האמן, הקולקטיב, האוצֵר: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בגלריה החללית מארחים תערוכת יחיד קבוצתית, בגלריה גורדון ממחישים את סביבת היוצרת, בגלריה נגא מציגים אחיזת עיניים, ובמוזיאון אשדוד עורכים מחווה ליונה פישר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כנגד עמימות הקולקטיב "הספנתעיר" היא תערוכת יחיד קבוצתית, מזימה של חמישה אמנים הפועלים במדיומים שונים, שבמשך חמישה חודשים הם ניסו לחבור לדרך משותפת אחת, ללא הגדרות שנקבעו מראש.

האמנים מבקשים למצוא ערות חדשה בפרקטיקה של המעשה האמנותי ומאירים מחשבות על התקהלות נושאית, על הצלחה וכישלון, על שותפות וחבירה, ועל צמצום והתרחבות. התערוכה התגבשה מתוך האינטראקציה בין האמנים, בלי להגיע להסכמה או נושא מאחד. זהו ניסיון לפעולה אמנותית אישית כנגד העמימות הקולנית של הקולקטיב.

משתתפים: ענבל ניסים, מרב סבירסקי, איל פנקס, יערה צח וחיה רוקין. אוצר: כרם הלברכט.

"הספנתעיר". עד 21.3. גלריה החללית, הירקון 70, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 18:00-11:00, ו' 14:00-11:00.

פעולה אמנותית אישית. עבודה של ענבל ניסים

סביבת הפעולה הרעיונית שרון פוליאקין מציגה בתערוכה "טול קורה" ציורי שמן, אובייקטים ורישומים שיצרה במהלך השנתיים האחרונות. לצד העבודות יוקרן סרט וידיאו שצולם בסטודיו ובבית היציקה, שבו התיכה עבודות מוקדמות ליציקת אובייקט חדש.

התערוכה מנסה להמחיש את סביבת הפעולה הרעיונית והמעשית שמייצרת פוליאקין במהלך עבודתה בסטודיו. סביבת עבודה, שלדבריה, מקבילה לציור ובו בזמן משליכה עליו.

שרון פוליאקין - "טול קורה". עד 16.2. גלריה גורדון, בן יהודה 95, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00, שבת 13:00-10:00.

שרון פוליאקין עובדת בסטודיו (צילום: אברהם חי)

תעתוע מוחשי מתן בן טולילה מציג בתערוכה "הליכות ירח" ציורים של נופי נפש כנופים חיצוניים. הוא מאחז את עיננו באובייקטים מוכרים ומוחשיים, אך מניח עקבות שאין להחמיצם של תעתוע, חידה ומבוך כאומר: הדימוי שמול עיניך הוא בעיני רוחי ובעיני רוחך בלבד. המבנים המשורטטים בקפידה, אך אין בהם ממש: קירותיהם אינם מתחברים זה אל זה, החלל הפנימי שלהם אינו מכיל דבר, אין דלת שאפשר להיכנס דרכה, משום חלון לא ניתן להביט החוצה. הציורים בתערוכה מלאי אור וצבע, אך הצבעים רומזים לתעשייתיות ומלאכותיות. 

מתן בן טולילה - "הליכות ירח". עד 8.3. גלריה נגא, אחד העם 60, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 18:00-11:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

מבוך של אובייקטים מוכרים. עבודה של מתן בן טולילה

בעקבות האוצֵר התערוכה "אוצר: יונה פישר – אוסף בהקמה" נערכת לציון 80 שנה ליונה פישר ועשור למוזיאון אשדוד.

פישר הצטרף למוזיאון אשדוד ב-2004 כיועץ אמנותי וכאוצר, והוא פעל בנחישות לביסוס המוזיאון על מפת האמנות המקומית ולהפיכתו למוזיאון מוכר על פי חוק המוזיאונים. במסגרת המאמץ לייחד את מוזיאון אשדוד לאמנות ראה פישר חשיבות רבה בהקמת אוסף למוזיאון ובהנהגת תצוגה קבועה מתוך האוסף. אולם למורת רוחו של פישר, מהלך זה לא צלח. 

התערוכה הנוכחית היא אפוא תוצר נלווה של מהלך מאומץ להקמת אוסף ראוי על שם יונה פישר במוזיאון. זהו מסע שנעשה הודות להתגייסותם הכמעט גורפת של האמנים הישראלים, ותיקים כצעירים. הם אלה שאיפשרו לבסוף, בתרומתם הנדיבה, את הקמתו של אוסף מגוון ובין דורי הנושא את רוחו הייחודית של פישר.

האוסף על שם יונה פישר במוזיאון אשדוד לאמנות מורכב ברובו מעבודות של אמנים שעבדו איתו במשך השנים ואף הציגו במוזיאון, אך גם מעבודות של אמנים שלא עבדו איתו באופן ישיר (את חלקם הוא אף אינו מכיר), אך הם נתפסים כממשיכים את המהלך שהוביל. רוב העבודות נבחרו על ידי האמנים עצמם על רקע הדיאלוג הישיר או העקיף שניהלו עם פישר לאורך השנים.

"אוצר: יונה פישר - אוסף בהקמה". עד 29.4. מוזיאון אשדוד לאמנות - מרכז מונארט, דרך ארץ 8, אשדוד. שעות פתיחה: ב'-ד' 16:00-10:00, ה' 22:00-10:00, ו'-שבת 13:30-10:30.

רפי לביא, "יונה הנביא", 2004

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ