כוח, יופי ותוכן בדיוני: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

האשה כדימוי בגלריה מיקה, מוסר מופרך בגלריה חזי כהן, ותערוכת קליגרפיה במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

חלומות ילדות שהתפוגגו יעל שחר מציגה בתערוכה "Angel no.7" צילומים של נשים ממקומות שונים בעולם, המציגים דימויים של כוח ויופי, שדרכם נחשפות מסכות, מצבים נפשיים וכאב. שחר עוסקת באשה כדימוי ומשתמשת בשפת תנוחות הגוף והבעות הפנים הלקוחה ממגזינים. הדימויים מייצגים מלכודות ריקות וחלומות ילדות שהתפוגגו.

יעל שחר - Angel no.7. עד 16.2. גלריה מיקה לאמנות ישראלית עכשווית, בן יהודה 97, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-19:00 ו' 10:00-14:00.

האשה כדימוי. עבודה של יעל שחר

הומריסטי ומטריד יעל פרנק מציגה בתערוכה "היו לה מוסר של שואב אבק ונשמה של מכונת הימורים" עבודות המחברות בין עולמות תוכן בדיוניים ותיעודיים. הכותרת, ציטוט מתוך "איים בזרם" לארנסט המינגוויי, פועלת על מכלול העבודות בתערוכה ומציעה לאחד את הדמויות המופיעות בהן תחת הלך רוח מוסרי מופרך.

הדמויות (אמיתיות ומומצאות) מתקיימות בתוך מנגנון של פרגמנטציה הנע בין ההומוריסטי למטריד. הצופים, המתבקשים לטפס ולעלות אל חלל התערוכה הנמצא בקומה השנייה של הגלריה, נתקלים בשלוש מדרגות מיותרות. "שיהוק" זה של החלל מהדהד את המנגנונים של העבודות בתערוכה, השואבות את הצופה ומרחיקות אותו בו זמנית.

יעל פרנק - היו לה מוסר של שואב אבק ונשמה של מכונת הימורים. עד 23.2. גלריה חזי כהן, וולפסון 54, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-10:30, ו'-14:00-10:00, שבת 14:00-11:00.

מנגנון של פרגמנטציה הנע בין ההומוריסטי למטריד. עבודה של יעל פרנק

ביג אין ג'פאן הקליגרפיה (כתיבה תמה) והקוקוג'י (סימניות מגולפות על לוחות עץ) הן אמנויות שמקורן בסין וממנה יובאו לקוריאה וליפן. יצירת קוקוג'י משלבת ידע מוקדם בקליגרפיה, ציור ומלאכת גילוף. במערב התפתחו האותיות לכתב פונטי, שבו האות מייצגת צליל, בסין התפתחו סימניות הכתב מציורים המבוססים על המשמעות של המילה. הכתב היה לחלק בלתי נפרד מהאמנות, ובעיקר מן הציור.

הצייר והקליגרף משתמשים באותם כלים וחומרים: מכחול, נייר (או משי) ודיו. מכחול הכתיבה והציור (fude) עשוי במבוק, שאליו מחוברת ציצית שערות של בעלי חיים שונים. הדיו (sumi) מופקת מפחם עץ אורן, שמנים צמחיים ומדבק. את התערובת יוצקים למקל של דיו מוצקה. מקל זה מומס במים על ידי שפשופו על גבי כלי אבן (suzuri) לתמיסה בעלת ריכוז ראוי לציור ולכתיבה.   אמנות גילוף סימניות קאנג'י על לוחות עץ זכתה לעדנה מחודשת בתקופה המודרנית. אמני קוקוג'י מכינים סקיצות ראשוניות במכחול ובדיו, מעתיקים את הדימוי לנייר העתקה שמצמידים אל לוח עץ ששויף היטב ומגלפים את הכתוב או את הרקע סביב הסימניות בעזרת סכיני חיתוך ומפסלות. אוצרת: ד"ר אילנה זינגר בליין.

קליגרפיה וקוקוג'י. עד 2.6. מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שדרות הנשיא 89, חיפה. שעות פתיחה: א'-ד' 16:00-10:00, ה' 19:00-10:00, ו' 13:00-10:00, שבת 15:00-10:00.

טוריאמה גאקופוקוקוג’י, כיתוב ברונזה סיני, 2011

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ