מיצגים חיפאיים או פסלים תל אביביים? תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

השוק הטורקי בחיפה מארח הפנינג אמנותי, ימימה ארגז מתחקה אחר שינויים בעיר בגלריה מרחב לאמנות, זויה צ'רקסקי מציגה פסלים בגלריה רוזנפלד, ובמוזיאון הרצליה בוחנים את קו התפר בין תיאטרון למציאות

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

עושים שוק האירוע "חיפה, מרחב עילי – מרחב תחתי" מתקיים במתחם השוק הטורקי בעיר התחתית בחיפה בימים ה' 14.2 עד ה' 21.2. האירוע, שמופק בידי בית הגפן, מרכז ערבי יהודי חיפה, ומינהלת עיר תחתית, הוא אירוע דינמי מתמשך בהשתתפות כ-30 אמנים ואדריכלים מהארץ ומהעולם שיציגו עבודות אמנות ויקיימו מיצגים ופעולות המתייחסות למקום ברחבי המתחם ובחללים אלטרנטיביים. 

השוק הטורקי, שהוקם ב-1927, תוכנן כמרכז מודרני למסחר ומגורים קרוב לחוף הים ובין השכונות הפלסטיניות. המרכז הפך עם הזמן לאתר מוזנח וחסר משמעות במרחב העירוני. אזור העיר התחתית של חיפה, המייצג את הנתק רב המשמעויות בין המרחב העילי למרחב התחתי בחיפה, עובר בימים אלו תהליך שיפוץ ופיתוח מקיף הכולל יישום תוכניות שיקום במטרה להחזירו אל המארג העירוני כמרחב עירוני תוסס, דינמי ומתחדש.

האמנים המשתתפים הוזמנו להגיב למקום שהאזור מייצג - לקונפליקט, להיסטוריה, להתפתחות, לנטישתו ולתהליך התחדשותו העכשווי. במסגרת אירועי האמנות יפעלו האמנים עם יוצרים המתגוררים ופועלים במקום ויציגו מגוון יצירות מתחומים שונים - מיצבים, מיצגים ועבודות וידאו. אוצר: יעקב חפץ.

"חיפה, מרחב עילי – מרחב תחתי". 21.2-14.2. השוק הטורקי, העיר התחתית, חיפה. שעות פתיחה: א'-ה' 22:00-16:00, ו'-שבת 16:00-10:00.

שחר מרקוס, "Leap of Faith"

עולם תעשייתי ימימה ארגז מציגה בתערוכה "החצר האחורית" ציורים המתחקים אחר ההשתנות המתמדת בנוף העירוני, ומצביעים על היעלמותו של העולם הישן במרוץ אל הקדמה.

בתערוכה מוצגים ציורי שמן על בד  ובהם מבנים תעשייתיים, גגות של בתים, נוף אורבני מתיישן, מבנים המועמדים להריסה או בתהליכים של בינוי, משועבדים לניסיון להדביק את קצב ההשתנות המהיר המונע בידי כוחות השוק. אוצרת: דניאלה טלמור.

ימימה ארגז - "החצר האחורית". עד 9.3. מרחב לאמנות, נתיב המזלות, כיכר קדומים 8, יפו. שעות פתיחה: ב'-ו' 13:00-9:00, 18:00-14:00; שבת בתיאום מראש.

בעקבות העולם הישן שנעלם במרוץ לקדמה. עבודה של ימימה ארגז

פסלים בהתרסה התערוכה "זרקור על פיסול: זויה צ'רקסקי" נערכת במסגרת דגש של גלריה רוזנפלד על העשייה הפיסולית של אמני הגלריה, הכולל תצוגות קצרות בנות שבועיים שנותנות במה למדיום מורכב זה (עוד מתוכננים להציג במסגרת הזרקור: אלי גור אריה באפריל 2013 ושי צורים ביולי 2013).

מכלול התערוכות יאפשר מבט מעמיק על הפיסול דרך מגוון התייחסויות למדיום על ידי אמנים שונים. התערוכות יציגו מנעד רחב של טכניקות - מפסלים המשלבים חפצים מן המוכן, דרך שיטות מסורתיות של גילוף בחומר ועד יישומים עכשוויים של חומרים לא קונבנציונליים. צ'רקסקי שילבה פיסול לאורך שנות פעילותה, כחלק בלתי נפרד מעשייתה האמנותית. הפיסול שלה מתאפיין בציור על גבי הפסל המוגמר וכמו שאר עבודתה בקו ביקורתי ומתריס.

"זרקור על פיסול: זויה צ'רקסקי". עד 23.2. גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1 (בניין 6), תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 19:00-12:00, ו' 14:00-11:00, שבת 13:00-11:00.

זויה צ'רקסקי, "הנרי מור", 2012

בין אמת לבדיה התערוכה "מחוות תיאטרליות" מציגה עבודות נבחרות מאוסף אנג'ל לאמנות עכשווית ותערוכת יחיד לאמנית אולה פון ברנדנבורג .

התערוכה בוחנת מחוות תאטרליות המבוטאות באמצעות מדיומים שונים באמנות העכשווית: שדרים לא מילוליים המוצגים על הבמה, תנועות גוף, הבעות פנים, טון דיבור, לבוש, מוזיקה, תפאורה. מחווה בתיאטרון מוגדרת כסימן המתווך בין פעולות הדמות, הלך מחשבתה ויחסיה עם דמויות אחרות לבין הקהל, סימן שנועד להעביר לצופים מידע על הדמות ועל הנרטיב.

בתערוכה של אולה פון ברנדנבורג (אוצרת: נועם סגל) מוצגים שלושה מיצבים המשלבים וידאו ובדים. פון ברנדנבורג שואבת את השראתה ממגוון רחב של מקורות היסטוריים ותרבותיים, כגון ספרות, פסיכואנליזה, תיאטרון, צילום, משחקים וקסמים. היא יוצרת נרטיבים רב שכבתיים החוקרים את התפר שבין אמת לבדיה, בין תיאטרון לתפיסת מציאות. העבודות המוצגות בתערוכה מאוסף אנג'ל לאמנות עכשווית (אוצרות: דליה לוין וטל בכלר) מבטאות את הדיאלוג המתמשך בין האמנות הפלסטית לאמנויות הבמה ומדגישות את כוחה של האמנות העכשווית לבטא בחומר דפוסי התנהגות חברתית.

"מחוות תיאטרליות". עד 20.4. מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הבנים 4, הרצליה. שעות פתיחה: ב', ד', ו'-שבת 14:00-10:00; ג', ה' 20:00-16:00.

נרטיבים רב שכבתיים. עבודה של אולה פון ברנדנבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ