הזרקת דיו: גל קעקועים שוטף את תל אביב

תערוכת קעקועים במועדון האומן 17; כנס הקעקועים הראשון במועדון המוסד; ותערוכת קעקועים במוזיאון רמת גן לאמנות - הסיפור שמאחורי המגמה 

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

שרוול, באק פיס, צ'ס פיס, חליפת גוף – כל אלו הם מונחים הלקוחים מעולם הקעקועים ואמנות הגוף, שבחודשים האחרונים החל לתפוס תאוצה בתל אביב. לפני שלושה שבועות אירגן סטודיו ג'ובינו, מקום שבו לא מעט תל אביבים קיבלו את זריקת הצבע הראשונה שלהם, תערוכת קעקועים במועדון האומן 17; בעוד כשבוע יתקיים כנס הקעקועים הראשון בישראל במועדון המוסד; וכמעט במקביל תיפתח תערוכת קעקועים במוזיאון רמת גן לאמנות.

» הדיוקנאות של רקפת וינר עומר» אורה ראובן בוחנת את עתיד ילדיההאירוע באומן 17 משך אליו מאות אנשים והצליח מעבר לציפיות. בקומה השנייה ישב צוות מצויד של מקעקעים שהשאירו את חותמם על מבקרים, ובקומה התחתונה ניתן היה ליהנות מצילומים של קעקועי עבר. "היינו בשוק מכמות האנשים שהגיעו. גם מנהלי המועדון, שבהתחלה לא חשבו שהאירוע יצליח, לא האמינו שהגיעו כ־700 איש", מספר מוטי גל, בעל סטודיו ג'ובינו, ששוכן ברחוב שינקין, על ההפתעה. "עולם הקעקועים מתחיל לצאת מהאנדרגראונד אל האורבני", טוען גל, "בישראל קעקועים הם נושא שלא מעט אנשים מתרחקים ואף סולדים ממנו. זה מנוגד לדת, מסתכלים על זה בצורה לא יפה. אנחנו עדיין עולם שלישי מבחינת הקעקועים, אבל מתחיל שינוי".כנס הקעקועים עתיד להתקיים ב־16.3 בשלוש הקומות של מועדון המוסד. 22 מכוני קעקועים ופירסינג יתאחדו ליום שבו יקעקעו, יחוררו, יצלקו ואפילו יתלו כמה לקוחות אמיצים במיוחד. "רצינו כבר לעשות את זה הרבה שנים, ואף פעם לא הצלחנו להרים שיתוף פעולה מצד המקעקעים", מספר שי דאודי, מקעקע במקצועו שהוזמן לא פעם לליינים של מסיבות כדי לקעקע בליינים ספונטניים כגימיק. לטענתו, אחת הסיבות שעוד לא היה אירוע כזה בישראל נעוצה דווקא במקעקעים עצמם, ולא בקהל. "יש תחרות גדולה בתחום, אין הרבה פרגון", הוא מסביר, "מלבד זאת, לפעמים במסיבות ובאירועים מבקשים מהמקעקע לשלם 5,000-2,000 שקל כדי 'לשכור' מקום באירוע. הפעם, על מנת לעודד השתתפות, לא גבינו כסף על שכירות".אם לא יספיק לכם, באותו היום ממש תוכלו לשאוף דיו גם בתערוכת "Artattoo", שתתקיים במוזיאון רמת גן בתאריכים 16.3-14.3. בתערוכה יוצגו צילומי אינסטגרם בנושא קעקועים ומקעקעים יקעקעו מול קהל המבקרים בזמן אמיתי. לטענת המנכ"ל והאוצר הראשי מאיר אהרונסון מדובר בפעם הראשונה בישראל שמוזיאון מארח תערוכת מקעקעים בלבד. "קעקועים כבר מזמן יצאו מתחום המוזר אל נוהל חיינו", הוא אומר, "קעקועים הם אמנות עממית המוצאת את דרכה אל לבם של הצעירים, ומהם גם אל מבוגרים".

מתוך התערוכה במוזיאון רמת גן (צילום: אושרת עזרא)

לדבריו, כבר בשנת 99', בעת שהיה אוצר הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה, "ראיתי כי האוצר הצ'כי בחר להציג מקעקע שעבד בביתן וקיעקע את המבקרים. זה היה מיצג מרתק, ורבים מהמבקרים בחרו להתקעקע על ידו. מוזיאון רמת גן עוסק, במקביל למחקר על ההיסטוריה של האמנות המקומית, גם בניסיון לזהות מגמות חדשות. הצגת הקעקועים במוזיאון היא חלק ממגמה זו".באירופה ובארצות הברית תערוכות קעקועים הן עסק שמגלגל מיליונים וזוכה לפופולריות רבה. שלושה ימים של תערוכה יכולים בקלות לארח 40-30 אלף מבקרים, לצד מקעקעים שהם סלבס בתוך הקהילה. "לא שווה לעשות אירועי ענק בארץ כי זה לא משתלם מבחינת עלויות", אומר גל, "הקהל לא משלם את הסכומים שמשלמים בחו"ל. אם בארץ משלמים על קעקוע באירוע 1,000 שקל, אז בחו"ל הם ישלמו 2,000, וגם יירשמו חצי שנה מראש. כ־200 מקעקעים יושבים באולמות ענקיים, אחד ליד השני, בדוכנים שנראים כמו הבסטות בשוק הכרמל ומקעקעים כל פעם מישהו אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ