דיוקנאות גברים וסיפורי המקרא: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בגלריה החללית מציגים צילומי גברים, במוזיאון מאנה-כץ מתמקדים בשאגאל, במרכז עמיעד דנים בתפקיד המורה, ובגלריה קיימא בוחנים את החלל

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

מודל לחיקוי אורי גרשוני, עדי נס, איתמר פריד ודניאל צאל מציגים בתערוכה "צְלמים" בגלריה החללית צילומי דיוקנאות גברים. התערוכה עוסקת ביחסים בין צלם למודל ומבקשת לחשוף את מנגנוני התשוקה בין השניים. ארבעת הצלמים מביאים גישות שונות ביחס לבחירה וייצוג של המודל המצולם: מצילום מבוים וחיפוש אחר המודל "המושלם", ועד בין צילום שנובע מהיכרות אינטימית ואותנטית עם האובייקט. התצלומים מקבעים את המבט ההדדי שמתממש במערכת היחסים הייחודית שבין צלם ומודל. קיים פער בין תשוקת הצלם להישג הצילומי ובין תשוקתו של המודל להצטלם. זהו מפגש של אינטרסים והגבלות.

איתמר פריד מציג תצלומים מתערוכת הגמר שלו בבצלאל. עדי נס מציג תצלומים מסדרות שונות, משנות ה־90 ועד היום. אורי גרשוני מציג תצלומים חדשים שחלקם עדיין לא הוצגו. דניאל צאל מציג סדרת עבודות חדשות שצולמו בברלין ובתל אביב. אוצר: דניאל צאל.

צְלמים. עד31.1. גלריה החללית, הירקון 70, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 18:00-11:00, ו' 14:00-11:00.

איתמר פריד, "ים", 2012

הבנת המקרא התערוכה "שאגאל: מודרניזם וסיפורי המקרא" מציגה עבודות של מארק שאגאל העוסקות בתנ"ך ולצדן עבודות של אמני אסכולת פריז, המתמודדים עם העלילות המקראיות. התערוכה בוחנת את הצורך והכמיהה של העולם היהודי המודרני והחילוני, לעסוק ברוחניות באמצעות דימויים הקשורים לעולם התנ"ך. 

שאגאל בולט בין האמנים בני התקופה המודרנית בדבקותו בנושא התנ"ך. הוא הרבה להתייחס לספר הספרים בתקופות שונות במהלך חייו, נהג לשלב רעיונות מתוכו ביצירותיו והקים מוזיאון מיוחד שהוקדש למסר התנ"כי. יצירתו של שאגאל משלבת מקורות תרבותיים שונים, אך בנושא התנ"ך הוא חוזר לברכי המסורת היהודית שעליה גדל וחונך. סיפורי התנ"ך ודמויותיו היו חלק ממציאות חייו מילדותו, וגיבורי התנ"ך היו מוקד להערצתו. "לא ראיתי את התנ"ך, חלמתי אותו", אמר. בעיני שאגאל תפקידו כיוצר היה בבחינת המבשר את דברי האל, ויצירתו הייתה מתן פרשנות לכתבי הקודש.

לצד העבודות של שאגאל מוצגות גם עבודות של מאנה-כץ, ז'אק ליפשיץ, אוסיפ זאדקין, נחום ארונסון ואחרים. התערוכה מבקשת להציג את השימוש של האמנים בסיפור המקראי כמהלך המשלב את הביטוי למה שהתחולל בזמנם בתוך תבנית תרבותית מתמשכת ומסורת אמנותית בת מאות שנים. אוצרת: סבטלנה ריינגולד.

שאגאל: מודרניזם וסיפורי המקרא. עד 12.6. מוזיאון מאנה-כץ, יפה נוף 89, חיפה. שעות פתיחה: א'-ה' 16:00-10:00 ו' 13:00-10:00 שבת 15:00-10:00.

מארק שאגאל, כנר, תאריך לא ידוע

הוראה מתקנת התערוכה "TEACHERS – דרך מורה" של בית הספר לאמנות מוסררה בשיתוף קרן טראמפ עוסקת בעולם ההוראה בישראל דרך עין המצלמה,  בעבודות דוקומנטריות ובפרשנות אישית של האמן. במסגרת התערוכה התמודדו האמנים עם מורכבות ההוראה תוך בחינת תפקיד המורה כמשפיע, מעצב ומחנך.

התערוכה מעמידה במרכז את  דמותו של המורה כמי שמתווך בין עולמות הידע והתוכן למבקשי הדעת, תומך בתהליך ההתפתחות של התלמידים ומצליח להביא לשינוי אישי/חברתי ותודעתי. כמו כן מוצגות בתערוכה פרשנויות ודעות שונות של אנשים מצדיה השונים של ההוראה - מי כמורה ומי כתלמיד. מטרת התערוכה היא לעורר שיח בדבר מקומו ותפקידו של המורה כיום.

בתערוכה משתתפים אמנים השונים בתפיסתם האמנותית זה מזה, בני שלושה דורות, רובם מורים בעצמם, חלקם חוזרים להיות תלמידים. רובם ככולם  מבינים לעומק את מורכבות ההוראה ואת תפקידו רב העוצמה של המורה. חלק מהעבודות נוטות לכיוון הדוקומנטרי, אחרות נוטות להציג את הפרשנות האישית של האמן.

משתתפים: אורי גרשוני, איל פריד, אליה מלניקוב, אנה ים, אסף אלבוחר, אריק פוטרמן, אתי שוורץ, גסטון צבי איציקוביץ, הילה נבו, טל שוחט, לאה גולדה הולטרמן, מגדלנה דפנר, מרב ש. בן אלון, נועה ברזנר, נועה יפה, נועה צדקה, נועם כוזר, נמרוד גרשוני, סשה פליט, פסי גירש, רון עמיר, רונית שני, רינת קוטלר, רעות פרסטר, שמחה שרמן, שניר קציר, תמר צוהר.

TEACHERS- דרך מורה. עד 19.1. חלל פעילה, מרכז עמיעד, עמיעד 12, יפו. שעות פתיחה: ג' 16:00-10:00, ה'  19:00-12:00, ו'-שבת 17:00-11:00.

משפיע, מעצב, מחנך. עבודה של לאה גולדה הולטרמן

הנדסת המרחב במסגרת התערוכה "מ(ו)אזין" מתכנסים ארבעה אמנים בחלל של קיימא - צחי חכמון, יותם פרום, אייל סגל וסיגלית לנדאו - ומנסים להגדיר אותו מחדש וליצור מרחב המכיל את יצירותיהם כאינדיבידואלים וכקבוצה. הגלריה ביפו נמצאת לצד מסגד שממנו מבליחות קריאות מואזין, המהוות פיתוי לכיבוש המונים.   צחי חכמון מעוניין בשיעתוק של פעולה אקטיביסטית. הוא מזמין חברת סלולר להציב אנטנה בגלריה ומנסה לבדוק את גבולות השטח.

יותם פרום מצלם מראות הלקוחים מן הנוף הקרוב והרחוק לו, בדגש על הדיסוננס שנוצר בהתקת אובייקטים מן הסביבה הטבעית לסביבה נטושה.

אייל סגל פולש לסילו נטוש בערבה. את המקום תפסו היונים שבחרו בבניין כביתם. אלו התנחלו בחלל והפכו אותו לקן מטונף, כל רחש ורעש מתעצם בתוך חללי הבניין.

סיגלית לנדאו מציגה וידאו המורכב מריקוד חושני מלווה בשירתה של אום כלתום. תנועה סיבובית ואיטית של צמר גפן עוטף ומתגלגל כמו גולם סביב עצמו. לנדאו מציגה בתערוכה וידאו נוסף ופסל. 

מ(ו)אזין. עד 26.1. גלריה קיימא, בן דוסא 26, יפו. ג'-ה' 14:00-11:00, 19:00-16:00; ו'-שבת 14:00-11:00.

עבודה של יותם פרום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ