בנאליות יומיומית וגולגולות מרחפות: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

שגרת החיים בגלריה גרשטיין, ציורי נוף בגלריה נ & נ אמן, אמנות המופשט בגלריה טובה אוסמן, וצילום תרמי בגלריה ברוורמן

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נורית אסיאג, עכבר העיר

תמונות קצרות איגור סמירנוב מציג בתערוכה "לקום וללכת" בגלריה גרשטיין את דיוקן האמן כמציצן של עצמו. אדם מתעורר בבוקר, פוקח עיניים, מתיישב על המיטה ומתחיל במלאכת הקימה. מתלבש, מצחצח שיניים, שותה קפה ויוצא אל הרחוב. הבנאליות של היומיום מתוארת אצל איגור סמירנוב בסדרת ציורים הבנויים כפריימים קולנועיים שדרכם אנו עוקבים אחר האמן דקה אחר דקה בבוקרו של יום. באירוניה, בחדות חסרת רחמים ובגילוי לב מוחלט מציג לפנינו פורטרט עצמי המשתרע על פני 43 ציורים המקיפים שעה שלמה של פעילות.

סמירנוב, אמן רוסי הפועל בהולנד שנים רבות, מתבטא בסדרה זו בציור תיאורי ישיר ותמציתי במסורת של הציור הרוסי הפיגורטיבי במיטבו. העבודות מציגות טיפול קונקרטי באור וצל, צבעוניות צהבהבה עכורה של אור החשמל וחיתוכים לא שגרתיים. הדיוקן של האמן הוא הדיוקן הקולקטיבי של כולנו, כך אנחנו  נראים ולא בהכרח בשעותינו היפות ביותר. אוצר: דוד גרשטיין.

איגור סמירנוב - לקום וללכת. עד 31.1. גלריה גרשטיין, בן יהודה 99, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00.

דיוקן האמן כמציצן של עצמו. עבודה של איגור סמירנוב

טבע הדברים יגאל מאייר מציג בתערוכה "טבע לא דומם" ציורי נוף וטבע. מאייר מצייר בתוך הטבע, הוא אינו נעזר בטכנולוגיות צילום אלה חווה את השהייה בטבע ומתעד אותו במכחוליו. הוא מבקש מהצופה לחבור אל תחושת ההתפעלות שלו ממראות הנוף הצפוני של ישראל. מאייר מזמין אותנו, המתבוננים ביצירתו, לבדוק יחד אתו מה יש שם בחוץ, מה היה שם מאז ומעולם וליהנות מהקיים. 

יגאל מאייר - טבע לא דומם. עד 8.2. גלריה נ & נ אמן, גורדון 26, תל אביב. שעות פתיחה: '-ה' 14:00-11:00, 19:00-17:00; ו' 14:00-11:00; שבת 13:00-11:00.  

חוויית הטבע. עבודה של יגאל מאייר

מופשט אקספרסיבי נסים זלאיט מציג בתערוכה "מופשט" מגוון עבודות הנותנות הצצה לעולמו. זלאיט נמנה עם הדור הוותיק של אמנות המופשט בישראל, מבית מדרשם של ציירי אופקים חדשים, אשר ראו במופשט ביטוי לאמת אוניברסלית.

בחלון הגלריה מוצג מיצב של איבון ליואי, "קופסה שחורה".

נסים זלאיט – מופשט. עד 6.2. גלריה טובה אוסמן, בן יהודה 100, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 13:00-11:00, 19:00-17:00; ו' 13:00-11:00.

"קיץ בתל אביב", 1994, נסים זלאיט

כחום הגוף אורי ניר מציג בחלל הבייקרי של גלריה ברוורמן את סרטו החדש "Heat Archer". הסרט צולם במוזיאון רוקפלר בירושלים המזרחית, מוזיאון לארכיאולוגיה מתקופת המנדט הבריטי המכיל אוסף מצטיין של גולגולות.

בסרט נראה סילון דק של מים בצורת קשת, הזורם מגג בניין המוזיאון אל בריכת נוי בחצר הפנימית המוקפת קשתות אבן. גולגולת אדם מרחפת בין שמים וארץ כשהיא פונה לבריכה, בזמן שקשת המים חוצה אותה דרך ארובת העין הימנית שלה, ופוגעת במרכז הבריכה. מדי פעם בסרט זרם המים מחטיא את ארובת העין ופוגע בגולגולת. מעוצמת המכה הלסת התחתונה משתחררת, ולוע הגולגולת נפער ונסגר בקצב של תנועות דיבור. 

הסרט צולם במצלמה תרמית המשמשת במקור אינסטלטורים לאיתור נזילות במבנים. זוהי מצלמה שאיננה רואה אלא מרגישה חום. כל פיקסל בה הוא מד חום, והטמפרטורות הנמדדות מתורגמות במצלמה לדימוי בשחור-לבן, שבו עצמים קרים מופיעים כחשוכים, ועצמים חמים כבהירים. בצילומי הסרט חוממו הגולגולת והמים כדי שזרם המים ייראה בהיר על הרקע הכהה של השמים, וכדי שהגולגולת תופיע בלובן הטבעי שלה. לפעמים כשהגולגולת נראית מתמוססת אל תוך חלל שחור, אנו בעצם רואים את תנועת הפעפוע של חילופי הטמפרטורות בין הגולגולת החמה ומי הבריכה הקרים שלתוכם היא שוקעת. הסרט הופק בתמיכת עמותת אאוטסט.

אורי ניר - Heat Archer. עד 8.2. גלריה ברוורמן, השרון 12ב', תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-11:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

צולם במצלמת תרמית. עבודה של אורי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ