אמנים מציגים: שירה גפשטיין מושקוביץ יוצאת למרחב

עבודותיה האמוציונליות עוסקות מצד אחד במושגי מקום-אין מקום, ארעיות ונדידה, ומצד שני באובססיביות, בגוף כמקום

שירה גפשטיין מושקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירה גפשטיין מושקוביץ

אחד העקרונות שתמיד מוביל אותי בעבודתי הוא עיקרון ההנחה: המיצבים נבנים בהנחה, כך ששום דבר לא יקבע וישתרש, ולבסוף הכל מתפרק והופך שוב לערימה של חומרים גולמיים.

» "מרחבים חדשים II" - לכל הפרטיםהסירה היא ייצוג של מקום שהוא שום מקום, מעין פנטזיה, משאת נפש קיומית בדבר היכולת להיות ולא להיות. הכמיהה הזאת מתבטאת גם בציור "שיבולת", הכלב הלבן הגדול, אשר דרך דיוקנו מועברות תחושות של חוסר אונים יחד עם שלווה וביטחון. הסתירה לכאורה מתקיימת גם בציורי השמן: צבעי הפסטל מרמזים על רכות ונינוחות, אך הנושאים האורבניים, תחושות הכמיהה וחוסר השקט ניכרים גם בהם. גם בציור "שיבולת" קיים עיסוק בגוף, בגודל ובנוכחות שלו, ובניסיון הפיזי להידחק בדיוק בין קצוות הפריים. בשנים שבהן אני עסוקה בהקמת ביתי ובחיפוש מתמשך אחר מאפייניו, עולה בי הצורך לבדוק ולהעלות שאלות של זהות ושל זהות של מקום. הסירה היא המשך לעבודות שבהן אני מחפשת מקום לא ספציפי, מקום שהוא כל מקום ואף מקום. דימוי הבית, בין שהוא קבוע ובין שהוא נודד, למשל אוהל או מבנה ארעי, מעסיק אותי שנים רבות. חוסר אונים לצד שלווה וביטחון. "שיבולת"מבנה הסירה הגולמי וחשוף החומר כמו מספר את מאחורי הקלעים ואת האמת של עקרונות הבנייה שלי, המונחים, השטים, הלא מתאמצים להסתיר. עקרונות אלו מצביעים על אי קיבעון של המיצבים, על היכולת שלהם לנכוח ובו זמנית להימצא בתנועה, בין מקום למקום, בין הנוכחות העכשווית להתכלות והארעיות. הקובייה, יחידת הבנייה הבסיסית, נעטפה והתהדקה בעור טבעי, שעדיין ניכרים בו סימני חיים: נימים דקים שהשאיר הגוף החי. עבודותי אמוציונליות ועוסקות מצד אחד במושגי מקום-אין מקום, ארעיות ונדידה, ומצד שני באובססיביות, בגוף כמקום. בשפה ארכיטקטונית ובחומרים ארעיים אני יוצרת ייצוג של היהודי הנודד, ורומזת, בשאלות של מקום, על החיבור הגנטי הטבעי שלו לכנען, ארץ ישראל המובטחת.

» שירה גפשטיין מושקוביץ, "מרחבים חדשים II". עד 15.4. בית מאני לאומי, יהודה הלוי 36, תל אביב. שעות פעילות: א'-ד' 17:00-10:00, ה' 21:00-10:00, ו' 14:00-10:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ