דונקי שוט: התערוכה "אין מקום רחוק" משלבת בין עולמות - אמנות - הארץ

דונקי שוט: התערוכה "אין מקום רחוק" משלבת בין עולמות

שמעון פינטו שותל איקונות ויזואליות בסביבה זרה ומעניק ליצירותיו ממד משולב של סוריאליסטיות וריאלסטיות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בסגנון נאיבי, שאינו חף מסינקדוכות ומטאפורות, בצבעוניות ילדית, אך מודעת לעוצמת הרגש שלה, ובעיקר לנרטיבים המשמשים אמצעי התבוננות רגיש - תערוכות הציורים של שמעון פינטו הן עוף מוזר בנוף התערוכות המקומי.

» שמעון פינטו - אין מקום רחוק - לכל הפרטים

שמעון פינטו הוא אמן דתי שחי ויוצר בירושלים. הוא גדל בערד ולמד אמנות במרכז לאמנות חזותית בבאר שבע. הוא מציע סגנון ותוכן שונים, נקודות מבט והתכוונות אחרות. דימוי מרכזי ובולט בתערוכה הוא החמור. זה אינו חמורו של משיח, יהודי או נוצרי, זה יותר "חמוריקו", חיה שאינה זוכה להוד והדר של סוס אציל, אלא בהמה חביבה שמחברת ומקשרת בין האלמנטים השונים בסצנות, מעניקה להם גוון על טבעי, סוריאליסטי, ויחד עם זאת - ובזה מצליח פינטו להפתיע - ריאליסטי והומניסטי. החמורים שלו מכמירי לב, אנושיים ומרגשים. לעתים הם החמור המדבר של שרק, לעתים הם שותקים בחוכמה. למרות שהעבודות שלו נרטיביות, צבעוניות ולכאורה עליזות, הן אינן מוסרות עצמן מיידית לצופה. דרושה מידה של השתהות לצדן. התערוכה אינה אופנתית, אינה מתחנפת, ומציעה התבוננות רעננה. לא כל העבודות בתערוכה באותה הרמה, ונדמה לי שחלקן נתלו בחלל המרווח של גלריה פלורנטין 45 הסימפטית פשוט כי היה מקום פנוי. היה אפשר לדלל את כמות העבודות ולהותיר את הנוקבות, האירוניות, המעניינות והטובות יותר.

לא אופנתי ולא מתחנף, שמעון פינטו:

סוריאליסטי עם סממנים נאיביים

העבודה "אין נביא בעירו" מדגימה היטב את עולמו התמטי והפורמליסטי של פינטו. החמור, המופיע בקדמת הקומפוזיציה, מחדד מיד את האמירה. הוא ניצב לפני גדר, ומאחוריו שיירת גברים, הנראים מן הגב, חבושים כיפות. נראה שהם מתפללים או אוחזים ספרי תפילה, כך או כך, מדובר במפגש בעל אופי פולחני. לצד הרפרנט המילולי הברור, יש בעבודה ממד סוריאליסטי, אניגמטי ומשועשע. פינטו מצייר בסגנון נרטיבי, שטוח, לא מתוחכם, אך בעל היגיון פנימי ברור. הוא משלב תוכן סוריאליסטי עם סממנים נאיביים, ויוצר תמהיל של שפה הנדמית פשוטה וקוהרנטית, אך יש בה תחכום.

ד"ר קציעה אלון, שאצרה את התערוכה, כותבת כי "תחבולתו הציורית של פינטו מתוחכמת. הוא בוחר להתיק איקונה ויזואלית (כדוגמת מקל עם 'שערות סבתא', חמור, כפכפי אצבע, דגל לבן) ולשתלה מחדש במרחב זר לה, תוך ייצור הרמוניה ציורית בינה לבין סביבתה. זהו הפרט המכריע, שמקשה על קיבוע הסצנה בפרמטרים ריאליסטיים לחלוטין, והסצנה כולה קורסת 'ברעש' אל הלימינלי, המוזר, הלא ברור".

אחת העבודות היפות לדעתי היא "מקווה". העבודה מתכתבת עם ציורי בריכות (ומיד עולה לראש דיוויד הוקני), אך יש בה צמצום רליגיוזי, הנובע מן הכותרת. מדובר בבריכת היטהרות. פינטו לוקח את המושג הזה ומצמצם אותו לכדי משטחי צבע, שלושה גושים של צהוב וכחול (צבעוניות אורי רייזמנית) היוצרים מעקה ושפת בריכה. המקווה לא נראה, גם לא הדמויות הטובלות, אלא זוג כפכפי אצבע, מהסוג שנשים חילוניות נועלות, ודממה ריקה. הדממה הזו היא לב העבודה, היא מציעה ציור במיטבו, שבו "לצד ההומור מתקיימת רצינות חמורת סבר, המוצאת ביטוי במיקוד תודעתי מלוטש. פינטו מצליח להעניק לציורי המקוואות שלו תחושה טרנסנדנטית רליגיוזית, כאשר כמעט אינו מצייר דבר. זוג סנדלים, מעקה, מים, והנה בוראת ידו המיומנת סצנה המחזיקה בקליפת אגוז עומק רגשי בלתי מצוי", כפי שמציינת האוצרת. ועבודה זו מצליחה לברוא עולם שלם בלי לומר כמעט דבר.

מגרש משחקים מבעית. עבודה של נדב ויסמן

מרחב של תעתוע ועיוות

ראוי לציין גם את התערוכה שבקומת הכניסה של הגלריה. נדב ויסמן מציג שם מבחר עבודות מצומצם, רובן הוצגו בעבר בהקשרים אחרים. ויסמן אמן מצוין, מוכר ומרכזי יותר מפינטו. בתערוכה הנוכחית עבודותיו מקבלות הקשר חדש, הנובע מן החלל הקטן. הילדים שהוא יוצר, גם ככה גדולים מדי עם ראש עצום, נדמים גדולים עוד יותר, כאילו המרחב הולך וסוגר עליהם והם מתנפחים למול עינינו. החלל הופך למגרש משחקים מבעית, כזה שלא היית רוצה שהילד שלך ישחק בו, אבל אתה גם לא יכול להתנתק ממנו. "דמות עם דוק" היא פסל של ילד עירום משחק בדוקים ענקיים, לצדו משאית משחק מובילה עצמות (מוטיב חוזר בעבודותיו) ופסנתר ירוק בעל פרופורציות מעוותות. גם בתערוכה קטנה זו מצליח וייסמן ליצור מרחב שלם ומלא שבו שולטים התעתוע, העיוות וחוסר הנחת. המפגש המאוחר של הצופה עם התערוכה של פינטו, המוצגת בחלל התחתון, על הצבעוניות, ההשטחה והנאיביות, מצליח להאיר באלומה דקה גם את העבודות של ויסמן.

» שמעון פינטו - אין מקום רחוק, עד ה-16.6. פלורנטין 45, פלורנטין 45 פינת רח' השוק ,תל אביב. שעות פעילות: ב'-ה' 11:00-13:00, 16:00-18:00. ו' ושבת 11:00-13:00

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ