מאיברי גוף ועד ענן אבק: מה חדש במוזיאון ישראל?

מודעות אבל צבעוניות הומוריסטיות, עבודות וידאו שמבקרות את הגוף, איברים עתיקים שמקבלים פרשנות מחודשת ותערוכה שמשאירה אחריה ענן אבק. כל הסיבות לבקר בקרוב במוזיאון ישראל בירושלים

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

מוזיאון ישראל בירושלים מוצא דרך מנחמת להעביר את החורף, והוא מציף את כל הבא בשעריו באמנות מחממת גוף ולב. ארבע תערוכות חדשות מציגות נקודות מבט שונות על הגוף, החלל והזמן, ואפילו קל לזכור את הפרטים: החל מה-4 בדצמבר, ארבע תערוכות, למשך ארבעה חודשים: "גדעון גכטמן 2008-1942"

תערוכה המציגה את 40 שנות יצירתו של האמן גדעון גכטמן, שהיה מהחלוצים שהביאו לשינוי בהגדרת הפעילות האמנותית בישראל והלך לעולמו לפני 5 שנים. התערוכה סוקרת את עבודתו המרגשת ולעתים מצמררת של גכטמן, והיא כוללת כ-120 פריטים המשקפים את מגוון הטכניקות בהן יצר, ביניהן: פיסול, ציור, צילום, וידאו, הדפס, ומיצב סאונד. בגיל 31 הושתל בלבו של גכטמן מסתם מלאכותי בשל מחלה שהתגלתה עוד בילדותו. היה זה אירוע מכונן אשר הוביל אותו לדיאלוג ארוך עם המוות האורב, דיאלוג שסופו בפטירתו בגיל 66. "מאוזולאום" הוא  שם פרויקט ההנצחה האישי שלו, המארגן את מכלול עבודותיו שיישארו לאחר מותו וינציחו את זכרו. "חשיפה", עבודתו משנת 1975, נוצרה לאחר הניתוח שעבר שנתיים קודם לכן  ובה הציג בין השאר תצלומי גוף גדולים של תהליך גילוח שיער גופו. גכטמן אף הציג סרט וידאו המתאר את התהליך, וכן מסמכים אישיים הקשורים למצבו הרפואי, המסתם שהושתל ותצלומים של בית החולים ושל האנשים שטיפלו בו. לאחר "חשיפה", פרסם גכטמן עצמו "מודעת אבל" הנושאת את שמו בעיתון הארץ ובג'רוזלם פוסט, וכן על לוחות מודעות באזור מגוריו בראשון לציון. פעולה זו קיבלה ביטויים נוספים כשיצר הדפסים וציורים של מודעות אבל צבעוניות שכמו לעגו למוות והעמידו אותו באור הומוריסטי. התערוכה מאפשרת מבט מעמיק אל מכלול יצירתו של אחד האמנים הבולטים והמיוחדים שפעלו בישראל. יצירתו של גכטמן נטועה בהקשרים ישראליים ואוניברסליים אישיים ורחבים,  והיא מעניקה פרספקטיבות מרתקות לשאלות הקיומיות המעסיקות כל אדם. אוצרת: איה מירון. » גדעון גכטמן 2008-1942 - לכל הפרטיםמוות צבעוני. מודעת האבל שעיצב גדעון גכטמן עוד כשהיה בחיים"מיקה רוטנברג: אמנות וידאו"

תערוכת יחיד ראשונה בישראל של אמנית הווידאו והמיצב מיקה רוטנברג. התערוכה כוללת מספר עבודות וידאו המתפרשות על פני עשור של פעילות. בעבודות שלה משתמשת רוטנברג בגוף האדם בדרכים קיצוניות, פואטיות, וביקורתיות. עבודותיה המרכזיות מציגות פסי יצור בהם הופכות שחקניות בעלות מאפיינים גופניים מיוחדים ויכולות יוצאות מגדר הרגיל, לחלק מתהליך ייצור אבסורדי. בסופו של תהליך זה מופקים מגוון מוצרים מופרכים ומגוחכים ממרכיבים כגון זיעה, שיער ופודרה. רוטנברג מעלה שאלות הנוגעות לתפקידה של האישה בחברה, למתח בין האדם למכונה ולמקומה של עבודת יד בעידן שהופך יותר ויותר לגלובלי, מסחרי וטכנולוגי. רוטנברג, ילידת בואנוס איירס, למדה אמנות בישראל ובניו יורק, והיא מתגוררת ויוצרת בניו יורק החל משנת 1998. עבודותיה הוצגו במוזיאון ויטני לאמנות אמריקנית בניו יורק, במכון לאמנות עכשווית KW בברלין, במוזיאון לאמנות מודרנית מגזין 3 בשטוקהולם, במוזיאון גוגנהיים בניו יורק, בביאנאלה במוסקבה, במוזיאון הרצליה ועוד. אוצר: אמיתי מנדלסון.» מיקה רוטנברג: אמנות וידאו - לכל הפרטיםקיצוני, פואטי, ביקורתי. מתוך "Sqweeze" של מיקה רוטנברג"הוצאו מהקשרם – אמנות איברי הגוף" עיניים, ידיים, רגליים, טורסו: אברי גוף אלה ואחרים מופיעים משחר ההיסטוריה ביצירות עצמאיות של אמנים. יצירות אלו ביטאו על פני ציר הזמן לא רק את תפיסות הגוף ואיבריו בתקופה שבה נוצרו, אלא גם תפיסות של תרבות, דת, פולחן ואידיאולוגיות שונות. בעת המודרנית, על רקע זוועות המלחמה מחד ותפיסות אסתטיות חדשות מצד שני, הפך העיסוק בנושא זה רלוונטי מתמיד. התערוכה מציגה כ-200 יצירות מכל רחבי העולם העוסקות בחלקים מהגוף האנושי כאובייקטים עצמאיים העומדים בפני עצמם במנותק מהגוף הכולל. התערוכה כוללת, בין היתר קמעות מצריים, מנחות אטרוסקית, תשמישי קדושה יהודיים, יצירות אמנות מודרניות ועוד. אוצרת: טניה סירקוביץ.

» הוצאו מהקשרם – אמנות איברי הגוף - לכל הפרטיםבמנותק מהגוף. מתוך "הוצאו מהקשרם""יומן אבק: אמנות ישראלית עכשווית"

ענן אבק מסתנן אל מחשבתם של אמנים ישראלים בני זמננו, ונוכח ביצירתם כחומר, כדימוי או כמשל. 15 האמנים המשתתפים בתערוכה נותנים את פרשנותם לטבעו החידתי והחמקמק של האבק. בין אם הם מתייחסים לסביבתם האינטימית, ובין אם למרחב הנוף הישראלי, בסטודיו שלהם, בעיר או ברחבי המדבר, החומר הפולשני הזה משמש אותם לחקור סוגיות נצחיות כגון הזמן ההולך ואוזל, יצירה והתכלות, נוכחות והעדר. בתערוכה מוצגות כ-45 עבודות מהעשור האחרון, בטכניקות של ציור, צילום, וידיאו ומיצב.אוצרת אורחת: תמי מנור-פרידמן.» יומן אבק: אמנות ישראלית עכשווית - לכל הפרטיםשביל טשטוש לאורך גדר ההפרדה. עבודתו של שי קרמר מתוך "יומן אבק"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ