"על הדרך עץ עומד": ראובן קופיצ'ינסקי מצלם את תושבי העיר

תערוכת הצילומים החדשה של קופיצ'ינסקי המוצגת בבניין העירייה, אוצרת שרשרת אנושית של דיוקנאות אנשי העיר, שכנראה הרבה מכם- תושבי ראשון, מכירים. אל תפספסו 

רלי הופשטטר- סבג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתערוכה החדשה של הצלם ראובן קופיצ'ינסקי, צלם פורטרטים מוכר בנוף הישראלי, שצילם במשך שנים למגזינים ולמוספי עיתונים רבים, תמצאו סדרת תמונות שצולמה לרגל חגיגות 130 שנה לראשון לציון. התערוכה אוצרת שרשרת אנושית של דיוקנאות אנשי העיר, שכנראה הרבה מכם - תושבי ראשון, מכירים. בסמוך לכל דיוקן תמצאו סיפור קצר, אודות המצולם, אותו בחר קופיצ'ינסקי להציג. התערוכה מוצגת באכסדרת בניין העירייה, עד 28 ביוני 2013.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

נקודת הפתיחה של הפרוייקט החלה בצילום אישי וקרוב של אימו ואחיו הבכור ומשם המשיך והתהווה  לכדי שרשור של דיוקנאות וסיפורים אישיים של תושבי העיר, “לצילום קדם דיאלוג עם המצולם אשר באמצעותו המשיך קופיצ'ינסקי אל המצולם הבא, אליו הגיע באמצעות השיחה וכך הלאה, נע ממצולם אל מצולם" כותבת אפי גן, אוצרת התערוכה. דרך השיחה שהתגלגלה בינו לבין המצולם, על תולדות חייו, משפחתו, עיסוקיו, מגוריו וכדומה ידע קופיצ'ינסקי לבחור את הלוקיישן המתאים והאותנטי ביותר עבור הצילומים ולכתוב את הטקסט שילווה את הצילום. בטקסטים שזורים סיפורי חיים וסיפורים אישיים וספציפיים, הנוגעים למצולם ולקופיצ'נסקי,  אך גם הירהורים ושאלות רחבות וכלליות הנוגעות לכל אדם באשר הוא.  אלי שוורצברג- מנהל חופי הים בראשון (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)

קופיצ'ינסקי מתאר בפניי איך הגיע לאנשים שצולמו ומה היו הקשרים או הסיפורים שהובילו אותו ממצולם אחד לאחר,  "התחלתי מאימי – רחל וישניה קופיצ'ינסקי, ודרכה הגעתי לכל מיני אנשים הנמצאים בחייה בצורה משמעותית. אחי הגדול ממני בחמש שנים, חולה פוליו מילדות, השכנים – זוג צעיר שעוזר לה רבות. “המלאך גבריאל", שיפוצניק שעושה עבודות עבור ניצולי שואה, דליה המטפלת של הביטוח הלאומי, הבת של דליה – מנהלת בי"ס בשיכון המזרח. אלי – אחראי החופים של ראשון שעזר לאחי לארגן ערב עבור נכים ומשם לרב דודי קפלן, מיקי מ"מיקי סלטים" ועוד ועוד. סיפור הוביל לסיפור כשהטקסט של כל פורטרט מצורף לצד הצילום”.אריה מליניק - בעל חנות דגים (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)

בשנים האחרונות עוסק קופיצ'ינסקי בכתיבה והרצאות בנושא "מודעות פוטוגנית" ואת סגנון צילומו הוא מגדיר -  "תיעודית מועמדת". הוא מסביר לי על כך: “חוץ מספי ריבלין, כל שאר המצולמים הינם אנשים פשוטים, סיפורי חיים. כשאני מצלם אותם אני מנסה לעשות איתם האדרה כדי לעשות מקום ל'סלביות'. מדובר באנשים שלא רגילים לצילום ולכן הצילומים מועמדים, אבל האנשים הינם אנשים מן היישוב, אנשים רגילים". בצילומיו מביים קופיצ'ינסקי את המצולמים כך, שמכל אחד ניבט סיפורו ומוצג לא רק דרך הטקסט המצורף לצד כל דיוקן, אלא גם מהדיוקן עצמו כפי שנתפס בעיני קופוצ'ינסקי וכפי שבחר להציג ולייצג את המצולם. דליה ובנה עופר צוריאל (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)» ביי ביי ראשון» "לא רק מילים": תערוכהבגלריות שבבניין עיריית ראשון לציון» אומנות אורבנית בראשון לציון?השם שנבחר לתערוכה זו "על הדרך עץ עומד", ניתן לה בעקבות שיר שאביה של אימו היה שר לה ביידיש, כשזו היתה ילדה, ולימים תורגם על ידי נעמי שמר:"על הדרך עץ עומד צמרתו תשוח, עזבוהו ציפוריו לאנחות הרוח. אל דרום ומערב ואולי מזרחה, רק הרוח תלטף צמרתו ששחה. אל אימי אני אומר: "נא הקשיבי, אמא, אף אני ציפור אהיה וכנף ארימה. אל העץ אעופה לי, לא אנוד ממנו, אצייץ לו שיר עליז ואנחמנו"  “העץ מסמל גם את השיר", מספר לי קופיצ'ינסקי "וגם את השרשור של התערוכה – ענף מוביל לענף, כולנו מקשה אחת". החיבורים המעניינים בין הדיוקנאות, דרך הסיפורים ודרך עדשת המצלמה, מייצרים מעין מבט על (אפשרי), המשקיף על עץ אחד המבטא ומייצג, באופן הייחודי לו, את המגוון האנושי של תושבי העיר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ