תערוכות השבוע: הביאנלה לקרמיקה ישראלית

תערוכת "חומר זוכר" מציגה את תולדות הקרמיקה לצד דיון על תרבות וזיכרון והתבוננות על התרבות החומרית, יוסל ברגנר מציג תערוכת פיסול בהשראת דמויות מציוריו, ומעמד הקעקוע מתבסס כז'אנר אמנותי עצמאי

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

יום ראשון

בתערוכה "החגיגה: עבודות פיסול של יוסל ברגנר" מציג האמן פסלי ברונזה של הדמויות המוכרות והאהובות מציוריו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מעולם הדימויים של התרבות הישראלית: נגנים, ליצנים אוחזי מסיכות ותפוחים, דמויות רכובות על סוסי עץ. במשך עשורים הם נפוצו בין אינספור ציוריו. ברגנר כמו מלכד למעלה משישים שנות ציור: את הכליזמרים צייר עוד באוסטרליה בשנות הארבעים (בטרם שב אליהם בשנות התשעים); את ילדי העפיפונים והמסכות צייר עוד במחצית שנות החמישים; ואילו את הליצנים, הפרפרים, סוס העץ ושאר האלגוריות צייר עוד בשנות השישים-שבעים.מתי: א'-ה' 16:00-10:00 ו' 13:00-10:00 שבת 15:00-10:00 עד ה-25.8.13איפה: מוזיאון מאנה-כץכמה: הכניסה חופשיתלמה: הנה הם כל היוסל'ים» יוסל ברגנר - החגיגה – לכל הפרטיםעבודה של יוסל ברגנר, מתוך תערוכת "החגיגה"

יום שני תערוכה קבוצתית בה מוצגות עבודות קאמריות בפורמט קטן של אמנים בני דורות שונים, כשהמכנה המשותף שלהן הוא צמצום, איפוק ומבט פנימה.בתערוכה יוצגו עבודותיהם של דיויד אייזקס, מידד אליהו, יואב אפרתי, מיכל בקי, שמרית בר, שולי בר נבון, דוד הנדלר, אלכסנדר ווז'יק, אבי וורצל שמואל טפלר, עידו מרקוס, איריס נדל, טליה סיון, ירמי עדני, גיל צלנר, שחר קורנבליט ואורי שטטנר.מתי: ב'-ה' 12:00-19:00, ו' 11:00-14:00 עד ה-9.8.13איפה: יאיר גלריה לאמנותכמה: הכניסה חופשיתלמה: איפוק הוא הכוח» לא ברהב – לכל הפרטיםעבודה של ירמי עדני מתוך תערוכת "לא ברהב"יום שלישי זיכרון תרבות (Cultural Memory) הוא שדה התוכן העומד בבסיסה של הביאנלה השביעית לקרמיקה ישראלית, המבקשת לבדוק אותו ביצירה הקרמית העכשווית בישראל. עניינה של ביאנלה זו היא יצירה המונעת מתודעה תרבותית המתבוננת בהווה או בעבר, ומיכולת הקשבה לזיכרון תרבות המחלחל בתהליך של העברה בין-דורית.

בעבודות המוצגות ניתן לראות התייחסות לייצוגים שונים של תרבות בעבר ובהווה, בהקשר הפרטי או הקולקטיבי, זיקות לתרבויות ולמגמות אמנות שונות, כמו גם אזכורים לתולדות הקרמיקה בכלל ולתולדות הקרמיקה הישראלית בפרט. לצד דיון על תרבות וזיכרון, ישנה גם התבוננות על התרבות החומרית העכשווית מתוך עמדה ביקורתית.

מגוון העבודות המוצגות בתערוכה מציע דיאלוג בין עבר להווה, בין תרבות מקומית למערבית, בין תרבות חומר מסורתית לתרבות חומר עכשווית, בין מלאכת כפיים לדיגיטציה, בין הפרטי לקולקטיבי ובין הפרטיקולרי לגלובלי.מתי: א'-ד' 16:00-10:00, ה' 29:00-10:00, ו'-שבת 14:00-10:00 עד ה-10.11.13איפה: מוזיאון ארץ ישראלכמה: 42 שקלים למבוגר, ללא תשלום עד גיל 18למה: קרמיקה חוצת דורות» חומר זוכר – לכל הפרטיםעבודה של חיים פניכל, מתוך תערוכת "חומר זוכר"יום רביעי תערוכה המתמקדת בהיבט הקדמוני של קעקוע, כפי שהוא עולה באופן קונקרטי ומטאפורי כאחד. האמנים המשתתפים מתייחסים באמצעות קעקוע, למורשת אבות ואימהות החיה בתוכנו, משפיעה ומתעצבת מחדש בעידן העכשווי. מעמד הקעקוע מתבסס כז'אנר אמנותי עצמאי, לאחר מאות שנים שבהן תויגה כתופעת שוליים "דקדנטית". אוצרת: יסמין ברגנר 

קעקוע הוא פעולה של שינוי, קיבוע והתמרה. הוא מאפשר הנצחת זיכרון, חשיפת רובד נסתר והשתייכות תרבותית. ביטוי לנצחי בעולם הבר-חלוף. הגוף הוא המדיום שבאמצעותו אנו מתקשרים עם "האחר" ומבססים "רשתות חברתיות". אמנות קעקוע קשורה באופן אינהרנטי לטקסי מעבר וחניכה במסורות שמאניות בתרבויות שבטיות חוץ- מערביות.מתי: ד' 14:00-11:00, ה' 19:00-16:00, ו'-שבת 14:00-11:00 עד ה-3.8.13איפה: גלריה בנימיןכמה: הכניסה חופשיתלמה: יחרט בזכרון» Ancestors – לכל הפרטיםעבודה של אייל פריד, מתוך תערוכת "Ancestors"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ