשראת האופרה "האף" מאת דמיטרי שוסטקוביץ' (על פי הסיפור הקצר של גוגול). האופרה הועלתה באביב האחרון על בימת המטרופוליטן אופרה בניו יורק. התערוכה אורגנה על ידי מוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית ומוזיאון נורטון לאמנות, בשיתוף עם מוזיאון ישראל.

פתיחה: 4 מרץ 2011נעילה: 18 יוני 2011אוצרת: סוזן לנדאומיקום: אולם הרי ובלה ווקסנר עבודת קיר 1: אפרת נתן, אוהל

כחלק מסדרה חדשה הנקראת "עבודת קיר – Wall Work" תוצג בכל פעם עבודה אחרת של אמן ישראלי במיוחד עבור הקיר בחלל של אולם אהרון לוי. את הסדרה פותחת עבודתה של אפרת נתן, אשר משחזרת אוהל מראשית המאה ה–20 שמקורו בצבאות שנלחמו באזור במלחמת העולם הראשונה. א' אוהל. עבודה של אפרת נתן

עבודותה של נתן סובבת על ציר של זיכרונות אישיים וקיבוציים ונסובה על סמלים שבחלוף הזמן שינו תוכן ומשמעות, התמלאו והתרוקנו. לאוהל משמעויות רבות החל מההקשר הציוני המסמל את תחילת קום המדינה, ההקשר הדתי של אוהל מועד ועד ההקשר האוטוביוגרפי כשהוריה של האמנית, ממייסדי אחד הקיבוצים בעמק בית-שאן, הקימו את משפחתם עם כניסתם לאוהל שכזה.

פתיחה: 17 מרץ 2011נעילה: 1 יולי 2011אוצר: אמיתי מנדלסון מיקום: אולם אהרון לוי בחירתו של נסיךבעקבות הידוק הקשרים בין מוזיאון ישראל למוזיאון לאמנויות בודפשט הושאלה למוזיאון ישראל תערוכה המציגה יצירות מופת מן האוסף העשיר של הנסיך ניקולאס אסטרהזי השני (1765-1833).

בתערוכה יוצגו 109 רישומים והדפסים מהמאה ה-15 ועד המאה ה-18 הכוללים בין השאר עבודות של אמנים חשובים כגון רמברנדט ון-ריין, ניקולס פוסן, לוקאס קראנך האב, קלוד לורן, בטיסטה פיראנזי, אלברכט דירר, הנס הופמן, פאולו ורונזה ו רבים נוספים.כשאתה נסיך הונגרי, זה מה שיש לך בבית. ("יעקב מלטף את בנימין" של רמברנדט)

האוסף העצום כולל 51,000 הדפסים, 3,500 רישומים, 600 ציורים, 300 ספרים והוא מהווה כמחצית מאוסף המחלקה לרישומים במוזיאון בבודפסט. התערוכה הנוכחית מספקת הצצה קטנה בלבד לטעמו האישי של הנסיך ההונגרי, שהיה פטרון אמנות פעיל. מעבר לכך,  זוהי הזדמנות נדירה לצפות ביצירות שנשמרו לאורך שנים ארוכות בארמונות של אצילים ומלכים.

פתיחה: 2 אפריל 2011נעילה: 1 יולי 2011אוצרת: מאירה פרי-להמןמיקום: אולם ע”ש רנה (פיש) ורוברט ליוון החיים: הוראות שימושבשבועיים הקרובים תפתח התערוכה "החיים: הוראות שימוש" המבקשת להציג, לעיתים בהומור ואף בגיחוך, חלק מן ההנחיות המקדמות אותנו בהיבטים מגוונים של שגרת היום-יום. התערוכה תבחן קשת רחבה של הוראות שימוש, אלו הנובעות מחוקים והנחיות אך גם כאלו אשר משרתות כהוראות הכנה.

העבודות המוצגות יהיו במדיומים שונים (ביניהם: וידאו, מיצב, פיסול, ציור ועוד) ויציגו פרשוניות שונות לתמה המרכזית כמו גם זוית ראיה לפעולות השגרתיות. ברחבי התערוכה יהיו פזורות הוראות שהמבקרים יוזמנו לפעול לפיהן או לחילופין להתעלם מהן.ז'ורז' פרק מוסר ד"ש. עבודת וידאו של יובל יאירי

בתערוכה ישתתפו אמנים ישראלים לצד אמנים בינלאומיים מהבולטים בעולם. בין המשתתפים: גיא בן נר, עדו בראל, פול ג'קסון, יאיר גרבוז, מרסל דושאן, אנדי וורהול, גל וינשטיין, יובל יאירי, פיליפ רנצר, מאיה אטון, גיל מרקו שני ורבים אחרים.פתיחה: 12 אפריל 2011נעילה: 18 פברואר 2012אוצרת: איה מירוןמיקום: אולם בנינגסון, אגף הנוער ע”ש רות בנוסף לתערוכות המתחלפות, מי שיבקר במוזיאון יזכה גם לראות את הפסל "כבשים בנגב", מיצירות המופת של הפסל יצחק דנציגר. הפסל הושאל ממש לאחרונה למוזיאון ישראל על ידי חברת הביטוח הפניקס.

מיקום: בכניסה לאולמות האמנות הישראלית, מול פסלו המפורסם של דנציגר, "נמרוד".www.facebook.com/gutiart

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ