שירלי קליינמן, עכבר העיר אונליין

יום ראשון: עזבונו של מאיר פיצ'חדזה

גלריה דן עורכת במרכז לאמנות ע"ש שמואל חייק את התערוכה "האדם מחפש משמעות", לזכרו של האמן מאיר פיצ'חדזה. התערוכה מורכבת מעיזבונו האישי של האמן ותכוללת עבודות המייצגות את מגוון הסגנונות והנושאים בהם עסק באמנותו: נופים, דיוקנאות משפחה וחברים, שפת סימנים, ספרים ומזוודות.מאיר פיצ'חדזה, הלך לעולמו בטרם עת ממחלת הסרטן, בגיל 54. פיצ'חדזה היה אחד מהציירים הבולטים בשדה האמנות הישראלית העכשווית. שרשימת הישגיו כוללת, בין היתר, תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב, השתתפות בביאנאלה לאמנות בוונציה והשתתפות בתערוכות רבות בארץ ובעולם.

האדם מחפש משמעות - תערוכה לזכרו של מאיר פיצ'חזדה - כל הפרטים

דיוקנאות משפחה וחברים. ננה שרייר בעבודה של מאיר פיצ'חזדה

יום שני: אמנים צעירים במדיומים שונים

שש בש היא תערוכה במוזיאון פתח תקווה לאמנות , המחברת בין עבודות אמנות במדיומים שונים של אמנים מקומיים צעירים, אשר הגיחו אל שדה האמנות במהלך חמש-שש השנים האחרונות. בבסיס התערוכה הרצון להתחקות אחר מאפיינים בולטים של העשייה המקומית הצעירה, ובעיקר אחר המקומות בהם היא עושה שימוש מאתגר בחומרים, בזירות פעולה וברעיונות מוכרים, תוך יצירת הסטה במשמעותם. העבודות בתערוכה נמצאות בתווך שבין הממשי למדומה, בין הרגשי למושגי, תוך יצירת עולם אשלייתי, שבו תפישות של חומר ושל מרחב מתערערות ומתגבשות לסירוגין.

שש בש - תערוכה קבוצתית - כל הפרטים

הסטת משמעותם של רעיונות מוכרים. עבודה של לאה רולדה הולטרמן

יום שלישי: צילומי ציפורים בישראל

גלריה עמליה ארבל בתל אביב, מציגה את תערוכת היחיד של יוסי קוסט - "מגביהי עוף". בתערוכה צילומי ציפורים אשר לוקטו במהלך טיוליו של קוסט כמורה דרך מוסמך, איש טבע וחקלאות ומומחה לארץ ישראל, נופיה והטופוגרפיה שלה. זוהי תערוכת היחיד הראשונה של קוסט, שעוסק בצילום זה שנים רבות. בארבע השנים האחרונות, בהשפעתה של דליה רעייתו ז"ל, התחיל להתעניין בצפרות בכלל ובצילום ציפורים בפרט. התערוכה מתקיימת ביום השנה הראשון לפטירתה של דליה.

מגביהי עוף - יוסי קוסט - כל הפרטים

ציפורים בישראל. מתוך עבודותיו של יוסי קוסט

יום רביעי: אם ובת מציגות אמנות

גלריה שטרן מציגה - אותו רקע. תערוכה משותפת לשתי אמניות: אביגיל יורש, ובתה ענבל בוזגלו יורש. הרקע הוא המפתח להבנת המפגש בין האם לבת, מפגש שבמבט ראשון נראה נטול קשר: העבודות הקטנות והרכות של אביגיל, אל מול העבודות הגדולות והנוקשות של ענבל. מבט נוסף מגלה רובד עמוק יותר המחבר בין השתיים, האינטראקציה האנושית. אביגיל מקבצת דמויות לכדי סצינות המאפשרות לצופה להתחבר אליהן ממקום אישי. ענבל מציגה דמויות גדולות – כמו ענקים מבויישים - שלמרות היותם מגושמים, מביעים אנושיות חמימה. אצל שתי האמניות קיימת אנושיות אוניברסלית נטולת הקשר של זמן ומקום.

אותו רקע - כל הפרטים

ענקים מבויישים. ענבל בוזגלו יורש מתוך אותו רקע

סופ"ש: שיקגו מתמודדת עם מלחמת העולם

מרכז הבאוהאוס מציג - "מאובדן תקווה לתקווה חדשה", תערוכה המשחזרת את רוח התקופה של שיקגו בשנת 1937. התערוכה ממחישה את מאבקם של אמנים אידיאליסטיים לשרוד את המשבר הכלכלי הגדול, וחלומם על ימים טובים יותר. למרות הקשיים היום-יומיים, הם הפגינו באומץ רב זהות קולקטיבית ותמיכה באחיהם היהודים, הנרדפים מעבר לים. ב- 1937 נרתמה קבוצה של 14 אומנים יהודים משיקגו ליצירת אוסף של הדפסי חיתוכי-עץ כקולקטיב אחד. את הרווחים ממכירת ההדפסים ייעדו האומנים לתרומה עבור בירובידג'אן, האוטונומיה היהודית בברית המועצות. חיתוכי העץ מראים סצנות של ייאוש, לצד סצנות של תקוות חדשות ואופטימיות. כמה הדפסים משקפים את הקשיים בארה"ב בעקבות המשבר הכלכלי, אחרים את רדיפות היהודים באירופה. בנוסף לתצוגה האמנותית של ההדפסים, מוצגת במרכז באוהאוס גם תערוכה על ההיסטוריה של בירובידג'אן.

מתנה לבירובידג'אן - מאבדן תקווה לתקווה חדשה - כל הפרטים

יאוש לצד תקווה חדשה. מתוך עבודה של אברהם ס. וינר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ