מכה אפורה: את פלרונטין כבר צבעתם?

אמן הרחוב Dioz הוציא חוברת צביעה שכולה סצנות מהווי השכונה

נטע הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע הלפרין, עכבר העיר

מבחינה תברואתית ואסתטית היא מדורגת במקום די נמוך, אבל בכל הקשור למפעל ההנצחה האמנותי של תל אביב – לפלורנטין שמור מקום של כבוד. ספרים נכתבו, סצנות צולמו, שירים נחרזו וכתובות גרפיטי צצו מכל עבר, אבל מהיום פלורנטין היא השכונה הראשונה בעיר שמונצחת גם בחוברת צביעה.

» הקרקס של סלי קריסטל קרמברג» רחלי טאובר מציגה "על מזבחות ואנשים"להברקה הזאת, שאמורה להזריק קצת צבע לשכונה האפרורית, אחראי אמן הרחוב והאנימטור Dioz, שמיום שחזר מלימודיו בברצלונה לפני שנה וקצת, אי אפשר לפספס את טביעת האצבע הוויזואלית שלו ברחבי השכונה.

“זה התחיל מזה שהיה לי משעמם במשך כמה ימים וחיפשתי לעצמי תעסוקה”, הוא מספר, “מצאתי חוברות צביעה ישנות כאלה, מהימים שהייתי קטן, ונזכרתי כמה זה כיף בעצם וכמה זה יכול להעסיק אותי במשך שעות”. הוא יצא למסע מצולם ברחבי השכונה, ועל בסיס התמונות שצילם יצר את הציורים שבחוברת, שמתעדים את הלוקיישנים המוכרים. בית הכנסת, הברים שמתעוררים בלילה, פיצוציות, פחי זבל שעולים על גדותיהם, הומלסים וכמובן עובדים זרים, שמקבלים מראה אחר לגמרי אחרי שמתפרעים עליהם עם טושים צבעוניים.

“חלק מהרעיון היה להכניס קצת צבע לפלורנטין, שכונה שאפשר ממש לדמיין בשחור־לבן”, מוסיף Dioz, שבעקבות התגובות הנלהבות שוקל לייצר חוברות צביעה גם ליפו, למרכז העיר ואפילו לירושלים. “אותי מעניין תמיד להסתכל על הסביבה קצת אחרת. זה קיים בגרפיטי ובאיורים. נחמד שעכשיו חברים, יושבי ברים וכל מי שמעוניין יוכלו לקחת בזה חלק”.

אסתטיקת סטופ־מושן

החוברות, שמגיעות עם טושים או עם עפרונות צבעוניים, יחולקו בעמדות מפתח בשכונה וכן בערב הפתיחה של התערוכה החדשה של Dioz, “שכונה”, שתיחנך ב־15.1 בקסבה (פלורנטין 3). “אספתי מלא קרטונים וכל מיני שיט שמצאתי ברחוב והרכבתי מזה את פלורנטין בתלת ממד על הקיר”, הוא מספר על התערוכה, “יש לזה אסתטיקת סטופ־מושן שאני מאוד אוהב ומתעסק בה – לעבוד על הפרטים הקטנים ומתוך הקטן מתבררת התמונה הגדולה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ