בין אדריכלות לחוף ים: התערוכה "לגור על החולות" נפתחת ביריד המזרח

תמונות, סרטונים ומוליטמדיה: התערוכה האדריכלית המפורסמת חוזרת במתכונת חדשה לנמל תל אביב

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

סיפורים על תל אביב הישנה, מידע מרתק על סגנון אדריכלי ואפילו חוף ים שמשי: התערוכה "לגור על החולות" חוזרת לתל אביב ומתמקמת ביריד המזרח - משכנו ההיסטורי של המרכז הבין-לאומי לתערוכות ולירידים. ביום רביעי האחרון הושקה באירוע חגיגי במעמד ראש העיר.

» לגור על החולות - כל המידע» יריד המזרח המתחדש בנמל - לכל המידע» יריד המזרח בנמל תל אביב חוזר

התערוכה, שהוצגה לראשונה ב-2004 בביתן הלנה רובינשטיין במוזיאון תל אביב, משכה התעניינות רבה וזכתה להדים רבים. עד היום היא נודדת בעולם, במתכונת שונות, וכבר הציגה במונטריאול, שוויץ, רומא, בריסל, פריז, פרנקפורט, וינה, סן פאולו ועוד. כיום היא מוצגת במוזיאון ההרמיטאז`הנחשב בסט. פטרסבורג. "בכל מקום אליו מגיעה התערוכה היא עוברת שינוים ומותאמת לקהל היעד", מספרת פרופ' אדר' ניצה סומק, שאצרה את התערוכה המקורית והחדשה. "פה ביריד מוצגת אך ורק נגזרת קטנה של אותה תערוכה, המותאמת לסביבתה". שרידים נוספים של אותה תערוכה מפורסמת ממוקמים כיום ברחבי העיר במוזיאונים וארכיונים שונים.

ואכן בכניסה לביתן אפשר לראות מידע בתמונות ובטקסט על המתחם המקורי של יריד המזרח, שנחנך ב-26 באפריל 1934. עוד אפשר למצוא שם מידע על השפה האדריכלית התל אביבית, מפת תצ"א ענקית של העיר ואפילו שפת ים מלאכותית, עם כיסאות נוח ושמשיות שמולן מוקרן על מסך סרטונים ישנים על העיר. "הרעיון במיקום החדש היה להפוך את התערוכה לקולית יותר, מותאמת לאווירה של האנשים המגיעים לנמל", מעידה סומק. ואכן התערוכה מהווה הפסקה לימודית ומהנה מהלך הרוח החי והפועם של יריד המזרח המתחדש.

          

מחדשים את החולות

מיקום התערוכה ביריד המזרח המתחדש בנמל תל אביב מהווה סגירת מעגל מושלמת לעיר הלבנה, שנבנתה בשנות ה-30. היריד המקורי נחל הצלחה בלתי רגילה ונחשב לרביעי בגודלו בעולם. מספר המבקרים בו  עמד על שש מאות אלף איש, פי שלושה מאוכלוסיית היישוב בארץ. במתחם "יריד המזרח" חברו יחדיו דמויות מפתח ביצירה האדריכלית בארץ באותן השנים. עובדה זו הביאה ליצירת מתחם מגובש בעל זהות אדריכלית מודרנית בסגנון הבינלאומי. על התכנון והניהול של יריד 1934 הופקד האדריכל אריה אלחנני, שבנוסף עיצב את סמל יריד המזרח דאז, הגמל המעופף, ואת פסל הפועל העברי שעומד עד היום.  על תכנון המבנים הופקדו האדריכלים המובילים בארץ בתקופה זו: יוסף נויפלד, אריה שרון, ג'ניה אוורבוך ועוד.

בשנת 2011 החלה חברת "אתרים" בשיקום ובשדרוג המתחם. בהשקעה רחבת היקף תהפוך "אתרים" את "יריד המזרח"  למתחם מוביל בתחום מסחר תרבות ופנאי המציע חווית בילוי ייחודית. אמפיתאטרון חדש יארח מופעים לטובת הקהל הרחב, ובמקום יתקיימו אירועי תוכן מגוונים לרבות תערוכות, ירידי עיצוב ועוד. תערוכת העיר הלבנה חוזרת לציון השקתו של מתחם יריד המזרח המתחדש ונותנת כבוד לאדריכלות התל אביבית.

» לעוד פרטים: אתר יריד המזרח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ