מול המלחמה, מאחורי המצלמה: אבישג שאר ישוב מצלמת במקום להדחיק

לא מצלמת בשבת אבל רוצה להיות במוקד ההתרחשות, צעירה בגיל אבל עם ותק ארוך במקצוע - הצלמת אבישג שאר ישוב מתמודדת עם צילום סיטואציות קשות לצד תחושת שליחות גדולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שעה לפני השיחה עם הצלמת אבישג שאר ישוב, דקר מחבל שני קונים בסניף רמי לוי במעלה אדומים. כמי שמתעדת אירועים חדשותיים, ביניהם מקרים קשים במיוחד שנשארים בראש ובלב הרבה אחרי שהצמצם נסגר, שאר ישוב רגילה להיות מוזעקת לזירות התרחשות שונות. אסונות, פיגועים, מלחמות והלוויות, הם חלק משגרת עבודתה. הפעם היא במקרה לא הייתה באזור ולכן לא תיעדה את האירוע בזמן אמת.

שאר ישוב לא מקיימת את הסטריאוטיפ הממוצע של צלמת עיתונות: היא בחורה דתיה המנהלת אורח חיים דתי מוקפד, בקושי בת 24 , אך עם ותק של שנים בתחום צילום העיתונות. היא גדלה בחיפה, אבל לאחרונה עברה למרכז ועובדת היום בתור פרילנסרית ב'מקור ראשון', 'הארץ'. ברזומה העשיר שלה מערכות עיתונים נוספות, ולאחרונה התבשרה על כך שתמונת המימונה המפורסמת שצילמה, בה נראים ביבי נתניהו ושרה בערב המימונה, תציג בתערוכת "עדות מקומית".

"לפעמים זה קשה, ולפעמים זה מחייה", אומרת שאר ישוב, על המפגש בין עולם העיתונות החילוני לאורח חייה הדתיים, ובפרט שמירת השבת. "הדוגמא הכי טובה שאני יכולה לתת היא השריפה בכרמל שהתחילה ביום חמישי, בה עבדתי ברציפות 24 שעות, זה היה בשבתות של החורף, כשהמשמעות היא ששבת נכנסת ממש מוקדם. עבדתי רצוף מחמישי בצהריים עד יום שישי כדי לתעד את המתרחש, ושעה לפני שבת התקשרתי למערכת כדי להזכיר להם שאני שומרת שבת. אמרו לי 'כן ברור', ובחצי צחוק שאלו אם זה לא פיקוח נפש. מצד אחד היה לי מאוד קשה לעשות את הפאוז הזה, כי מצד אחד מתרחש עכשיו הדבר הכי גדול שקרה לי אי פעם בעולם הצילום, ומצד שני, הגעתי הביתה, כולי עם ריח של שריפה", היא נזכרת. "נכנסתי להתקלח, לבשתי את שמלת השבת שלי, ועליתי לבית הכנסת. הקטע הכי אירוני שהיה לי שם, הוא שהתפללתי ליד החלון שצופה לכיוון הכרמל, ותך כדי תפילה אני רואה את השריפה. מצד אחד זה היה ממש קשה, כי את אומרת לעצמך 'אני רוצה להיות שם', ומצד שני אחרי כל המארועות שראיתי, הרגשתי שהנפש שלי צריכה הפסקה. כמובן שחזרתי לשם מיד בצאת שבת". ובימי שגרה את מצליחה להתנתק מהמצלמה בשבת?"כן, כיום אני נמצאת במקום שבו אני ממש מחכה לשבת שלי, שיפסיק המירוץ. כי לפעמים בתחום העיתונות אתה אף פעם לא יודע מתי יקראו לך, אבל בשבת כולם יודעים שהטלפון שלי סגור. זה לא שאני משאירה אותו על שקט, הוא סגור. אי אפשר להשיג אותי. כשהתחלתי לעבוד, הצלמים מהצפון שאלו אותי מה אם יהיה פיגוע בחיפה בשבת, והאם אבוא לצלם. אמרתי להם שלא. לבן אדם שלא שומר שבת, קשה להבין את זה. מבחינתי המקום שלי מאוד ברור, הם אמרו לי 'חכי חכי יקרו דברים ואת לא תעמדי בזה', וברוך השם אני עומדת בזה. זאת הנקודה המחייה שלי".» עדות מקומית - לכל הפרטים» הסיפור מאחורי התמונה: הצצה ל"עדות מקומית 2014"» סבתא, חוזרת בתשובה וצלמת עיתונות: הצלמת מרים צחיהנפש הייתה צריכה הפסקה. השריפה בכרמל (צילום: אבישג שאר ישוב)

המצלמה כשומר לנפש

כמי שנמצאת כבר שנים בתחום, שאר ישוב חשה על בשרה את השינויים במפת העיתונות, ומרגישה שמשהו לא טוב עובר על המקצוע - גם במבט רחב יותר. "הצורך בצלמים תמיד יהיה, אבל ההשקעה בצלמים הולכת ופוחתת. לצערי האתרים בארץ לא יודעים להעריך מספיק את חשיבות הצילום, לא כולם, אבל חלקם הגדול. בנוסף, יש את התמודדות עם עולם הניידים. אני מתמודדת עם זה כל יום מחדש. בכל פעם שאני נמצאת באירוע חדשותי, אומרים לי 'תשלחי לנו תמונה מהנייד' ואני מסרבת, לעולם לא הסכמתי, וזה שיעור קשה, כי אתה יודע שאם לא תשלח עכשיו, כתב או מישהו מהשטח ישלח, ואולי יכעסו עליך במערכת. אני יודעת שברגע שאגיד כן, לא יהיה לזה סוף".אם כך, למה לא בחרת בתחום בטוח יותר נוסח צילום מסחרי?"אמנם בצילום עיתונות אין כסף, אבל אני מרגישה שזה הדבר שאני רוצה לעשות, וזה הדבר שאני טובה בו. יש לי המון הצעות לדברים אחרים, אבל איכשהו שום דבר לא מושך אותי כמו צילום עיתונות. אולי זו העובדה שאת אף פעם לא יודעת מה הולך לקרות, והכל מפתיע: כל יום מזמן דברים אחרים, מפגשים עם דמויות ותקשורת עם האנשים שאת מצלמת. זה רצף של הרבה דברים שאני לא רואה אותם בסגנונות צילום אחרים, אבל אולי זה כי אני לא מספיק מכירה. עשיתי הקרבות עבור המקצוע: עזבתי את הצפון בשביל להמשיך לעבוד ואני נאבקת כל יום מחדש בעובדה שבאמת קשה להתפרנס בתחום. הלוואי ואצליח לשרוד את התחום הזה".את דתיה ומצלמת למקור ראשון, את מרגישה שזה משפיע על אופי התמונות?"אני חושבת שמה שמשפיע על התמונות זה לא העובדה שאני דתיה, אלא דווקא היותי אישה. יש מעט נשים בתחום. זה מקצוע שנחשב מאוד גברי, ולא סתם. יש בתיעוד עיתונאי משהו גברי, ולפעמים גם מאוד אלים. אני מרגישה שהעובדה שאני אישה, מכניסה אותי לאיזון, אך גם מוציאה אותי מאיזון. הלוויות לדוגמה, הן דבר שממש קשה לי איתו. זה משהו שאני שונאת, והיו לא מעט פעמים שממש הכרחתי את עצמי לא להיות שם רגשית, אלא לעמוד מאחורי המצלמה. בזמן מלחמה, כשיש לוויות ברצף או כמה חיילים שנהרגו, העובדה שאני אישה באה לידי ביטוי ברגישות הנשית ובעדינות שבה אני 'לוכדת' את הסיטואציה המאוד מורכבת הזו". סיטואציה מורכבת. צילום הלוויית החייל הנעדר מג'די חלבי (צילום: אבישג שאר ישוב) הגבול שבין דוקו לפפארצי

לצד האופי המאתגר של עבודתה, מעידה שאר ישוב על תחושת שליחות, והיכולת להשפיע ולשנות, אך מודה שלעיתים מדובר בצילום נטול ערך מוסף: "פפארצי, למשל, תמיד סירבתי לעשות, אבל גם לצלם את הרמטכ"ל מהבית זה סוג של פפארצי, ולפעמים הגבולות אפורים". הצילום שמייצג את שאר ישוב בתערוכת עדות מקומית, בו נראים ביבי ושרה נתניהו מבלים בערב המימונה, מבטא במידה את הגבול הזה. "התמונה צולמה לג'רוזלם פוסט", מספרת שאר ישוב, "אני אמנם לא עובדת איתם באופן קבוע, אבל הצלם הקבוע שלהם הוא גם דתי, ותמיד באירוע המימונה שמתקיים בחדרה, הוא ביקש ממני להחליף אותו בגלל זמני יציאת השבת, כי הוא לא הספיק להגיע מירושלים".

איך הרגשת כשנבחרת להציג בתערוכת "עדות מקומית""תמיד היה משפט שהצלמים מסביבי היו אומרים לי: שלא אשכח שביום המחרת מגלגלים עם התמונה הזו דגים. זה משפט מאוד קשה, כי אם אתה תופס את עצמך בתור צלם יוצר, אתה רוצה לראות את היצירה שלך, ובעידן אינטרנט, היצירה לא תופסת ו'נשארת בחיים' מספיק זמן. כך זה גם בעיתונים. הכל מתכלה, הכל עובר כל כך מהר, ולכן טוב שיש פורמט כזה של תערוכה. עדות מקומית היא התערוכה היחידה שמאגדת המון צלמי עיתונות מאוד מוכשרים, ובעיניי זאת במה מופלאה לראות את התמונות שצולמו במהלך השנה שעברה".

מה היית מציעה לצלם המתחיל שבוחר נתיב זהה לשלך?"הרבה פעמים אנשים פונים אליי דרך הפייסבוק והמייל עם שאלות של איך נכנסים לצילום העיתונות. הדבר הראשון שעולה לי הוא להגיד להם שיעזבו את התחום ויבחרו אחר. צילום עיתונאי של אירועים חדשותיים הוא תחום נורא לא מתגמל, ויגיד את זה לדעתי כל צלם. ממש קשה לעבוד רק בזה ובאמת להצליח להתפרנס. אם יבוא אליי סטודנט, אני אציע לו לבחור בתחום הדוקומנטרי, שבו אפשר לספר סיפור וגם להשפיע, זה לדעתי יותר מעניין מאשר לצלם תאונת דרכים או מסיבת עיתונאים כזו או אחרת".

חגיגות המימונה של ביבי ושרה. התמונה המציגה בתערוכת "עדות מקומית" (צילום: אבישג שאר ישוב)» עדות מקומית - לכל הפרטים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ