תערוכה חדשה: גדי דגון מתגעגע לחנוך לוין

גדי דגון, צלם הבית של להקת בת שבע, מציג ספר צילומים ותערוכה, שכולם מתעדים הפקות של מחזותיו של חנוך לוין

יעל גוטרייך אורון, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גוטרייך אורון, עכבר העיר אונליין

שלושה עשורים, 14 הצגות של חנוך לוין, אלפי תמונות שצולמו – כל אלו הם הבסיס לספר צילומים חדש ומרהיב של הצלם גדי דגון, שליווה דרך העדשה את המחזאי הישראלי במשך שנים ארוכות. מתוך אינספור תמונות, נגטיבים ושקופיות שנאספו בארכיון שלו, בחר דגון, יחד עם עורך הספר בן בר-שביט, כ- 120 תמונות המרכיבות את התוצר הסופי "חנוך לוין – תיאטרון".

גדי דגון - חנוך לוין - כל הפרטים

"כיוון שהתיאטרון הוא מדיום מתכלה, נותרים לעיתים רק הזכרונות", מסביר דגון. "המילים נותרות בספרים, אבל העולם התיאטרוני שנוצר על הבמה לא קיים יותר. הוא נותר כחוויה שאולי רק תמונה יכולה לשחזר משהו ממנה - התפאורה, התלבושות, התאורה, הדמויות. את התחושה הזאת ביקשתי להעביר בספר, לצלול לרגע אל תוך ההצגה ולהרגיש שהדמויות יכולות לקום לרגע לתחייה".

אותה התחושה שביקש להעביר דגון דרך תצלומיו באה לידי ביטוי בכל פעם מחדש, דווקא דרך הפרטים הקטנים אותם הוא מצליח לתפוס. לעיתים זה מתבטא בפעולות הפשוטות ביותר ולעיתים זה מתבטא באותה אמת קטנה שמסתתרת מאחורי המבט, הצחוק או הכאב. נראה כי דרך תצלומיו מוגשים לצופה רגעים שונים בצורתם החשופה ביותר, כאילו דגון מצליח לתפוס את מה שהעין לא הצליחה במבט ראשוני.לשמר את האיפור, התלבושות, התפאורה (צילום: גדי דגון)

דגון נולד בשנת 1957 במלבורן שבאוסטרליה ועלה לארץ עם משפחתו כשהיה בן שלוש. הוא מעולם לא למד צילום בצורה מסודרת, על אף שחי ונשם את התחום עוד מימי נערותו ובמהלך שירותו הצבאי שימש כצלם בחיל השריון. במהלך השנים זכה בפרסים רבים בגין צילומיו ופירסם שלושה ספרי צילום ("גרפיטי בכיכר רבין", "אבות ובנות" ו-"אחד מי יודע").

כמי שנחשב לאחד הצלמים המובילים והבולטים בארץ בתחומי התרבות השונים, תשוקתו הרבה לעולם המחול והתיאטרון, נראית בבירור הן דרך תצלומיו הרבים של להקת בת שבע, והן דרך הצגותיו של המחזאי המנוח חנוך לוין.

בלי ללמוד את המקצוע (צילום: גדי דגון)

רבים מהתצלומים יוצגו, מסוף השבוע הקרוב למשך שבועיים בלבד, בתערוכה בגלריה גבעון בתל אביב. בתצלומים נראים שחקנים ידועים בתוך דמויות מוכרות בהם דרור קרן, רמי ברוך, תיקי דיין, זהרירה חריפאי, ג'יטה מונטה, יוסף כרמון ועוד רבים וטובים.

איפה: גלריה גבעון, רחוב גורדון 35, תל אביבמתי: ימי א' 10:00-14:00, ימי ב'-ה' 11:00-19:00, ימי ו' 10:00-14:00 וימי שבת 11:00-14:00פתיחה: 18.3.2011נעילה: 31.3.2011

את הספר, אשר הופק באדיבות איש העסקים אביב גלעדי, ניתן להשיג בחנויות הספרים השונות ברחבי הארץ. מחירו 135 ש"ח.גדי דגון - חנוך לוין - כל הפרטים

יעל גוטרייך אורון -  www.facebook.com/gutiart

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ