מסכות, דיוקנאות ומחול: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

רע בן-דוד מציג בבית ברל עבודות שצילם באייפון, איליה גפטר מחפש אור בגלריה ברנרד, האמנית הרב תחומית oum Kultuv מפענחת מסכות בפסאז' אלנבי, והכוריאוגרפית דגנית שמי במיצב וידאו  בגלריה הקיבוץ

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

לא באקראי רע בן-דוד מציג בתערוכה "דיוקן 5" בבית ברל צילומי דיוקנאות של ילדים, בני משפחתו ודימויים מסביבת בית הוריו, שם נוהגת המשפחה להתכנס.

רוב הדימויים בתערוכה צולמו במצלמת אייפון שהפכה כלי עבודה עיקרי של בן-דוד. למרות השימוש בכלי עבודה המוני, חובבני לכאורה, שבמהותו מזמן שיתוף ברגעים דרמטיים ושמחות קטנות דרך הרשתות החברתיות, צילומיו של בן-דוד מוקפדים, מדויקים ואינם עוסקים בלכידת רגע אקראי בעדשת המצלמה.

הסתירה הקיימת בין השימוש בפורמט לדימויים המוקפדים מתבטאת ברוב הדימויים בתערוכה; בן-דוד אמנם מצלם את האחיינים שלו, אך אין אלו צילומי משפחה. הדימויים משרטטים את קו התפר שבין התמים למפוקח, הסימטרי לכאוטי, ילדות לבגרות. אוצרת: נועה בן-שלום.

רע בן-דוד - "דיוקן 5". עד 2.5. גלריה המדרשה לאמנות בית ברל. שעות פתיחה: א'-ה' 19:00-10:00, ו' 13:00-10:00

קו התפר שבין התמים למפוקח. עבודה של רע בן-דוד

אורות הכרך איליה גפטר מציג בתערוכה "אורות" בגלריה ברנרד כ-20 עבודות מהשנתיים האחרונות - ציורי שמן על בד הכוללים נופים ודיוקנאות ובהם שרטוט עדין של מצבי נפש, חיפוש אחר האור כמחולל שינוי תודעתי. ציורי הנוף צוירו בירושלים ובתל אביב, במקומות שבהם חי ופעל גפטר. 

הניסיון ללכוד את הרגע המחולל שינוי בתפיסת המבט, הרגע החומק ממבט עינינו ומפר את האיזון בין חד פעמיותה של החוויה האישית לבין יופיו הנצחי של האידיאל החזותי הוא מהנושאים המעסיקים את גפטר בציוריו.

איליה גפטר – "אורות". עד 17.5. גלריה ברנרד, בן יהודה 170, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 13:00-10:00, 19:00-16:00; ו' 13:00-10:00.

הרגע החומק מעינינו. עבודה של איליה גפטר

היש צוהלת ושמחה פרויקט המסכות של האמנית הרב תחומית oum Kultuv (אוםכו) מציג בפסאז' אלנבי בתל אביב משישי 19.4 ועד שישי 27.4. בפרויקט, העוסק בקו התפר שבין יצירה לחשיפה, משתתפים גיבורי תרבות לצד דמויות אנונימיות מהנוף האורבני של תל אביב, שאותן מצלמת האמנית ברחובות העיר. המסכות שמרכיבה אומכו מהצילומים נוצרות בטכניקה משולבת של עבודת יד, ציור על פני המשתתף ועיבוד ממוחשב.

המסכה מאפשרת ליוצרת ולדמות לעבור ביחד סוג של מטמורפוזהּ. המסכה מורידה מסך על הזהות החברתית, היומיומית והמוכרת, שלעתים קרובות מגבילה בחוקיה. מהמסכות נוצרת מעין אנציקלופדיה אנושית של טיפוסים ודמויות שחושפת את הרוח, התשוקה והדמיון המניעים אותם.  אוםכו מספרת כי הפרויקט נולד מתוך "הרצון להכיר, לאהוב, לסרוק, לחקור, לקלף, ולבסוף לעטוף במסכה שנרקמת במיוחד עבור הדמות". עד כה לקחו חלק בפרויקט אריאל זילבר, קרולינה, אבי בללי, שמוליק קראוס, אסתר רדא, ניר גבר ואחרים.

לצד המסכות יוצגו יצירותיהם של האמנים סטודיו ספוג, אורן פישר, הגרה בן ישי, נטלי מנדל, צח שיף, עדי סנד, גל גי, ARC D.L.P, FALUJA  ו- TEBA78.

פרויקט המסכות. הפסאז' באלנבי 94, תל אביב. עד 27.4. שעות פתיחה: כל השבוע 7:00 עד השעות הקטנות של הלילה.

קרולינה בעבודה של oum Kultuv

מחול המתאגרף הכוריאוגרפית דגנית שמי מציגה בתערוכה "זירה" בגלריה הקיבוץ מיצב וידאו של יצירת המחול שלה "זירה", אשר הוצגה לראשונה ב-2009 בניו יורק.

"זירה" הוא עיבוד של שמי לקטע תנועתי מן המופע זירה (צילום: אפרת רובין, עריכה: אוסי ולד). קטע מן המחול התבצע בגלריה הקיבוץ ועובד במיוחד לחלל של הגלריה, כשהוא מכוון להתייחס ולהרוויח מנתונים ואף ממגבלות ארכיטקטוניים שלו.

העבודה מבקשת לדמות זירת היאבקות, ואף משתמשת באיקונוגרפיה של עולם ההיאבקות על דרך ההפשטה והפירוק של מרכיביו לאמצעים של תנועה, קול וחלל. כך מבקשת לעשות שמי בכוריאוגרפיה שלה, והיא ממשיכה ומפרקת בעצם המרת ההתרחשות החיה לשפת הווידאו. הדימויים יוקרנו בגדלים שונים על גבי ארבעה קירות בחלל הפנימי של הגלריה, ובשני מסכי טלוויזיה שיוצבו על הרצפה בחלל הכניסה ובמעבר.

הפריימים הגדולים יבטאו את המאבק בתקריבים כמעט עד הפשטה – מרקם של גופים בתנועה משולבת שיש בה אלימות, כאב, פוזה, חמלה. המסכים הקטנים יקרינו פרט בחזרתיות: ניסיון של דמות להינתק ולהתרומם מן הרצפה והתחלקות ונפילה ושוב להתרומם, ושוב. הסאונד מושמע מפינות מופרדות בחלל הגלריה והוא מביא התנשמויות של הרקדניות הנאבקות והצופה מוזמן לשוטט כאילו בתוך הזירה.

דגנית שמי - "זירה". עד 27.4. גלריה הקיבוץ, דב הוז 25, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 15:00-11:00, 18:00-16:00; ו'- שבת 14:00-11:00(הפתיחה בשבת בתערוכה זו בלבד).

מתוך "זירה" של דגנית שמי (צילום: גדי דגון)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ