ניכור, פנטזיה ואמנות בשוליים: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

שי קון בונה מציאות בגלריה חזי כהן, אלעד לרום ומשה גרשון בוחנים את דמות האשה בגלריה פינברג פרוג'קטס, ואמנים אאוטסיידרים כובשים את חיפה

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

פנטזיה ריאלית בתערוכה "ה'אקסטרה" שומר שי קון על קולו כאזרח (תושב) אמריקאי בעודו משקף את ישראל. הוא משתמש בארסנל דימויים ריאליים ופנטסטיים, מתעלם לרגע מהתכנים הפרטיים והמשפחתיים שמעסיקים אותו בעבודותיו הקודמות ובוחר להתמודד עם מציאות כלל עולמית שמוצאת את ביטויה גם בתל אביב.

קון מאפשר למרחב החברתי שבתוכו ממוקמת הגלריה לזלוג בציניות אל הסטריליות של החלל הפנימי. הצמצום המדויק של עבודות האמנות תוך ריצוף ריבועי של עבודת ענק על הקיר המזרחי הוא צעקה רמה לעבר ההתרחשות ברחובות הסמוכים. החלל הופך להיות חלק מהמציאות ברובע הדרומי, שבו עוברי אורח כהי עור ושקופים מתהלכים וחולמים על פעילות פנאי, על "החיים הטובים". אוצר: מאיר לושי.

עוד מוצגת בגלריה תערוכתה של יעל פרנק "היו לה מוסר של שואב אבק ונשמה של מכונת הימורים". בתערוכה מוצגות עבודות המחברות בין עולמות תוכן בדיוניים ותיעודיים. הכותרת, ציטוט מתוך "איים בזרם" לארנסט המינגוויי, פועלת על מכלול העבודות בתערוכה ומציעה לאחד את הדמויות המופיעות בהן תחת הלך רוח מוסרי מופרך.

שי קון - "ה'אקסטרה"; יעל פרנק - "היו לה מוסר של שואב אבק ונשמה של מכונת הימורים". עד 23.2. גלריה חזי כהן, וולפסון 54, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-10:30, ו'-14:00-10:00, שבת 14:00-11:00.

צעקה רמה. עבודה של שי קון

ניכור נשי במבט גברי התערוכה "הרי את מותרת" של אלעד לרום ומשה גרשון לוקחת את שמה משירו של אבידן "הרי את מותרת", המדבר על ניכור ובדידות בתוך המסגרת הזוגית.

נושא הניכור מלווה את דמות האשה בעבודות בתערוכה של שני היוצרים. הציורים ועבודת הווידאו מתפקדים כקול שמצמיח את כושרה של האמנות להעביר היבטים של מציאות שאינם ניתנים להמללה, ולהציג את ממדיה המורכבים שאינם ניתנים לתיוג.

הדמות הנשית בתערוכה משנה צורה: היא מפתה ומרחיקה, צינית לגבי עצם תהליך הפיתוי, משתעשעת בהגדרות גסות של נשיות. הצופה מיטלטל קדימה ואחורה בניסיונותיו להזדהות עם הציורים ולהבינם, או להבדיל לראותם כפעולת הגחכה, כנושאים מסר אבסורדי. 

העבודות משתמשות בשפות שונות ובמנעדים שונים על פני שטח אחד. בסדרת העבודות "Talking with Gods" של לרום מוקצנות תחושות האכזבה בדמות הנזיר או דמות האשה המתפללת, או בדמותו של הנביא בעבודת הווידאו. בעבודותיו של גרשון נראות סביבות ציוריות אינטנסיביות, מלאת רגש וצבעוניות אקספרסיבית, שבתוכן נתונים הדמות הנשית או האובייקטים. הדמות, האובייקטים וגם הצופה נותרים בודדים: האובייקטים בציור שקועים בעצמם ומובדלים ולכן אין בכוחם להתמזג או לתקשר עם סביבתם. אוצרת: ים המאירי.

אלעד לרום ומשה גרשון - "הרי את מותרת". עד 28.2. גלריה פינברג פרוג'קטס, שביל המפעל 3, תל אביב. שעות פתיחה: ד'-ה' 18:00-12:00, ו'-שבת 12:00-14:00.

אלעד לרום, "אשה עם חתול", 2012

יוצר נגד הזרם בחיפה מוצגות בימים אלה שתי תערוכות העוסקות באמנים אאוטסיידרים - אנשים שלא למדו אמנות אך עסקו ביצירה מרתקת ורבת עוצמה.

התערוכה "במעגלי אמנות אחרים: אאוטסיידרים, נאיבים, אוטודידקטים" במוזיאון חיפה עוסקת באמנים אאוטסיידרים שלעתים חיו בשולי החברה. האמנים האאוטסיידרים הם אנשים שבשלב מסוים בחייהם התחילו לעשות אמנות, בדרך כלל לצייר, ועשו זאת מתוך דחף פנימי שאינו בר שליטה. חלקם היו  מאושפזים בבתי חולים לחולי נפש (אדולף וולפלי), אחרים מעולם לא אובחנו או אושפזו, אך חיו חיי פרישות ובדידות (הנרי דארג'ר). עבור כולם הציור הוא גאולה. בדרך כלל אין להם עניין להציג, להראות את עבודותיהם או לקבל הכרה ובדרך כלל נדרש תיווכם של  "אינסיידרים" – אמנים, אספנים, גלריסטים או פסיכולוגים - כדי לחשוף את אמנותם לקהל הרחב. 

בתערוכה מוצגות עבודות של אמנים אאוטסיידרים ישראלים ושל אמנים אאוטסיידרים מחו"ל. החלק הישראלי כולל עבודות של 16 אמנים, ובהם שלום מצפת (השען מצפת), גבריאל כהן, משה אלנתן – כל אחד מהם התגלה בידי אינסיידר אחר: כהן על ידי רות דבל, גלריסטית ירושלמית; שלום מצפת על ידי האמן יוסל ברגנר; ואלנתן על ידי דן בן אמוץ ומאיר רונן. אאוטסיידרים מקומיים נוספים שעבודותיהם מוצגות בתערוכה הם עובדיה אגסי (שיצר דווקא ברחוב גורדון בתל אביב, לב עולם האמנות), עפיה זכריה, נסים קחלון והחיפאים נתן הבר, שמשון למברגר, מנחם מסינגר ומוחמד פאדל.

התצוגה שהגיעה מחוץ לגבולות ישראל כוללת כ-60 עבודות מאוספים פרטיים וממוזיאונים בניו יורק ובשיקגו. התצוגה כוללת עבודות של האמנים האאוטסיידרים אדולף וולפלי, ביל טריילור, הנרי דארג'ר, אדמונד מונסייל, אלואיז קורבאז, סם דויל, וויליאם הוקינס, מיני אוונס, קרלו זינלי, מורטון בארטלט, קלמנטין האנטר. העבודות מושאלות מאוספים פרטיים ומוזיאליים בארץ ובארצות הברית.

בתערוכה מוצגות עבודות נוספות הקשורות באאוטסיידריות מזוויות שונות. אוצרת: רותי דירקטור, אוצרת משנה: נטלי סמית.

עבודה של עובדיה אגסי (צילום: אריאל קן)

לצד התערוכה במוזיאון חיפה מוצגת בגלריה האגף החיפאית התערוכה "כוכבי שביט", המציגה עבודות של שבע דמויות מקומיות אשר אינן לוקחות חלק בשדה האמנות הפורמלי אך יוצרות בתשוקה ובהתמדה. בתערוכה מוצגים ציורים, אובייקטים, גילופי עץ ועבודות צילום. בניגוד לרוב האאוטסיידרים המציגים במוזיאון, האמנים המציגים ב"כוכבי שביט" חיים חיים נורמטיביים לחלוטין. משתתפים: ביאטריס קוסטר, סיליה עטאלה, גיא סער רוסו, ניר הולנדר, שרגא סטולר, סיגל בן יאיר, ניב נחום.

"במעגלי אמנות אחרים: אאוטסיידרים, נאיבים, אוטודידקטים". עד 15.6. מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה. שעות פתיחה: א'-ד' 16:00-10:00, ה' 19:00-16:00, ו' 13:00-10:00,שבת 15:00-10:00; "כוכבי שביט". עד 15.3. גלריה האגף, הנמל 51, חיפה. שעות פתיחה: ג' 24:00-21:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

עבודה של סיגל בן יאיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ