שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אבנים, מראות ראשוניים ונשים פראיות: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בית מאני מציג אמנות עכשווית, גלריה צדיק בוחנת את השפעות העבר, גלריה קונטמפוררי חושפת אמנים חדשים, ומוזיאון רמת גן סוקרת טבע נשי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נורית אסיאג, עכבר העיר

יבשות נפרדות התערוכה "שברים טקטוניים" בבית מאני מפגישה בין מבחר יצירות מאוסף מוזיאון פתח תקוה לאמנות משנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 ויצירות עכשוויות שנוספו לאוסף בשנים האחרונות, לבין עבודות של אמנים עכשוויים שהוזמנו ליטול חלק בתערוכה. כותרת התערוכה "שברים טקטוניים" שאולה מתחום הגיאולוגיה ומתייחסת לתהליך התרחקותם והיפרדותם של הלוחות הטקטוניים זה מזה והיווצרותן של יבשות נפרדות.

בתערוכה מוצגות מעל 30 עבודות במגוון מדיומים: ציור, צילום, מיצב, וידיאו, פיסול וסאונד. חלק מהעבודות מוצג לראשונה. משתתפים: אתי אברג'יל, פנחס אברמוביץ', אורית אדר בכר, צבי אלדובי,  יעקב אלחנני, יפעת גת, יוסף-ז'וזף דדון, פלג דישון, אורית חופשי, חנה טברסקי, רוית כהן גת, עופר כהן,  חגית לאלו, חנה לוי, ליאב מזרחי,  מתן מיטווך, יוסי מרק, אברהם נתון, שרון פוליאקין, גל קינן, יחיאל קריזה, נטי שמיע עופר ותמר שקין פרדו. אוצרת: דרורית גור אריה.

שברים טקטוניים. עד 17.12. בית מאני לאומי, יהודה הלוי 36, תל אביב. פתוח: א'-ד' 17:00-10:00, ה' 21:00-10:00, ו' 14:00-10:00.

"אנדרטת כיס", 2010, עבודה של פלג דישון

אבנים עם לב אדם רות נורמן מציגה בתערוכה "פני אבן" בגלריה צדיק סדרת ציורים שנעשה בעזרת טיפקס  ונייר שחור, ומביאה דיאלוג חובק זמן עם אמני האבן הרומאים והביזנטים מקיסריה ומאפולוניה.

קשת אבן מקושטת ומתפוררת בקיסריה שבתה את לבה וסקרנותה של נורמן, ומכאן ההשראה לסדרה "פני אבן". חמושה במצלמת טלפון יצאה ללכוד באקראי את עברה המפואר העיר. בפסלי האבן האפולוניים מצאה נורמן מראה ייחודי המורכב מאלמנטים מפלצתיים מלאי הומור: האריה החושף את שיניו בהפחדה עומד על רגלי תרנגולת או גבר ואשה מחוברים עם שפם. בציירה את הדמויות האלה חשה נורמן קרבה מרובה אל הפַּסָּל ואל תחושותיו כשבא לתאר גבורה, יצריות, מיניות, אכזריות ותמימות באירוניה.

בהנצחת פני האבן שובות הלב השתמשה נורמן בטיפקס על גבי נייר שחור. הטכניקה הזו לא חדשה לאמנית, אלא שכאן השימוש בחומר שמקורו באבן גיר היה מתבקש על מנת לגשר ולקשר בין מעשה האמנות הקדום לבין זה העכשווי.

הסדרה מגיעה לשיא כאשר מטילה נורמן את צלה על פני מרצפות עירוניות בצבעי שמן על גבי עץ מלא, כמענה מודרני, חצוף ואירוני ל"פני האבן" הקדומות.

רות נורמן - פני אבן. עד 18.11. גלריה צדיק, שמעון הצדיק 16, יפו. שעות פתיחה: ב'-ה' 17:00-10:00, ו' 14:00-10:00.

מגשרת ומקשרת בין מעשה אמנות קדום לעכשווי. עבודה של רות נורמן

בראשית בראאבי איזנשטיין מתמקד בתערוכה "ונותר המקום"  בגלריה קונטמפוררי בסדרת ציורי טבע ונוף המשחזרת מראות ראשוניים. בתערוכה מוצגים ציורים מונוכרומיים בשחור-לבן  וסדרת רישומי מכחול על נייר.

הציורים שבתערוכה מתייחסים למסורת הציורית של אמנות זן ולתפיסת העולם בציור היפני המסורתי, המתייחסת לחותם הזמן ולחוסר השלמות שבטבע. נקודת המוצא לכל העבודות היא האור – עוצמתו או היעדרו – והיא מהווה בסיס לקיום הדיאלוג הציורי עם משטח הבד הריק. את התערוכה מלווה ספר ציורים ורישומים של עבודותיו של איזנשטיין, שיצא לאור באיטליה.

עוד מוצגת בגלריה התערוכה של ליטל נידם, "אינלוזיוס", המציגה צילומים מפרויקט הגמר שלה במנשר. התערוכה של נידם היא הסנונית הראשונה בפרויקט "המבחנה", מיזם חדש בגלריה גלריה קונטמפוררי ביי גולקונדה, שמטרתו ליצור מסגרת תצוגה וחשיפה לאמנים מתחילים.

אבי איזנשטיין - ונותר המקום; ליטל נידם - אינלוזיוס. עד 22.12. גלריה קונטמפוררי בי גולוקונדה, הרצל 117, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00, שבת 14:00-11:00.

חוסר שלמות בטבע. עבודה של אבי איזנשטיין

בין מתורבת לפראירויטל לסיק מציגה בתערוכה "פני תהום" במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית פורטרטים של נשים וחיות אחרות,שנולדים מתוך התבוננות במראה. בתערוכה מתפוגג "המרחק התקין" בין האשה לחיה, ובמפגש זה, בין המתורבת לפראי, נוצרות הכלאות המחברות את דמות האשה לטבעה הפראי. לא מדובר בציור פנטסטי של נשים שחברו לשפריריות והפכו ליצורים מכונפים יפהפיים, אלא בחיבורים דיסהרמוניים המצויים בשלבי אבולוציה והטמעה שונים.

לסיק, המציירת תוך התבוננות במראה, מחפשת את הנשים האחרות בתוך פניה ובתוך נפשה. הדמויות הרבות שהיא מוצאת הן הנשים הביוגרפיות, הנשים הפנטסטיות, וגם נשים זרות שהיא אינה מכירה, ואת כולן היא משקפת דרך עצמה; כמו מסכות היא משילה אותן מחוצה לה,ומקרינה את בבואתן על הקנבס. אוצרת: איילת השחר הכהן.

רויטל לסיק - פני תהום. עד 30.12. מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, דרך אבא הלל 146, רמת גן. שעות פתיחה: ב', ד' 16:00-10:00; ג', ה' 20:00-10:00; ו' 13:00-9:00; שבת 15:00-9:00.

חיבורים דיסהרמוניים בשלבי אבולוציה שונים. עבודה של רויטל לסיק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ