תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

שלוש תערוכות חדשות במוזיאון חיפה, יוסל ברגנר מפרגן לקפקא במוזיאון תל אביב ובגלריה יפו 23 עושים אמנות בחושך - כדאי לראות אמנות השבוע

עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר אונליין

יום ראשון: שלוש תערוכות חדשות במוזיאון חיפה במוזיאון חיפה לאמנות נפתחות בסוף חודש ינואר שלוש תערוכות קבוצתיות חדשות: "הקהילה הבאה", "שירה בציבור" ו"שומרי הסף". כולן שואלות וחוקרות את משמעות המושגים: ציבור, קהילה וטקס. בתוך כך, נבחן מעמדו של היחיד ומעמדה של הקבוצה, בכל אחד מהמרחבים האלה. כמעט בכל אחת מהתערוכות משתתפים גם אמנים מחו"ל, לצד יצירותיהם של האמנים הישראלים. שילוב זה, מאפשר ריבוי פרספקטיבות, על מושג שמקבל את משמעותו ממילא מהקונטקסט התרבותי בו הוא מוצב. "שירה וציבור" היא תערוכה שעוסקת בתפישת הלאום וההיסטוריה, הציבוריות והצבאיות, בעבודותיהם של יוצרים עכשוויים בוידיאו. גם כאן, עומדת פעולת התיעוד במרכז היצירה. עבור האמנים, פעולת התיעוד משתתפת בשחזור הזיכרון הלאומי מעמדה ביקורתית-אקטיביסטית. האמנים המשתתפים: קולקטיב צ'טו דלאט' (רוסיה), קוקן אורגון (תורכיה), יוסי עטיה ואיתמר רוז (ישראל) ואלונה פרידברג ולימור אורנשטיין (ישראל).

שחזור הזיכרון הלאומי מעמדה ביקורתית. קולקטיב צ'טו דלאט מתוך שירה וציבוריום שני: תערוכה קבוצתית בגלריה יפו 23 חשיכה - I See Darkness היא תערוכה קבוצתית בגלריה יפו 23, שכל העבודות בה מוצגות בחושך. החושך משמש ככלי לשינוי תפיסת חלל התצוגה, ובהתאם לשינוי תפיסת המציאות. כמו כן, העבודות עצמן עוסקות במעבר אל הצד האחר, האפל, הלא רציונלי או הלא מושגי של החוויה החושית. בין המציגים אפשר למצוא למשל את דאג פישבון, שבחר בפרויקט ההיפנוזה: מיצב וידאו בן שני מסכים, הבוחן כיצד צופים באמנות מגיבים לגירויים תחת השפעה של היפנוזה. תגובות המהופנטים מול עבודת וידאו, מעלות שאלות על מניפולציה והתניה התנהגותית, והבנה של עבודת אמנות. האמן שי אזולאי מצייר בחושך, בצבעים שנראים בתאורה אולטרא-סגולה. העבודות נוצרות בהתייחסות להקלטת אודיו המושמעת ברקע, של אישה עיוורת המתארת מקומות ויזואליים. ססקיה אולדה וולברס תציג את פלאסיבו: ספור על אישה ומאהבה השוכבים בטיפול נמרץ לאחר תאונת דרכים. הסרט יוצר סביבה שנראית כחלום או איזור דמדומים.חשיכה - I see darkness - כל הפרטים

סביבה שנראית כחלום או איזור דמדומים. מתוך פלסיבו של ססקיה אולדה וולברס

יום שלישי: תערוכה קבוצתית בגלריה אלפרד מה שפורם היא תערוכה קבוצתית בגלריה אלפרד, בהשתתפות גידי סמילנסקי, מרים גמבורד ואהד פישוף. בניגוד לניסיון האישי והתרבותי לתיקון ואיחוי נרטיבים, מתרכזת התערוכה דווקא בכוח המפרק אותם. במילים אחרות, בעוד הנטייה שלנו היא לנסות ולהעמיד סיפור אחד, ברור ויציב על חיינו, ישנו תמיד כוח שאורב ומאיים לשבש זאת.מרים גמבורד יוצרת פסל שהוא פרגמנט מאגדה יפנית. רוח רפאים זקנה רוכבת על גבה של אישה צעירה ומבקשת להריח עוד פעם אחת את פריחת עץ השיזף. בעבודת הוידאו של אהד פישוף הצופה מקבל  שברי עדויות פרומות מאירועים מדומיינים. גידי סמילנסקי יוצר רישומי שמן על נייר עיתון שבהם יש זליגה בין הדימוי הקונקרטי לבין הדימוי המופשט.

מה שפורם - כל הפרטים

 שברי עדויות פרומות מאירועים מדומיינים. עבודה של אוהד פישוף

יום רביעי: יוסל ברגנר - איורים לפרנץ קפקא במוזיאון תל אביב

"אני מקפקף כבר שנים", נוהג לומר יוסל ברגנר ביחס למערכת היחסים המורכבת שלו עם יצירותיו של פרנץ קפקא (1883-1924). לקפקא "נתפס", כדבריו, עוד בשנות ה-40 של המאה הקודמת, בזמן שהתגורר באוסטרליה. מאז, לא חדל להתייחס לעולמו הספרותי ולדמויותיו, הן ברישומיו והן בציוריו. התצוגה, הנערכת במוזיאון תל אביב לאומנויות כמחווה ליום הולדתו ה-90 של ברגנר, כוללת רישומים בהשאלת האמן, שנעשו בשנות ה-50. הם מתארים סצנות מן הרומאנים "המשפט" ו"הטירה", ומתוך הסיפורים "גזר הדין", "הגלגול", "רופא כפרי" ו"הפרקליט החדש". בהמשך, מוסיף ברגנר גם צבע לקשר שלו עם קפקא, ומפיק מנעד שמורכב מציורים בהירים ששולט בהם הצבע הלבן, רישומים צבעוניים וציורים רוויי צבע אדום סוטיני. העבודות הצבעוניות יותר הן משנות ה-70 וה-80.

יוסל ברגנר - איורים לפרנץ קפקא - כל הפרטיםמקפקף כבר שנים. איור של יוסל ברגנר בהשראת "המשפט" של קפקא

סופ"ש: המרחב הפנימי בגלריה גרוס בגלריה גרוס נפתחות שלוש תערוכות חדשות: Home. Land של סוזנה ינקו, השביל בין השדיים של נעמי שלו, והתערוכה הקבוצתית המרחב הפנימי. באחרונה יוצגו 18 ספרי אמן, שנוצרו בשנתיים האחרונות, במסגרת עבודתה של קבוצת האמנים, בהנחייתה של מאיה כהן לוי. הספרים הם עבודות אינטימיות המציפות נושאים שונים, בינהם: הדיון בכאב העבר ובניסיון לשנות את שנעשה, גלריה של דיוקנאות, הבעות פנים, עולמות פנטזיה וביקורת חברתית. משתתפים: שרה ארליך, עינת ביקל, ישראל חמד, לילי פישר, עפרה רוטמן, אילנה שודרון, אורי שניידר וסוזי שומוביץ.

המרחב הפנימי - כל הפרטים

עבודות אינטימיות. שרה ארליך (ימין) ולילי פישר (שמאל), מתוך המרחב הפנימי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ