דיוקן צעיר: הרישומים של נועם עומר

עוסק בציור ומציג כיום במוזיאון רמת גן. מדור חדש מכיר לכם אמנים צעירים, עם כישרון גדול וחלומות גדולים עוד יותר. והפעם, הכירו את האמן נועם עומר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האמן האהוב עליו הוא רמברנדט ועובד מספר שעות קבוע על פי שעון. נועם עומר (32) מציג בימים אלו תערוכת יחיד בשם מתחת לכר במוזיאון רמת גן, אך חולם להציג במוזיאון המומה, ואינו מתרגש מתהליך הציור, אלא מהתוצאה.שם: נועם עומר

גיל: 32

ז'אנר: ציור

האמן האהוב עליך, ולמה? "האמן האהוב עלי הוא רמברנדט. הוא מספר סיפורים בדרך חד-פעמית על נושאים נצחיים, ובכל זאת זה נראה כאילו הסיפור סופר בתמונה שלו בפעם הראשונה. אני אוהב את הלכלוך שלו והטקסטורה שנוצרת בגוונים אין סופיים של חום ושחור, את הדמויות הדרמטיות, אפילו מלודרמטיות, שמוארות ומוקפות בחלל שחור. הבגדים הם 'טווסיים' ומהדרים את הדמות וכשאין בגדים, הערום הוא של בשר חי וישיר".

התערוכה הראשונה שראית: "לוסיאן פרויד במוזיאון תל אביב בשנת 1997.  זאת היתה החווייה המקפיצה הראשונה שלי של דיוקן עירום. התאהבתי בדוגמן (לי באורי) ובדוגמנית (סו), שניהם עבי בשר, גדולים, עומדים או שוכבים על ספות מרופטות או רצפת פרקט מלוכלכת. מספר שנים לאחר מכן, לאחר שאני נפלתי לתהום הנשיה, יצאתי משם בעזרת הדמויות הללו, וזה הביא אותי לאמנות".  ראש ישן על כר ומתחתיו נפערות מערות ותהומות. נועם עומרמוזיאון/ חלל שאתה חולם להציג בו, ולמה: "אני מאד רוצה להציג במוזיאון המומה כי אמא הבטיחה שהיא תחיה עד שזה יקרה".

העצה הכי טוב שקיבלת? "לעבוד מצילומים. דבר ששיחרר אותי מן התלות במודל, שחרר את דמיוני, ומאד פיתח את יכולתי לעשות קולאז' ווריאציות, כי צילומים יכולים לייצר חלקים של פאזל". 

מה אתה שומע בזמן העבודה? "בזמן העבודה אני שומע הרבה מוזיקה ישראלית, ברזילאית, פופ, ובאך".

מהם מקורות ההשראה שלך? "השראה זה לא מושג משמעותי עבורי.  אני מגדיר את עצמי לפעמים כמכונה אמוציונלית. הדקדקנות דרושה לי מאד: אני עובד מספר שעות קבוע על פי שעון ושומר את הסביבה שלי מאד מסודרת.  ההשראה, כלומר ה"רעיון" או "הרגש המניע" הם מינוריים, מה שמניע אותי הוא השאיפה לתמונה שהפתרון שלה הוא לגמרי נכון.  אני לא מתרגש כשאני מצייר, אולי קצת כשהתמונה בסוף יוצאת טובה. על כן השאלה הרלוונטית עבורי היא "איך" אני עובד ולא ממה אני שואב את עבודתי".  עובד על אותם הדברים כל הזמן. נועם עומר

על מה אתה עובד עכשיו? "אני עובד על אותם הדברים כל הזמן, והם חוזרים שוב ושוב בוריאציות נצחיות. אותן דמויות יכולות להופיע עשרים, שלושים פעם באותה פוזה, אך ברקעים או שילובים שונים. אותה דמות יכולה להופיע בציור מלפני 5 שנים או ברישום עכשווי". 

התערוכה שבה אתה מציג עכשיו: "התערוכה העכשווית במוזיאון רמת גן נקראת "מתחת לכר". זאת התערוכה הכי מונוכרומית והכי רישומית שהייתה לי.  הרישום "מתחת לכר" הוא חזון שהיה לי שנה לפני המלחמה האחרונה, ובו ציירתי ראש ישן על כר ומתחתיון נפערות מערות, מנהרות, ותהומות.  הכותרת ניתנה בזמן המלחמה, כאשר הרישום פורסם בפייסבוק וזכה למאות רבות של תגובות של אנשים שזיהו בה את חווייתם הקשה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ