תערוכות לסופ"ש: פרגמנטים מתוך פיצוץ

הצלם גסטון צבי איצקוביץ מציג ארבע עבודות במרכזן מוטיב האבן, הסלע והאדמה, וגם: אוסף מוזיאון בר-דוד מקיבוץ ברעם מוצג לראשונה בתל אביב והנוף העירוני של חיפה מקבל משמעויות חדשות

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

יום חמישי בתערוכתו של גסטון צבי איצקוביץ מוצגות ארבע עבודות, שהמשותף ביניהן הוא מוטיב האבן, הסלע והאדמה והקשרן התרבותי לזמן ומקום מסוימים: "פרגמנטים מתוך פיצוץ" הוא גריד של צילומים המתעדים פיצוץ מבוקר במחצבת סלעים. "בית שערים" (יציאה) הוא צילום גדול-מימדים של נוף הנראה מבעד לפתח מערה בגן הלאומי בית שערים."שרידי מדורות" גם הוא גריד המורכב מארבעה צילומים של שרידי מדורות. "ממצאים ארכיאולוגיים" היא זוג צילומים של קטעים מתוך קיר הכניסה לאוניברסיטה העברית בגבעת רם שיצר האמן יצחק דנצינגר, כשבכל צילום מופיע אחד מן ה"שרידים ארכיאולוגים" שפיסל דנצינגר כנגד רקע שחור.

אופן התצוגה בוחן את היחס בין צילום בודד לבין סדרה, המוגדרת כרצף של רגעים או לחילופין כקבוצת דימויים שנוצרו בתהליך של צילום ואיסוף לאורך זמן. איכותם של האבן, הסלע והאדמה משתנה מצילום לצילום. מבטו הייחודי של איצקוביץ יוצר תודעה משולבת של חומר וזיכרון שבה הסלע והאבן, ההר והאדמה, חוברים אל שרשרת הגדרות של זהות, וקונפליקטים לגבי שייכות ובעלות. אוצרת: אתי שוורץ» גסטון צבי איצקוביץ - האבן והסלע, עד ה-3.7 בגלריה בזל, שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-19:00 שישי 10:00-15:00מתוך תערוכת "האבן והסלע", ("בית שערים", גסטון צבי איצקוביץ)

יום שישי אוסף מוזיאון בר-דוד מקיבוץ ברעם מוצג בפעם הראשונה בתל אביב, באירוחו של בית מני לאומי. אוסף המוזיאון הצפוני הוא אחד האוספים הנרחבים בארץ, הכולל אלפי עבודות ציור ויודאיקה. האוסף נוסד בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים בידי משה בר-דוד, שהיה אספן נלהב של אמנות בהקשרים יהודיים וישראלים. התערוכה חושפת את אוסף בר דוד המייצג את החיבור בין הטעם אישי של האספן ובין התבוננות ביצירה היהודית באירופה שלפני מלחמת העולם ובאמנים שפעלו בראשית התהוות התרבות היהודית החדשה בארץ-ישראל.אל המבט האישי לצד זה התרבותי-יהודי-לאומי מצטרף המבט של אמנים ישראליים עכשוויים המקיימים זיקה עם האוסף. המבטים מתמקדים בציורי נוף של ישראל ואירופה וציורי דיוקנאות. בתערוכה יוצגו יצירות כמעט בלתי מוכרות שחלקן נחשף לראשונה, של אמנים מרכזיים ביניהם ינקל אדלר, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי, לודוויג בלום לצד עבודות של אמנים מתקופתנו ביניהם, אריק בוקובזה, אלי שמיר, זויה צ'רקסקי, דוד ניפו ואחרים. אוצרים: סול לנזיני וחגי שגב, ייעוץ אמנותי: ד"ר סמדר שפי » סלון צפון - אוסף מוזיאון בר-דוד מקיבוץ ברעם, עד ה-9.10 בבית מאני לאומי תל אביב, שעות פתיחה: א'-ד' 17:00-10:00, ה' 21:00-10:00, ו' 14:00-10:00מתוך אוסף מוזיאון בר-דוד מקיבוץ ברעם (חיה רן, "שדות")

יום שבת התערוכה "נוף עירוני" מציגה את נופי חיפה על פי בחירה של מספר חוקרים ויוצרים מתחומים שונים. האמן והאוצר פריד אבו שקרה, אדריכלית הנוף פרופ' טל אלון מוזס, חוקר ההיסטוריה ד"ר עוזי אלידע והסופרת אלונה קמחי בחרו ציורים, תצלומים, הדפסים, רישומים, תחריטים, רפרודוקציות וגלויות של נופי העיר מתוך האוספים של מוזיאוני חיפה. העבודות יוצגו בתערוכה לצד ציורי נוף חיפאי של הצייר עבד עאבדי, ואמן הגרפיטי קאוס. העיסוק במראות של ערים, הופיע כבר בתרבות רומא העתיקה כחלק מציורי נוף. באמנות הישראלית תיעדו אמנים וצלמים רבים את סביבתם העירונית. התערוכה הנוכחית מעלה שאלות באשר לתפקידם של אוספי מוזיאונים בשימור התרבות המקומית. למרות המגבלות של דימויים אמנותיים לשמש תיעוד מהימן של הסביבה, דרך תיאורים ויזואליים של העיר מתקופות ומנקודות מבט שונות, הנוף העירוני מקבל פרשנויות ומשמעויות פוליטיות,חברתיות ותרבותיות. אוצרות התערוכה: עינבר דרור לקס וזהר אפרון» נוף עירוני, עד ה-21.11 במוזיאון העיר חיפה, שעות פתיחה: ימים א', ב', ג', ד' 10:00-16:00, ה' 16:00-19:00, ו' וערבי חג 10:00-13:00, ש' וחגים 10:00-15:00חיפה, שנות השישים-שבעים. גלויה צבעונית, הוצאת ישראנוף, תל אביב (צלם לא ידוע)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ