נורית אסיאג, עכבר העיר

אינטימי ואנונימי תערוכת היחיד של תומר קאפ "מקום לספק" מציגה צילומים מוקפדים שנראה כי אין בהם דבר אקראי. חלליו של קאפ מעוצבים עד אחרון הפרטים, דמויותיו ניצבות כנטועות במקומן בתנוחות סטטיות ומתוחות, ונקודת מבטו על מושאי הצילום, המוכרים לו היטב, שומרת על מרחק ונמנעת מקרבה. התוצאה היא פאזל המשלב בין אינטימי ואנונימי, קרבה וריחוק, סדר מופתי ואי סדר, שליטה ושיבוש, ושקט שיש בו אי שקט עוכר שלווה.

בגוף העבודות שהצטבר בשנים האחרונות ממשיך קאפ בעיסוקו במושג הדומסטיקה, בהתרחשויות וביחסים המתחוללים בחלל הביתי, ובקשרי הגומלין בין הדמויות לבין החלל שבו הן נמצאות המתאפיינים בניתוק ובזרות. הדמויות נראות חסרות תנועה או כלואות, תלושות ממקומן הטבעי או ממרחבי היומיום, כלואות בסיטואציות סוריאליסטיות או במעין מציאות אלטרנטיבית המשקפת תלישות, חוסר שייכות ובדידות.

קאפ כמו יוצא למסע נפשי ורגשי שבו הזמן אינו משחק תפקיד. הוא מייצר רצף של אסוציאציות פנימיות שנותרות אניגמטיות, ומפזר רמזים שאינם מאפשרים לפתור את החידה אך מזמינים את הצופה למסע חווייתי של פענוח. אוצרת: רווית הררי.  

תומר קאפ - מקום לספק. עד 7.12. גלריה דן לאמנות עכשווית, אבולעפיה 15, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 18:30-11:00, ו' 14:00-11:00.

רצף של אסוציאציות פנימיות. עבודה של תומר קאפ

הפרזה וסתירה התערוכה "יד שמאל: מדורי השטן ויצירת האמנות" היא חלק מפרויקט מחקר באוניברסיטת תל אביב שעניינו חשיבה ויצירה של מתוות יסוד בשאלת האמנות. "יד שמאל" אינה רק נושא או קונספט של תערוכה קבוצתית, אלא דרך, מתודה (ושיטה) לחשוב דרכה את האמנות כשלעצמה, כמושג – מושג היצירה ובעיית הצורה, מושג הייצוג, מושגי החומר, החלל, האור, הדימוי והדמות, ההפשטה והתבנית. מושג האמנות נבחן כאן גם מתוך זיקתו למסורת ההתגלות, להקשרי הפולחן וההלכה (האיסור על עבודה זרה), לשאלת הגוף והיצוריות (האדם, החיה).

 "יד שמאל" היא דרך לחשוב, לפעול, לכתוב את שאלת האמנות. אך דרך זו עוברת ב"צד האחר", כלומר מתוך היפוך, הפרזה, סתר וסתירה. לכן עיסוקה של התערוכה אינו ייצוג השטן באמנות או ייצוג הרוע. עניינה בניסיון עצמו, הניסיון במובנו הדמוני – בלימוד הבא מן הפיתוי ומן המבחן הקשה, ניסיון במובנו הכפול, שתחילתו במבחן ("העמדה בניסיון") והמשכו בלימוד, בביקורת ובדעת (שהופכים אותנו ל"בעלי ניסיון").

משתתפים: גיא אביטל, גלעד אופיר, יעל בלבן, רותי בן יעקב, יעקב דורצ'ין, בויאן לוזנוב, חיים דעואל לוסקי, צבי מאירוביץ, אסי משולם, משה ניניו, פסח סלבוסקי, נעמה עתי, איתי קמינר, אבינועם שטרנהיים ואסתר שניידר. אוצרים: גלילי שחר ומנחם גולדנברג.

יד שמאל: מדורי השטן ויצירת האמנות. עד 1.2.2013. הגלריה האוניברסיטאית, חיים לבנון 1, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00.

דרך לחשוב, לפעול, לכתוב את שאלת האמנות. עבודה של פסח סלבוסקי

קטן וקולע דני ויס מציג בתערוכה "חיי טבע בזעיר אנפין" עולם מופלא של יצורים קטנים בפורמט גדול. כל הצילומים בתערוכה נעשו ברדיוס של 20 קילומטר מרעננה, עיר מגוריו. אוצר: גיא עולמי.

דני ויס - חיי טבע בזעיר אנפין. עד 30.11. גלריה על האגם, פארק רעננה. שעות פתיחה: א'-ה', שבת 18:00-10:00, ו' 16:00-10:00

יצורים קטנים בפורמט גדול. עבודה של דני ויס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ