פסלים תנ"כיים וירוק פוליטי: תערוכות חדשות בירושלים

פסל ספרדי שמנסה לבנות את מגדל בבל החדש, עבודות הרטרו המסתוריות של רודני גרהם, איורים לספרי ילדים מסביב לעולם ואוסף ענק של הדפסים במוזיאון ישראל - כל התערוכות שכדאי לראות בעיר הבירה

מאשה צור-גלוזמן, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאשה צור-גלוזמן, עכבר העיר אונליין

גיאוגרפיה וטיפוגרפיה במוזיאון ישראל

איפה: מוזיאון ישראל ירושליםמה: על נייר - חדשים באוסף הרישומים וההדפסיםמתי: עד נובמבר 2011

יותר מ-70 עבודות שנרכשו במשך 10 השנים האחרונות, המאירות את הצמיחה המתמשכת של האוסף הנרחב ממילא של כ-80,000 הדפסים, רישומים וספרים. בתצוגה עבודות של רמברנדט, פול קלי, הרמן ניץ' וקבוצת פלוקסוס המטורפת לצד מבחר עבודות מקיף של אמנים ישראלים: אברהם אילת, אורית חופשי,גיא גולדשטיין, מיכל הלפמן וטליה קינן. מגוון העבודות מבטא ספקטרום רחב של רעיונות וטכניקות.

» על נייר - לכל הפרטים

איפה: מוזיאון ישראל ירושלים - אגף הנוערמה: מאיירים בינלאומיים: מבולוניה לירושליםמתי: עד ה-23 בספטמבר

יריד בולוניה הוא מהירידים הבינלאומיים החשובים בעולם איור ספרי הילדים. מדי שנה מגיעות אליו הוצאות ספרים מרחבי העולם – מסין, יפן, אנגליה, איראן, צרפת, פלסטין, ברזיל ועוד ארצות רבות כדי להציג לכול את ספריהן ואת המאיירים שלהן. נוסף על זאת, מוצגת ביריד תערוכה של כמה עשרות מאיירים, שנבחרו מבין מאות האלפים המנסים כל שנה להתקבל ולהציג את עבודותיהם, ומוצגים ספרים שקיבלו פרסים לאיור. בתערוכה המתקיימת בספריית אגף הנוער של מוזיאון ישראל בירושלים מוצג מבחר מאיוריהם של אמנים מאירופה - ותיקים זוכי פרסים וצעירים מבטיחים כאחד, המציגים את עבודותיהם ברחבי העולם. האוצרת-האורחת של התערוכה, יאנה בוקלר, היא מאיירת ישראלית שזכתה בציון לשבח בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן–יצחק.

» מאיירים בינלאומיים: מבולוניה לירושלים - לכל הפרטים

מכל העולם. עבודה מתוך מאיירים בינלאומיים: מבולוניה לירושליםהמאה ה-19 זה עכשיו

איפה: בית טיכו מוזיאון ישראלמה: רודני גרהם - פוטוסינתזה בבית טיכומתי: בין ה-8.7 ל-30.10עבודותיו של האמן הקנדי המוערך רודני גרהם עשויות בקשת רחבה של דרכי הבעה ורובן נובעות מהתפעלותו מהסביבה התרבותית והאינטלקטואלית במאה ה–19. בעבודותיו המגוונות מעורבות לעתים קרובות גם טכנולוגיות מן העבר – כל מיני מכשירים אופטיים או סרטים היסטוריים. בתערוכה דוגמאות מעבודתו של גרהאם בטכניקות שונות (וידאו, צילום ורישום) המשלימות זו את זו ומדגימות כיצד הזינה מסורת העבר את עבודתו האמנותית העכשווית. גרהם שואב את השראתו מפרויד, מאדגר אלן פו, מהרמן מלוויל ומפיקסו.

» רודני גרהם - פוטוסינתזה - לכל הפרטיםאווירת קאנטרי מוזרה. עבודת וידאו של גרהאם:בונים את מגדל בבל, טייק 2 איפה: מוזיאון ארצות המקראמה: בהשראת - מנל אלברז בעקבות התנ"ךמתי: עד ה-31 באוקטובר

מוזיאון ארצות המקרא פותח לראשונה מזה שנים את דלתותיו לאמנות עכשווית. באפריל נפתחה במוזיאון תערוכה של הפסל הנודע מנל אלברז. התערוכה, הנושאת את השם "בהשראת - מנל אלברז בעקבות התנ"ך" כוללת 16 פסלים מונומנטליים שנוצרו בעקבות סיפורים ודמויות בספר הספרים. הפסלים יוצגו במשך חצי שנה ולאחר מכן ינדדו לארצות הברית.

אלברז, 66, הינו פסל ספרדי בעל מוניטין בינלאומי, שיוצר בחומרים פיסוליים מסורתיים – אבן, ברזל, גרניט ועץ. עוצמתה של יצירתו נובעת מהשילוב בין מסר פיוטי ומעודן לבין חומרים טבעיים וגולמיים וצורות פשוטות ומסיביות במסורת הפיסול המודרני. האסתטיקה של פסליו מזכירה אמנים ספרדים שקדמו לו כמו פיקאסו וצ'ילידה, אולם מבחינה תמטית אלברז מתחבר לשושלת ארוכה של ציירים ופסלים לאורך כל תולדות האמנות ששאבו מהתנ"ך ומהברית החדשה את נושאי יצירתם. הגדול והמרשים ביותר בסדרת הפסלים הינו "מגדל בבל" -  מבנה דמוי עמוד חרוטי משיש קררה המתנשא לגובה של 12 מ'. 

» בהשראת - מנל אלברז בעקבות התנ"ך - לכל הפרטים

בהשראת התנ"ך. "משה בתיבה" מנל אלברז

ירוק זה פוליטי (בלי קשר למהפכה האיראנית)

איפה: בית אבי חימה: ירוק עד - תערוכת נושא קבוצתיתמתי: עד ה-30 באוגוסטמה הקשר בינינו לבין הטבע שסביבנו? היכן פולש הטבע לתוך חיינו, ובאילו מקומות אנו מרחיקים ומשחיתים אותו? מה משמעותם של שיחי הצבר בנוף ילדותנו? ומדוע עקירה של עצי זית נעשתה כה סמלית עבורנו?

לתערוכה נבחרו יצירות מתוך אוספים של אומנים הבוחנים את הנושא מכיוונים שונים, מעמתים את האדם העירוני מול חיי הטבע ומעוררים שאלות בדבר אחריותו של האדם כלפי הטבע. חלקם גם שואלים כיצד התהפכו היוצרות כך שהאדם אינו חש עוד יראת כבוד כלפי הטבע אלא דווקא פוגע בו ומגמד אותו.

בין העבודות המוצגות בתערוכה: כרזות פוליטיות של יוסי למל העוסקות בקונפליקט, שתי עבודות של הצייר פרופ' חיים מאור העוסקות בזיכרון ההיסטורי, עבודות של האמן שמואל מסוט העוסקות "בירוק הפוליטי", עבודות של הקריקטוריסט מישל קישקה, המבטאות את ביקורתו של קישקה על הרס הנוף, צילומים של אריאן ליטמן המתעדים עצי זית סמוך לגבול הצפון שנשרפו כתוצאה מהתפוצצות פגזים שנורו לאזור מתחום לבנון. בתערוכה מוצגות גם עבודות של חיה גרץ-רן, המדגישה בציוריה את הגעגועים לנוף הארץ ישראלי ההולך וכלה, עבודת וידיאו של שרון בלבן העוסקת במעוף הציפורים, וכן בגד בעיצובה של לאה תורן הנקרא "התחדשות", העוסק בדו-שיח של צבע וצורה עם הטבע.» ירוק עד - לכל הפרטים

ישראל מתייבשת. "כל טיפה נחשבת", עבודה של מישל קישקה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ