האדם, הטבע האכזר ושירה: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

חלל מחסן 2 בנמל יפו מארח תערוכת צילומים המתעתדת את חייו של חולה ALS, גלריה אינדי במבט על סופת הטורנדו בעיירה ג'ופלין, רוטשילד אמנות מתמקדת בציורי דיוקנאות, וגלריה בנימין מציגה אמנות המתכתבת עם טקסט

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

בעיניים מתבוננות בתערוכה "תתארו לכם" במחסן 2 בנמל יפו מציג אורן בן-דור צילומים שבהם תיעד את חברו הטוב זוהר כרמי, הקמל ממחלת ניוון השרירים ALS. אוצר: אלכס ליבק.

בן-דור: "את זוהר פגשתי לראשונה בינואר 1998, כשהגעתי ליחידת בקרה אווירית דרומית... זוהר היה כבר סרן. בטוח בעצמו, מנהיג טבעי שעורר בי יראת כבוד. זוהר מצא בצבא, בתפקיד הזה ובתפקידים הבאים, את ייעודו בחיים. התחנה הבאה, שתוביל אותי בסופו של דבר לצלם את זוהר ברגעי חייו האינטימיים והקשים ביותר, מתרחשת ביולי 2008 כשזוהר מתחיל להרגיש חולשה ביד ימין. כמו זוהר, רבים מאיתנו היו ודאי מניחים שמדובר בדבר קטן וזניח שיעבור. אבל לא, במאי 2009 זוהר מאובחן כחולה במחלה חשוכת המרפא ALS, שגורמת לגוף להפסיק לתפקד ומשאירה את החולה עם ראש צלול ועיניים מתבוננות. בנסותי לסייע, ככל יכולתי, הערכתי שבצילום גלום פוטנציאל גדול יותר של עשייה להגברת המודעות למחלת ה- ALS ולגיוס תרומות לחקר המחלה".

תערוכת הצילומים חושפת את המלחמה הקשה והמתסכלת במחלת ה-ALS. התערוכה היא קודש לחקר המחלה שטרם נמצאה לה תרופה. התרומות יינתנו לשני חוקרים ישראלים מהמובילים בחקר המחלה בארץ - פרופ' מיגל וייל, מומחה למחלות נוירו-ניווניות מהמחלקה לחקר התא ואימונולגיה באוניברסיטת תל-אביב, וערן עובדיה, מנכ"ל Immunity Pharma Ltd. כיצד תורמים? בהמחאה לפקודת "חבצלת מוסדות תרבות וחינוך" (כספת תוצב בחלל התערוכה) או באמצעות העברה בנקאית לחשבון חבצלת מוסדות תרבות וחינוך, הבנק הבינלאומי, סניף יצחק שדה 048, ח-ן 311189 (יש לציין עבור תרומה ל- ALS).

אורן בן-דור - "תתארו לכם". עד 15.3. גלריית חלל התיאטרון, מחסן 2, נמל יפו. שעות פתיחה: א'-ד' 19:00-11:00, ה' 22:00-11:00, ו'-שבת 19:00-10:00.

הגוף מפסיק לתפקד, הראש נשאר צלול. עבודה של אורן בן-דור

בתוך דקות ספורות מתיאו אסלין מציג בתערוכה "Portraits of a Tornado Path" בגלריה אינדי צילומים מעיירת ג'ופלין לאחר שהכתה בה סופת טורנדו.

ב-22 במאי 2011, בשעת ארוחת הערב, הכתה את עיירת ג'ופלין מיזורי טורנדו ברוחב של כ-1 ק"מ והשמידה בתוך דקות ספורות אלפי בניינים, הרגה מעל 150 אנשים, הותירה אלפי אנשים חסרי בית והשאירה אחריה עיירה שבורה ומציאות מנופצת.

אסלין, צלם צרפתי המתגורר ועובד בניו יורק, סייר וצילם בעיירה במשך חמישה ימים. העובדה שבתוך דקות המוכר והידוע הפך לבלתי מוכר ועוין היא שמשכה את אסלין לג'ופלין. 

התערוכה "Portraits of a Tornado Path" היא תערוכה משותפת לגלריה אינדי ולגלריה julian navarro projects בניו יורק.

מתיאו אסלין - "Portraits of a Tornado Path". עד 26.3. גלריה אינדי, יהודה הלוי 57, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 14:00-11:00, 19:00-16:00; ו'-שבת 14:00-11:00.

המוכר הפך לעוין. עבודה של מתיאו אסלין

פנים אל מול פנים "דיוקנאות", המתארחת ברוטשילד אמנות, היא תערוכה קבוצתית של ארבעה ציירים - ראול מידלמן, רוני טהרלב, צוקי גרביאן ויוסי בלום. כל אחד מהארבעה מתמודד עם האתגר באופן שונה.

ראול מידלמן מציג קיר צפוף בעבודות אקספרסיביות של פורטרטים הן של עצמו והן של אחרים.

רוני טהרלב מציגה עבודות המתכתבות אמנים קלאסיים. היא יצרה שפה ייחודית ופרטית משלה תוך כדי הדהוד של תקופות אחרות, הנותן לציוריה עומק של חלל וזמן.

צוקי גרביאן מציג ציורים מהירים שתחילתם בהתבוננות, והמשכם בהמצאה מהדמיון. סגנונו של גרביאן משלב את הציור הקלאסי עם סגנון הציור החופשי.

יוסי בלום מציג ציורים מהמקום שבו נשברים החיים אל תוך מערכת מקבילה שבה הם מיתרגמים לשאלות באסטתיקה, בחומר ובצורה. 

"דיוקנאות". עד 30.3. רוטשילד אמנות, שדרות רוטשילד 140, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 18:30-11:00, ו' 13:00-10:00, שבת 13:00-11:00.

עבודה של יוסי בלום

קיר השתיקה מתפרק אריה ברקוביץ מציג בתערוכה "ענני תעתוע" עבודות ציור, פיסול ותבליטי עץ ומשיק ספר ספר אמן באותו שם, המכיל  טקסטים ושירים של ערן צור.

שיתוף הפעולה בין ברקוביץ לצור החל בעקבות מפגש שהתקיים בסטודיו של ברקוביץ. צור, שאהב את עבודותיו של ברקוביץ, החל כותב טקסטים בהשראתם. ברקוביץ אהב את היצירה של צור, והם החליטו לשתף פעולה ביצירת ספר שיכיל את עבודותיו של ברקוביץ לצד השירים והטקסטים שכתב צור. הצלחת הפרויקט המשותף הולידה את "ניסוי כלים" בתיאטרון תמונע - צור הקליט טקסט המתייחס לעבודות, וברקוביץ הציג את עבודותיו בחלל התיאטרון. אוצרת ועורכת הספר: רז סמירה דימנט.

אריה ברקוביץ – "ענני תעתוע". עד 30.3. גלריה בנימין, צ'לנוב 28, תל אביב. שעות פתיחה: ד' 14:00-11:00, ה' 19:00-16:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

עבודה של אריה ברקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ