אמנים מציגים: אורה ראובן בוחנת את עתיד ילדיה

בהשראת צילומי הילדים ציירה ראובן בפחם על נייר, וסרקה את הציורים. בכך חיברה אותם עד שנטמעו זה בזה

אורה ראובן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה ראובן

ראובן ושמעון הלוא הם ידידי שמעון לב ואני, אורה ראובן. ומי הוא בנימין?ראובן ושמעון בתרבות העברית הם פלוני ואלמוני, סתם שניים שעשויים להיות כל אחד. גם אנחנו סתם שניים שנפגשנו והתחלנו לברר מי מכרינו המשותפים, חפרנו בעברנו, הרחקנו עד אבותינו ושאלנו על עתידות ילדינו. כמו כולם כאן, ספרנו את המתים וצילמנו את החיים. לתערוכה הזו הבאנו את קהל הרפאים שאופף את הדיאלוג המתמשך בינינו, שמעון רומז אל הרפאים מן העבר המלווה אותנו והרפאים של העתיד והחשש ממנו הם שלי.

» "ראובן שמעון ובנימין" - לכל הפרטים» מתן בן טולילה הולך על הירחצילומי ילדים שנעשים כיום בעיקר על ידי הוריהם, המצוידים במכשירים הדיגיטליים המאוד זמינים, מספקים כמויות עצומות של חומר ויזואלי. לא עוד תמונה אחת כמזכרת של "שלום כיתה א" אלא סרט תמונות אינסופי. רציתי ללכוד משפע הדימויים את מחוות הגוף שהזדקרו לעיני, מחוות של דחפים ויצרים ראשוניים, המניעים אותנו בכל גיל, במחול או אלימות, בתוקפנות ובסקרנות. דימיתי את הילדים בנופי הארץ הקשה המחכה להם, שאני מצלמת בהיותי בדרכים, תחת מכבש המורשת. היתה זו הדמיה קשה ביותר בעיני רוחי, וחיפשתי דרך להפקה וביצוע של דמיונות רפאים אלה, שתרחיק אותם ממני, מכאן, מעכשיו, וממך הרואה את העבודות.

בהשראת צילומי הילדים ציירתי בפחם על נייר, וסרקתי ציורים אלו. בסריקה הפכו גרגרי הפחם לכתמים וקווים, ומרקמי הנייר נראו כשתי וערב של אריגים. בעט הדיגיטלי חיברתי בין הצילומים לציורים, פעם הציור מתקרב אל הצילום ופעם הצילום עושה צעד אל הציור, עד שהם כה קרובים זה אל זה, עד שהם נטמעים זה בזה. בדימויים החדשים שנוצרו, משקל שווה לעקבות הציור ולעקבות הצילום. בחרתי בהדפסה אחורית על פרספקס שקוף, במטרה להעניק עוד עומק, עוד כמה מילימטרים של הרחקה.

אורה ראובן, "אגם החולה", הדפסה על פרספקס, 2012

» אורה ראובן מציגה בתערוכה "ראובן שמעון ובנימין" בגלריה P8, פוריה 8, יפו. עד 9.3. שעות פתיחה: ד'-ה' 19:00-16:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

השתתפה בהכנת הכתבה: הילה שקולניק-ברנר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ