עף לחלל: מבקר האמנות והאמן יניב יהודה אייגר פותח גלריה

הגלריה החדשה לאמנות עכשווית, Z I Z, תיפתח בתחילת מרץ בדרום תל אביב

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

לצד הקשיים של דרום העיר – תנאי תברואה קשים, צפיפות, הזנחה, פליטים – תמיד היתה בה גם מגמה מקבילה של פריחה אמנותית. אחרי שהאמנים אימצו אותו בשל חללי העבודה הזולים, הדרום קיבל את תו ההיכר הרשמי שלו עם המעבר של גלריה רוזנפלד הוותיקה למתחם קרית המלאכה. כעת מצטרפת לשכונה גלריה חדשה לאמנות עכשווית בשם Z I Z, שאותה יפתח העיתונאי, האוצר והיוצר יניב יהודה אייגר. הגלריה תיפתח בשביל המרץ 6 ב־7.3.

» תערוכת כרזות של דניאל זקן בחתול והכלב» פרויקט חדש מקדם אמנים מקומיים בחו"ל» נבט יצחק הופכת את אום כולתום“לפתוח גלריה בימינו זו קפיצה אמנותית מגשר”, אומר אייגר, “יכול להיות שהייתי נשאר לפלרטט עם הרעיון, אבל קרה ונתקלתי בעבודותיו של האמן גיא קרידן, ופשוט נפלתי. הרגשתי צורך לפתוח מקום שיקדם אמנים כמותו, שהתמהמהו עם עניין הפריחה. הכל התחבר סופית כשראיתי את החלל, ואני רואה בהקמת הגלריה שליחות של ממש”.אייגר החליט לפתוח את החלל למרות מצבו הבעייתי של שוק האמנות המקומי בשנים האחרונות, במטרה לשים דגש על תקשורת עם הקהל הרחב, הן מבחינה אמנותית והן מבחינת היכולת לרכוש יצירות. “אני לא פותח גלריה בשביל להגיד את שנאמר, לפרסום עצמי, או לאונן פומבית”, מבהיר אייגר, “אלא מפני שזיהיתי צורך במקום שיציג אמנים משיקולים אמנותיים ולא מסחריים, אבל כאלה שמבינים שאמנות היא סוג של תקשורת, ולא שופכים שליכטה של צבע שמן על בד אומלל”.לדבריו, האמנים שהוא מחפש ויציג הם כאלו ש”שמים דגש על שימוש במדיה, על ייצור וטכנולוגיה ועל יצירות שעוסקות בצורה מרגשת וחכמה בחרושת התרבות, בפופ, ומציגים פואטיקה פלסטית להמונים. בשביל אלו שאני מאמין בהם זיז תהיה נקודה ארכימדית, ואעשה הכל כדי שיוכלו להרים ממנה את העולם”. אייגר אומר שהנגשת האמנות תבוא לידי ביטוי גם דרך מכירת פרינטים של היצירות במחירים עממיים. כך הוא שואף גם לאפשר לקהל לקחת חלק בדיאלוג וגם להיעזר במכירות כדי לשרוד כעסק כלכלי בתקופה מאתגרת.

יניב אייגר החלל החדש (צילום אורן זיו)התוכנית המקורית של אייגר היתה להיכנס לשותפות עם משקיע בחלל גדול, אבל אז הוא ראה את החלל הנוכחי. “התאהבתי בחלל כי הוא מצליח לנסח את הדברים בצורה פשוטה ואינטימית”, הוא מסביר, “הפכתי אותו לריבוע המחולק לשלוש פסקאות, וכך נוצר מתחם בעל חללים שגם מאפשר תלייה והצבה של עבודות במשחק שלא נגמר”. התערוכות בזיז יתחלפו מדי שישה שבועות, ואת כולן יאצור אייגר, מלבד תערוכה אחת, שאותה יאצור אורי גרשוני. תערוכת הבכורה היא “לגונה” של גיא קרידן, ולאחר מכן יציגו גם אלעד ערמון, ג’ניפר אבסירה, אורלי אלורו, אורי גרשוני וגלי גורביץ’. “התפריט הטרוגני ומגוון”, מסכם אייגר, “יש אתוס משותף, במובן של אמנות ללא הפקות מורכבות, אלא חדירה מתחת לעור שמצליחה לשבט משהו בצופה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ