אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רב תרבותיות או ניפוץ מיתוסים? תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

הפצ'ה קוצ'ה שוב כובש את האנגר 11, המרכז האקדמי רופין מארח אמנים עולים, ראפת חטאב נפרד מכלת פלסטין בגלריה אלפרד, ובועז ארד מפסל היסטוריה בגלריה רוזנפלד

תגובות

מרגע הישמע הגונג פצ'ה קוצ'ה 14 יתקיים בהאנגר 11 ביום ראשון 2.12 בשני סבבים – הראשון בשעה 19:30, השני ב-22:15. פצ'ה קוצ'ה הוא פורמט שנולד ביפן לפני כתשע שנים כערב חד פעמי, והיום נערכים ערבי פצ'ה קוצ'ה בלמעלה מ-570 ערים שונות בעולם, ובהן ניו יורק, טהרן, שנחאי ואבו דבי. למעשה פצ'ה קוצ'ה הפכה לתנועת האמנות ללא מטרת רווח הגדולה בעולם.

פורמט הפצ'ה קוצ'ה, מפגיש על במה אחת תשעה יוצרים משלל דיסציפלינות (עיצוב, ארכיטקטורה, אמנות, צילום, הגות, מוזיקה ועוד). לכל אחד מהיוצרים יש רק שש דקות ו-40 שניות להעברת תפיסת עולמו היצירתית והוויזואלית. לא שנייה יותר, לא שנייה פחות.

פצ'ה קוצ'ה התקיים לראשונה בתל אביב לפני חמש שנים. ענת ספרן הביאה עמה את הפורמט מיפן וחברה אל איתי מאוטנר. כיום שניהם משמשים אוצרים וכמנחים של הערב. כבר בפצ'ה קוצ'ה מספר 2 הצטרפה אל החגיגה התרבותית הזו חברת ההפקות פאזה, המלווה את ערבי הפצ'ה כלכלית, רעיונית והפקתית. כיום פצ'ה קוצ'ה תל אביב הוא הפצ'ה הגדול ביותר בעולם, ו-4,000 הכרטיסים נמכרים במהירות שיא.

משתתפי השנה: תומר יוסף ואורחים (מוזיקה), עדי סברן (סיפורי קעקועים), משפחה בדרך (דוקו-ריאליטי והחיים), אייל שני (אוכל וצילום), להב הלוי (עיצוב גרפי), ירון שטיינברג (עיצוב ורב תרבותיות), לירון קרול (צילום, אנימציה ואוגמנטד ריאליטי), נדב בגים (צילומי חרקים), קבוצה וכו' (ארכיטקטורה, אמירה חברתית ושיתוף הקהל), טל ארז (חברה, פוליטיקה ועיצוב).

פצ'ה קוצ'ה 14. א' 2.12, 19:30, 22:15. האנגר 11.

קעקוע של סיפור. עבודה של עדי סברן

תרבות וזיכרון קולקטיבי התערוכה "מקצוות עולם" המוצגת בגלריה של המרכז האקדמי רופין היא מחווה אישית וקולקטיבית לאמנים שנולדו במדינות שונות ברחבי העולם, ועתה הם חיים ויוצרים בישראל. מטרת התערוכה היא למצוא ביטוי לאמנים היוצרים אשר ספגו בילדותם ובהתבגרותם את יסודות התרבות שממנה באו, תרבות שהשפיעה ועיצבה את הזיכרון הקולקטיבי שלהם, השונה בהיבטים רבים מזה של ילידי הארץ.

בתערוכה מוצגים ציורים, פסלים וצילומים הטעונים במטענים אישיים ותרבותיים שמביא איתו כל אחד מהאמנים. ברוב העבודות אפשר לראות גם השפעה מודרניסטית ובינלאומית.

משתתפים:  אנה גיטל ניגרי (ברזיל), ריבה ניקולאס קפלום (ברזיל), בטי ג'נודי (טורקיה), מרינה זלוצ'ין (רוסיה), בריהון מוגס צגיי (אתיופיה), אבי רוטברט (ארצות הברית) ויאנה גרבר (רוסיה). אוצרת: אורית לוטרינגר.

מקצוות עולם. עד 31.1. המרכז האקדמי רופין, עמק חפר. שעות פתיחה: א'-ה' 17:00-9:00.

השפעות מגוונות. עבודה של יאנה גרבר

לא כלה דרכנו ראפת חטאב מביא בתערוכה "מה שנותר לכם" בגלריה אלפרד את דמות כלת פלסטין לנקודת סוף – הוא מנתח ומפרק את הדמות ונפרד ממנה. בתערוכה מוצגים חפצים אישיים של כלת פלסטין מתוך מיצגים ועבודות קודמות; פריטים שנותרו לאחר המיצג - החפצים, המוזיקה, פריימים מתוך מיצגים.

כלת פלסטין היא דמות שיצר ומגלם חטאב במיצגיו. חטאב ניכס את הכינוי "כלת פלסטין", שהיה כינויה של יפו עד 48', לדמות שיצר ודרכה ניתח את המציאות מבחינה פוליטית, חברתית, מגדרית ומינית. חטאב מחזיר את הדמות ליפו המיתולוגית, שבעיניו אינה קיימת עוד. יפו כמרכז התרבות של פלסטין נותרה זיכרון, מיתולוגיה, וכך חטאב הופך את הכלה עצמה לדמות מיתולוגית.

לאחר גיבוש זהותו חטאב מפרק, נפרד ומשחרר את כלת פלסטין. היא שימשה את חטאב כמשקפת את המציאות המורכבת בישראל-פלסטין ממקום אישי ופוליטי כאחד. בתערוכה חטאב מביא את הציר שנמתח בין לידתה של הכלה ועד שחרורה, ובכך מתכנס אל המרחב הפרטי האינטימית שלו. אוצרת: טל בן צבי.

ראפת חטאב - מה שנותר לכם. עד 20.12. גלריה אלפרד, בן עטר 19, פלורנטין, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 21:00-17:00, ו' 14:00-10:00, שבת 15:00-11:00.

מפרק, נפרד ומשחרר את כלת פלסטין. עבודה של ראפת חטאב 

מתחת לפני השטח בועז ארד מציג בתערוכה "סוסיתא" עבודות פיסול העוסקות בהיסטוריות ומיתוסים ישראליים הקבורים כגושים של זיכרון מתחת לפני השטח. בו בזמן התערוכה מספרת את ההיסטוריה של הפסלים עצמם ואת האופן שבו הם מגיחים אל העולם.

בועז ארד - סוסיתא. עד 29.12. גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1 (בניין 6), תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 19:00-12:00, ו' 14:00-11:00, שבת 13:00-11:00.

בועז ארד, "בן גוריון", 2012

*#