במחי מכחול: פרויקט אמנות חדש מקדם אמנים מקומיים בחו"ל

הפרויקט,"Omanoot", מתכוון לייצר הסברה, להציג צד אחר של ישראל וגם לקרב לבבות במזרח התיכון

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

פרויקט אינטרנטי חדש בשם "Omanoot" מציג גלריה מקוונת שפונה באופן מפורש לזירה הבינלאומית, ולא לשוק המקומי. הכוונה בכך, לדברי יזם הפרויקט עידו כהן, היא לא רק לחשוף אמנים ישראלים לשווקים מעבר לים, אלא גם לתרום למאמצי ההסברה ולהציג את הצד התרבותי והאמנותי של ישראל.

» תערוכת כרזות של דניאל זקן בחתול והכלב» נבט יצחק הופכת את אום כולתום“גרתי בחו”ל כמה שנים ונחשפתי להרבה עוינות כלפי ישראל”, אומר כהן, “חשבתי שדרך השפה הבינלאומית של האמנות ניתן יהיה להציג צד של ישראל שאפשר יהיה להזדהות איתו ולהתחבר אליו”. כהן מספר כי בעת לימודיו לתואר ראשון בניו יורק הוא גילה כי היחס לישראל בקמפוס עוין, “וזאת מבלי שאנשים יודעים אפילו מעט על אודותינו. רציתי להציג צד אחר של ישראל”. במסגרת מאמצי ההסברה שלו הוא אירגן הופעות של הדג נחש ועידן רייכל, ובמסגרת עבודתו במשרד החוץ הופתע לגלות שלא ממנפים שם את עולם היצירה המקומי. “הגיתי את הרעיון לעשות זאת בעצמי דרך אמנות”, הוא אומר, “וראיתי שאנחנו מצליחים להתניע שינוי”. הפרויקט "Omanoot" קם למעשה כבר ב־2009 כעמותה שהציגה תוכן אמנותי ישראלי נרחב וזכתה להצלחה ברשתות החברתיות. המעבר למודל עסקי התרחש בעקבות פנייתה של הצלמת האמריקאית לי רוטנברג לכהן בבקשה להצטרף לפרויקט, ואליה חברה אלכסנדרה סקינזי משווייץ. יחד השלישייה התניעה מחדש את האתר, שעלה לאוויר לפני שבוע בלבד. “בעוד שרוב הגלריות נוטות להתמקד בתחום אמנות אחד, אנחנו מתמקדים במדינה”, מוסיף כהן, “אנחנו מציגים אמנים ישראלים מכל הסוגים: מנוסים וחובבים, אמנים מכל הדתות, הגילים ותחומי האמנות. יש תל אביבים בני 20, צעירה נוצרייה וניצולת שואה בת 93. אבל אנחנו לא מתפשרים על איכות - יש עבודת סינון ואוצרות מוקפדת”.

תום ברטוב, "On Watch", מתוך הפרויקט נכון לעכשיו האתר מציג צילומים בלבד, אך עתיד להציג גם עבודות ציור, איור ותכשיטנות. כל אמן מקבל עמוד פרופיל שמספר על אודותיו ומציג רפרטואר מעבודותיו. עוד ניתן למצוא באתר בלוג עם קטעי וידאו וכן את המקבילה האינסטגרמית המתבקשת. רוב הפריטים בגלריה נמכרים ב־25 דולר. “לא רצינו לפתוח עוד גלריית היי אנד סנובית לאספנים, אלא להנגיש אמנות דרך מחירים זולים ואטרקטיביים”, מסביר כהן. למרות ש"Omanoot" קם מטעמים א־פוליטיים מוצהרים, הוא עתיד להשיק בחודש הקרוב מדור בשם "Artpeace", שיוקדש לאמנים לא ישראלים מהמזרח התיכון. “הושפענו מהפרויקט של 'ישראלים אוהבים איראנים'”, מעיד כהן, “ורצינו להראות שאנחנו בדו שיח עם הסביבה ושיש לנו שפה ומכנה משותף. למרות שיש אמנים שמסרבים לשתף פעולה עם אתר ישראלי, הצלחנו לגייס מספר מרשים של אמנים - מעזה ועד טורקיה - ואנחנו מקווים לגדול כל הזמן. אנחנו מקבלים הרבה תגובות מהעולם שאנחנו מחזקים אותם וחושפים צד יפה של ישראל שנוטה להישכח”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ