רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תערוכת תמונות של מחבלות מתאבדות נגנזה

אגודת העיתונאים הסירה תמונות שבהן ראשיהן של שבע מחבלות מתאבדות הושתלו בתמונות של מדונה הקדושה

תגובות

תערוכה שבמרכזה תמונות של שבע מחבלות שביצעו פיגועי התאבדות בישראל מעוררת סערה בכנסת ובאגודת העיתונאים בת"א. במסגרת התערוכה מציגות האמניות גלינה בלייך וליליה צ'ק ציורים שבהן המחבלות נראות כמדונה הקדושה האוחזת בידה את ישו התינוק. בסמוך לכל ציור מופיעים פרטיה של המחבלת וכן תאריך הפיגוע ומספר ההרוגים והפצועים. התערוכה היתה אמורה להפתח היום בערב, אבל לאחר דיון ממושך באגודת העיתונאים וסקר שנערך בין 17 חברי האגודה הוחלט להסיר את התמונות היום בצהריים. מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר מוחא, אמר הבוקר ל"עכבר העיר אונליין" כי בעקבות הפרסומים הוחלט לערוך סקר בין חברי האגודה. לדברי בר מוחא, "יש רוב בעד הסרת התמונות. התייעצנו גם עם היועץ המשפטי של האגודה, אילן בומבך, ושקלנו את דרכי הפעולה האפשריות. הבעיה העיקרית היא שהאמניות לא אמרו לנו במה מדובר לפני התערוכה ופשוט הציגו אותה כ'תערוכת תמונות'". תמונות המחבלות בתערוכה. כולל תאריך הפיגוע ומספר ההרוגים (צילום: ניר כפרי)

כאמור, בשעה אחת הוסרו התמונות מעוררות המחלוקת מקירותיו של בית אגודת העיתונאים.

חברי הכנסת אופיר אקוניס מהליכוד ויוחנן פלסנר מקדימה תבעו אתמול להסיר את התערוכה משום שמדובר ב"סטירת לחי בפרצופם של אלפי ישראלים".

האמנית ליליה צ'ק אמרה ל"ידיעות אחרונות" כי "התפקיד של האמנות המודרנית הוא לשאול שאלות, ואנחנו שואלות כאן איך אשה כזאת יכולה להיות מחבלת? מה קרה בעולם שלנו שאהבה - שם נרדף לאשה ואמא - הפכה לשנאה. המחבלות מוצגות כמעין קדושות משום שבעיני חלקים בעם הפלסטיני הן אכן נחשבות לכאלו בגלל הפיגוע שביצעו".  יש לציין כי בלייך וצ'ק אינן האמניות הראשונות שמציגות תמונות של מחבלות מתאבדות בהקשר אמנותי. בדצמבר האחרון הציגה האמנית מיכל היימן את התערוכה "התקפות על החיבור", שבה עשתה הקבלה בין מדונה של רפאל לבין תצלום של אשת טרוריסט ובנה. התערוכה הוצגה במשך חודשים בביתן "הלנה רובינשטיין" בתל אביב ולא עוררה סערה ציבורית.