איתמר הנדלמן סמית, עכבר העיר

עכבר העיר מסכם שנה: 

סניקרס עם פלטפורמה אחת לכמה זמן מופיע טרנד כזה על מסלולי תצוגות האופנה: דבר מה מגוחך לחלוטין, אנטי סטייל, נוראות של ממש שאיכשהו, נגד כל הסיכויים, נעשית נחלת הכלל. השנה היינו עדים לשתי תופעות מהסוג הזה: כובעי בייסבול לגברים (עיין ערך) ונעלי סניקרס גבוהות עם פלטפורמה מעט חבויה לנשים. טרנד ההנעלה הזה מיוחס למעצבת הצרפתייה איזבל מארה, שבימים כתיקונם בכלל בקטע של קאובוי לוק. מארה היתה הראשונה לשלב סניקרס גבוהות עם פלטפורמה. כרגע, הדגמים המקוריים שלה נמכרים ב־BAY-E באלף דולר לזוג. אני לא סובל נעלי פלטפורמה (אלו המכונות wedges ממש יכולות לעשות לי בחילה במקרי קיצון) וכאמור, איני חובב גדול של סניקרס באופן כללי – אבל השילוב של השתיים ממש מעורר אצלי חרדות קיומיות. אפילו ביונסה ולנה דל ריי נועלות מארה. איזה מפח נפש.

שילוב שמעורר חרדות קיומיות. סניקרס עם פלטפורמה של איזבל בנט (צילום: יח"צ)

אינסטגרם הרבה לפני שפייסבוק רכשה אותה תמורת מיליארד דולר באפריל השנה, היה ברור שמדובר במגפה חדשה. באופן כללי, הרשתות החברתיות הן תופעה מעקרת; רבבות אנשים, שממילא חיים חיים משעממים וחסרי תכלית, לוקחים את מעט רגעי השיא בחייהם (מסיבה, יום הולדת, לידה, מסע קניות) ומגיבים עליהם באופן מיידי מבלי לתת לעצמם הזדמנות לחוות את הדברים באמת. הרפלקסיה המיידית היא מוות רוחני. להעלות תמונה לאינסטגרם זה לעשות וידוי הריגה לכל קליימקס אפשרי בחייך. קיום של אנטי קליימקס. באינסטגרם עובר האנטי קליימקס הקיומי תהליך סינון אסתטי המשווה לכל רגעי השיא הקטנים מראה וינטאג’־רטרו נוסח שנות ה־70. למה אנחנו אמורים לחיות את חיינו מבעד לפילטר סבנטיזי? ואיזה מין בנאדם עוקב אחרי חשבונות האינסטגרם של ביבי, ליברמן ובוגי יעלון?   

וידוי הריגה לכל קליימקס בחיים. תמונות אינסטגרם מפולטרותכובעי בייסבול וואט דה פאק? בדומה לסניקרס עם הפלטפורמה, גם במקרה של כובעי הבייסבול לא ברור איך הדבר הזה קרה. יכול להיות ששני הטרנדים קשורים לרטרו הכללי לתחילת הניינטיז, שהטיל את צלו על השנה החולפת, ויכול להיות שלא – אבל כובע הבייסבול לגמרי חזר לתודעה ובהקשר חדש (ועצוב נורא): יותר גברי מאשר נערי. מסלולי התצוגות של בתי אופנה גדולים, מדיור ועד לנוון, היו מלאים השנה בכובעי בייסבול. גם דיור וגם לנוון התרכזו בעיקר בשילוב שלו דווקא עם חליפות או מעילים מחויטים. גם בתי אופנה מעולים כמו קיטצונה הצרפתי יצרו דגמים משלהם בשיתוף עם החברה המקורית, new era. אבל שום דבר לא הכין אותנו לכך שאפילו דאייקי סוזוקי עיצב גרסה משלו לבית אנג’נירד גרמנטס. באיזה עולם אנחנו חיים? 

הניינטיז מטילים צל. כובע בייסבול (צילום: יח"צ)

Dip Dyed Hair כאידיאה, טרנד הדיפ דייד (או "גוונים בקצוות") אינו רעיון רע כל כך; לקיחת דימוי מסוים, כזה שלרוב מתייחסים אליו על דרך השלילה ("שחורדינית" במקרה הזה) ולאמץ אותו בחום, כאקט של התרסה, זה יפה. אבל רעיונות לחוד ועיצוב שיער לחוד. גוונים בשיער הם לא דבר חדש, אבל טרנד הדיפ דייד הוא מקרה ייחודי: נשים צובעות רק את הקצוות. כשמדובר במעבר קל לגוון בהיר יותר, זה עוד נסבל, אבל בלונד עם גוונים סגולים בקצוות זה כבר ממש מעורר חלחלה. כמו עם טרנדים קשים אחרים, גם כאן נפלו לא מעט נשים טובות בפח, ולראיה שורה ארוכה של כוכבניות כמו מילה קוניס וסלמה הייק. ואם כבר פתחנו את הנושא, אחד הרגעים העצובים השנה היה כשגיליתי שגם אלכסה צ'אנג בקטע.

לא מעט נשים טובות נפלו בפח (מתוך הפליקר של Blancalala)

שפמים גילוי נאות: תקופה ארוכה השתעשעתי עם העניין הזה של שיער פנים, ועד לפני כחודשיים גם לי היה שפם. הטרנד של השפם/זקן התחיל לתפוס תאוצה לפני כשלוש שנים, כחלק ממראה הצייד האורבני שדחק הצדה את מראה האינדי־רוקר עם המגפיים המחודדים והסקיני ג’ינס. עכשיו, כל פאשניסט מתחיל יודע שהטרנד מתחיל בחבורה קטנה של יודעי ח”ן ונגמר אצל ההמון. אין דרך לברוח מזה. מה שעד לא מזמן נחשב שיא המקוריות הופך מהר מדי לסוג של מדים. השפם/זקן היו אקססורי בלתי נפרד מלוק גברי מסוים, שהלך והתקבע בבירות העולם בשנים האחרונות. ולראיה: יום אחד, במטרו, התיישבתי לצד בחור. אשתי התיישבה מולנו ולא יכלה להפסיק לצחוק. אני והבחור הזה היינו לבושים אותו דבר, עם פריטים זהים ממש: אותו מעיל פארקה ירוק של A.P.C, אותם ג’ינס כהים של NUDIE, מגוללים כלפי מעלה באותם קיפולים דקים, אותם מגפי ברוגס חומים בהירים, אותו כובע גרב אדום, ובדיוק אותו שפם.    

מתחיל בחבורה קטנה של יודעי ח”ן ונגמר אצל ההמון

מאיזה עוד טרנדים חייבים להיפטר? שתפו אותנו בטוקבקים 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ