אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תופעות לוואי: אסתר נאור מתעסקת בבגידת הגוף, בתחלואיו ובמכאוביו

המיצבים, עבודות הווידאו והאובייקטים הפיסוליים בתערוכת היחיד של נאור מותחים ביקורת נוקבת על תעשיית התרופות

תגובות

אסתר נאור מציגה תערוכת יחיד חדשה העוסקת בבגידת הגוף, בתחלואיו ובמכאוביו, ומציעה מבט פואטי ומרובד על ההתמודדות המורכבת, הפיזית והרגשית, עם תהליכי הריפוי האטיים והסיזיפיים. "תופעות לוואי" נקראת התערוכה, והאוצר אילן ויזגן מציין כי היא האישית ביותר שלה, ומביאה למיצוי מהלך אמנותי בן שנתיים. » "תופעות לוואי" - לכל הפרטיםבתערוכה מוצגים מיצבים, עבודות וידאו ואובייקטים פיסוליים. מצויים בה ראשים ופנים, כמו בשתי התערוכות הקודמות שלה, אם כי הפעם אלו הם דיוקנותיה של האמנית. "דיוקנה העצמי ניבט אלינו כמו דרך שברי מראות, נטען בתוכן ובהקשר חדשים בכל עבודה. היצירות נעות בין האפל להומוריסטי, בין האישי לאוניברסלי, בין הריאליסטי לפנטסטי וטעונות אירוניה וביקורת נוקבת, בין היתר, על הצד הפתייני-מסחרי של תעשיית התרופות", כותב ויזגן. העיסוק בראש ובפגיעותו הוא קו מוביל בתערוכה ועובר כחוט השני בין העבודות. באחת מהצבות הווידאו, ראשה של האמנית מביט אלינו ממסך מרכזי, אחד משלושה המוצבים בשורה רצופה על הקיר. אות מתפתל כנחש, כזה המאפיין מוניטורים במעבדות וחדרי בדיקה, נע על הציר האופקי, עובר ממסך למסך, ובדרכו חוצה את הראש, נכנס דרך רקה אחת ויוצא דרך האחרת במסלול אינסופי. הטקסט שבפי האמנית - אזהרות מתופעות לוואי המלוות כל תרופה - כביכול מוגש לצופה, אך זהו טקסט רפלקסיבי המדבר וחוזר אל עצמו.

העיסוק בתרופות, בטיפולים, במשככי כאבים ובמרפא מופיע בדרכים שונות, אירוניות וכואבות. באחת העבודות המרכזיות "תהיי ילדה טובה", דיוקן האמנית מוצמד לראשים צהובים הנראים כברווזים במטווח לונה פארק. הראשים/ברווזים מנסים לחמוק מרובה המוצב לא רחוק ומכוון כלפיהם. הסיטואציה האלימה מקבלת תפנית כאשר מתברר שהרובה טעון בכדורים אחרים, כדורי תרופות, קפסולות אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. התרופה והמכה מתערבבים כאן, מתחלפים ביניהם כמו במשחק תפקידים, באופן המחדד את השניות והמורכבות המאפיינות את יחסינו לרפואה. "דימויי החולי ואמצעי הריפוי מעומתים בתערוכה עם דימויי ילדות, כפי שדיוקנה הבוגר של נאור מעומת עם דיוקנאותיה כילדה. הניגודים האלה מאפיינים את התערוכה כולה, המותחת קו מורכב ולא ישר בין תום הילדות להכרחי החיים הבוגרים".

» אסתר נאור, "תופעות לוואי". פתיחה: ה' 22.11, 19:00. עד 5.1.13. גלריה פלורנטין 45, פלורנטין 45 פינת רח' השוק, תל אביב. שעות פעילות: ב'-ה' 13:00-11:00, 18:00-16:00, ו'-שבת 13:00-11:00. 

כתבות שאולי פספסתם

*#