דוגמניות, ישראלים ומקום נפשי: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

גלריה אינדי בוחנת מחדש את תערוכתו של שוקה גלוטמן מ-1984, מאיר נטיף משחזר את הזוהר של שנות ה-60 בגלריה גרשטיין, ונעם ונטורה משלב בין מציאות לסוריאליזם בגלריה כברי

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

פה ושם בארץ ישראל התערוכה "מסע ישראל 1984; מבט מחודש" של שוקה גלוטמן בגלריה אינדי מציגה מחדש את תערוכתו של גלוטמן, "מסע", שהוצגה בגלריה של בית הספר קמרה אובסקורה ב-1984 (אוצר: עודד ידעיה).

"מסע" היתה מעין מיצב שבו הוצגו תצלומים של הסביבה הישראלית שנעשו מתוך מבט ביקורתי ושיקפו סוג חדש של צילום מקומי. התערוכה "מסע-ישראל 1984; מבט מחודש" משחזרת בחלל של גלריה אינדי את התערוכה ומבקשת לבחון אותה מחדש. אוצר אורח: ד"ר יוחאי רוזן.

שוקה גלוטמן - "מסע ישראל 1984; מבט מחודש". עד 7.5. גלריה אינדי, יהודה הלוי 57, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 14:00-11:00, 19:00-16:00; ו'-שבת 14:00-11:00.

סוג חדש של צילום מקומי. עבודה של שוקה גלוטמן

ולא היה בינינו אלא זוהר מאיר נטיף מציג בתערוכה "זוהר" בגלריה גרשטיין ציורים המתייחסים לעולם הזוהר והדוגמנות של שנות ה-60 וה-70, תקופה של ניצוצות זוהר ראשונים בתל אביב המתפתחת.

נטיף גדל ביפו לאמא תופרת, ואל ביתם נכנסו נשות הזוהר של התקופה למדידות ולעיצוב שמלות מיוחדות. נטיף ספג את האווירה, שכיום היא מקור ליצירתו, ועל בסיס זה הוא משחזר את הימים היפים והזוהרים במבט נוסטלגי אך פוקח עיניים.

הציורים המדויקים שמהם מורכבת סדרת העבודות החדשה מבוססים על תצלומים של הדוגמנית בתיה בנדיקט, מי שהיתה אחת הדוגמניות המובילות של התקופה, וגם היתה בת דודתו הבוגרת של נטיף. הריאליזם של נטיף גולש עד היפר-ריאליזם, מפקיע את הדמות מהרקע ויוצר תחושה של זוהר מעל ומעבר למציאות של כאן ועכשיו. נטיף מפנה את המבט למבע המרוחק מעט של הדוגמניות ויוצר עבורן עולם משל עצמן: עולם של יופי מושלם המזכיר את החיפוש אחר היופי הקלאסי של הפיסול היווני. אוצר: חגי שגב.

מאיר נטיף - "זוהר". עד 26.4. גלריה גרשטיין, בן יהודה 99, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00.

עולם של יופי מושלם. עבודה של מאיר נטיף

בין מציאות לבדיה נעם ונטורה מציג בתערוכה "סצנות אנושיות ברישום ונוף בציור" רישומים גדולי ממדים על נייר וציור שמן פנורמי רחב מידות של נוף הנשקף מביתו בכברי . הרישומים המונוכרומטיים בגוונים אפורים/שחורים משלבים בין דיוקנו של ונטורה בסיטואציות מציאותיות לסיטואציות הנתפסות כבדיה סוריאליסטית. הסצנות מאפשרות לונטורה לבדוק את מקומו בחברה ולהביע את ביקורתו כלפי המתרחש סביבו. 

ציור הנוף הצבעוני של ונטורה מדבר על מקום נפשי אחר. בציור מתבונן ונטורה בנוף ומבקש להכיל אותו ולהפנימו. הצבעוניות העזה של הירוקים מעלה בכמה אוקטבות את נראותם במציאות. אוצרת: דרורה דקל.

נעם ונטורה - "סצנות אנושיות ברישום ונוף בציור". עד 11.5. גלריה כברי, קיבוץ כברי. שעות פתיחה: ה' 19:00-16:00, ו' 14:00-11:00, שבת וחג 15:00-11:00.

עבודה של נעם ונטורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ