הקלפי, הים והבת האובדת: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

בגלריה המרכזית מתכוננים לבחירות, במוזיאון תל אביב חושפים סודות, ובמוזיאון הימי הלאומי עושים גלים

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

זהו יום הבוחר "בחירות 2013 – התערוכה" בגלריה המרכזית מציגה 80 עבודות של 20 אמנים בנושא הבחירות. עבודות צילום, ציור, פיסול, עיבוד מחשב וזכוכית מוצגות בכפיפה אחת, הופכות את חלל הגלריה לאולם ססגוני, צעקני ואורבני, וכולן יחד מתחרות על בחירת הקהל. עבודות פוליטיות לצד עבודות של בחירה אישית, צילומים תל אביביים אורבניים לצד צילומים אמנותיים מינימליסטיים, ואפילו קלפי בטכניקה מעורבת שתהווה קלפי מדגמית לרחשי העם טרם בחירות. במהלך ימי התערוכה תערוך הגלריה מדגמים ואירועי בחירות אקטיביים.

משתתפים: סימה שומרון, עמי ליבוביץ, סווטלנה פרידמן, ארטיום קפוסטה, בועז פרלשטיין, נירית זר, אסנת בר-ניסים לנדאו, יורם לוי, הילה מזרחי, עודד בן חפ"ר, יעל שמר, ארז כגנוביץ, דבי אולו, אנטון אנטונוב, רפי מן, איתן ארנון,שלוה הדר, רינה מועלם, עדי נחשון.

בחירות 2013 - התערוכה. עד 2.2. הגלריה המרכזית, התחנה המרכזית החדשה, קומה 5, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 18:00-12:00.

ארז כגנוביץ, "הבחירה בחיים"

הכל נשאר במשפחה התערוכה "אנג'ליקה שץ: בת אבודה, בת אובדת" חושפת את דמותה הטרגית של אנג'ליקה, "בתו האובדת" של פרופ' בוריס שץ, מייסד בצלאל, ואת יצירתה. אג'ליקה נולדה ב-1897 בסופיה, בולגריה, לבוריס ולאשתו הראשונה ג'ניה, לאחר עשר שנות מאמץ להביא צאצא לעולם. לא היה קץ לשמחתו של שץ. כעבור כמה שנים גילה בוריס באחד הכפרים נער צעיר בן 18 בשם אנדריי ניקולוב, שהיטיב לגלף בעץ. הוא הביאו לביתו בסופיה ולימדו פיסול. ג'ניה שץ התאהבה באנדריי, וב- 1903 נטשה את בעלה ונסעה עם המאהב (שלימים יהפוך לפסל הלאומי של בולגריה) לפריז, כשהיא לוקחת אתה את בתה בת השש, ומנתקת אותה מאביה ההמום ושבור הלב.

עד הזמן האחרון זה בערך כל מה שהיה ידוע על אנג'ליקה. באחרונה התגלה בבוידעם בעיר יבנה עזבונה האמנותי של אנג'ליקה. מתברר שהיא התחתנה שלוש פעמים, למדה ציור, חייתה בפריז, ברלין וסופיה, ועלתה לישראל בינואר 1948 יחד עם בנה היחיד, ולדימיר-זאב. אנג'ליקה התגוררה בתל אביב במשך כ-25 שנה, ציירה ופיסלה. בנה היחיד אושפז בבית החולים אברבנאל עקב סכיזופרניה, והתאבד שם בשנת 1953, בהיותו בן 30. אנג'ליקה נפטרה בבית חולים בשנת 1975 בגיל 78, והיא קבורה לצד בנה ולצד בעלה האחרון באחוזת הקבר המשפחתית שהיא עצמה עיצבה בקרית שאול, תל אביב.

רוב ציוריה של אנג'ליקה נמצאים בישראל, ושוקמו באחרונה במבצע רחב היקף במעבדות הרסטורציה של מוזיאון תל אביב לאמנות, אבל אחדים מהם נותרו בסופיה ובפראג. לאורך כל שנות שהותה בארץ התעלמו אולגה שץ (אשתו השנייה ואלמנתו של בוריס) ושני ילדיה האמנים מעצם קיומה של אנג'ליקה והתנכרו לה לחלוטין. תערוכה זו חושפת בפעם הראשונה את דמותה המיוסרת של אנג'ליקה, את יצירתה ואת חילופי המכתבים בינה לבין אביה. גם צוואתו המפתיעה של פרופ' בוריס שץ, אשר הועלמה מעיני כל במשך 80 שנה, נחשפת לראשונה בתערוכה זו ובספר הנלווה לה (הוצאת מודן). אוצר: ד"ר דורון לוריא, מחקר: דן פאר.

אנג'ליקה שץ: בת אבודה, בת אובדת. עד 1.6. מוזיאון תל אביב, שדרות שאול המלך 27. שעות פתיחה: ב', ד' 16.00-10.00 ג', ה' 22.00-10.00 ו' 14.00-10.00 שבת 16.00-10.00.

אנג'ליקה כץ, דיוקן של בוריס שץ

חוף מבטחים בתערוכה "שירת הים" במוזיאון הימי הלאומי מוצגות יצירותיהם של אמנים ישראלים שיש להן זיקה לנושא הים. העבודות, שהגיעו מאוספי מוזיאון חיפה לאמנות והמוזיאון הימי הלאומי, מצביעות על העניין שגילו אמנים בנושא הים בהקשריו השונים. התערוכה מציגה עבודות בציור, ברישום, בהדפס, בצילום ובווידאו ארט והיא חושפת מגוון יצירות משנות ה-30 של המאה ה-20 ועד השנים האחרונות. היצירות כוללות התרשמויות ישירות ופיוטיות של האמנים - מנופי ים ונמל, דרך מקורות השראה ספרותיים והיסטוריים ועד התייחסות לים כסמל קיומי, פוליטי או אישי.

בתערוכה מוצגות עבודותיהם של כ-40 אמנים,ובהם נפתלי בזם, נחום גוטמן, ראובן רובין, רפאל מוהר, יחיאל קריזה, אברהם אופק, דגנית ברסט, מיכל היימן, פמלה לוי, דודו מזח, אלכס קרמר ולארי אברמסון.

שירת הים. עד 1.4. המוזיאון הימי הלאומי, דרך אלנבי 198, חיפה. שעות פתיחה: א'-ה' 16:00-10:00, ו' 13:00-10:00, שבת 15:00-10:00.

נחום גוטמן, נמל חיפה, שנות ה-50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ