טיול אמנותי: גלריות ומוזיאונים מומלצים בצפון

תערוכה של בולים, גלריה בלב הקיבוץ ומוזיאון המוקדש לינקו דאדא - הצפון מציע שפע של תערוכות אמנות מכל המינים והסוגים ולכם נשאר רק לתדלק ולהפעיל את הווייז

יעל גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרוב Nearing - תערוכה
יעל גזית

התפיסה הרווחת אומרת שאם רוצים לראות אמנות חייבים ללכת לערים הגדולות, שם נמצאים המוזיאונים הגדולים והחשובים. אך כמו בהרבה מוסכמות חברתיות, גם זאת לא לגמרי נכונה. הצפון הוא לא רק אזור נפלא לטיולים רגליים, אלא כידוע גם בית חם להרבה גלריות ומוזיאונים, שמציעים שפע של תערוכות. לאחרונה נפתחו תערוכות חדשות ומסקרנות, ממוזיאון שמוקדש כולו לצילום עד גלריה קיבוצניקית לאמנות עכשווית מעין הוד ועד תפן - עונת הסתיו הנעימה היא הזדמנות מצוינת להצפין בשביל אמנות מגוונת ומפתיעה.

» מה עושים היום - לוח האירועים המלא
» לוח הופעות היום
» לוח הצגות היום
» לכל התערוכות המציגות
» אטרקציות לילדים - המדריך השלם

מוזיאון ינקו דאדא

בליבו של כפר האמנים עין הוד נמצא מוזיאון ינקו דאדא, המוקדש למרסל ינקו ולתנועת הדאדא המפורסמת. המוזיאון כולל חמישה מפלסי תצוגה ובהם תצוגת קבע ותערוכות מתחלפות באמנות עכשווית. בימים אלה מוצגת במוזיאון התערוכה "דחוס" - מקבץ יצירות המנהלות דיאלוג עם המונח "אימת הריק" (Horror Vacuai) - החשש של האמן מהדף הריק. בנוסף, במוזיאון מוקדשת פינה מיוחדת לילדים בשם מעבדאדא, מעבדת אמנות ניסויית לילדים ברוח תנועת הדאדאיסטים, ההומור והיצירתיות של מרסל ינקו.

מוזיאון ינקו דאדא

מתוך התערוכה דחוס. מוזיאון ינקו דאדאצילום: יוסי וקסמן

המוזיאון הפתוח - גן התעשייה תפן

מוזיאון תפן הוא בית עבור אמנים רב-תחומיים בישראל, והוא מארח את האמנית דינה רקאנטי בתערוכה קרוב Nearing. רקנאטי, אמנית רב תחומית, עסקה ועוסקת ביצירת דו-ממד ותלת-ממד מחומרי יצירה מגוונים. בנוסף, האמנית מרים קרולי מציגה בתערוכה "יקה בול" בולי אישים, מעצבים ואמני בולים מהמורשת הייקית. בתערוכה תוצגנה גם יצירות מקוריות של אפרים משה ליליין ויעקב שטיינהרט וסקיצות נדירות של אמני גרפיקה כמו אוטה וליש, אשר דימויי יצירותיהם מופיעים על בולי ישראל.

המוזיאון הפתוח - גן התעשייה תפן

לשנה הבאה תכתבו. יקה בול במוזיאון תפןצילום: באדיבות התאחדות בולאי ישראל

משכן לאמנות עין חרוד

המשכן לאמנות השוכן בקיבוץ עין חרוד חוגג 80 שנים להיווסדו והוא מייצג, במידה רבה, את האמנות בתנועה הקיבוצית. התערוכה "מאוצרות המשכן לאמנות", המוצגת במשכן בשנה האחרונה, מוקדשת לאוספים שנאצרו במשכן מאז הקמתו ומוצגת על פני כל אולמותיו. בתערוכה מוצגות כ-250 עבודות אמנות המייצגות את אחד האוספים הגדולים של אמנות יהודית וישראלית בארץ. ההליכה באולמות התערוכה מאפשרת להתחקות אחר הנרטיב המקומי הייחודי לחברי הקיבוץ, אשר הקמתו של מוזיאון בחצר ביתם הייתה עבורם ערך עליון. היא משמשת מראה לעולמם של חלוציו ומקימיו שביקשו לברוא עולם חדש אך לא שכחו מאין באו, ומשקפת בדרכה את תולדות העם היהודי במאה ה-20.

משכן לאמנות עין חרוד

מאוריצי מניקובסקי, משפחת פליטים יהודים, 1915. המשכן לאמנות עין חרודצילום: באדיבות משכן לאמנות עין חרוד

Space Gallery בעכו

SPACE GALLERY היא גלריה חדשה, שנפתחה השנה ומארחת תערוכות עם אמנים מתחלפים השוכנת במרכז המידע של JNF USA בעכו העתיקה. התערוכה המרכזית, טביעות אצבע, מוקדשת לעבודות אמנות שנעשו מחומרי גלם נגישים, אפילו כאלה שנמצאים בכל בית. בתערוכה הקבוצתית יוצגו עבודותיהם של שבעה אמנים ואומנים, כולם חברי עמותת זמן גליל מערבי, העובדים בסטודיו שלהם ברחבי הגליל המערבי ולראשונה מתאחדים ליצירה אחת, תחת קורת גג אחת: אלדד בכר - אמן עור; אלון גיל - אמן קרמיקה וציור ובנאי אבן; בתיה מרגלית - אמנית רב תחומית, מתמחה בעבודות זכוכית; דלית בן שלום - אמנית מוזאיקה ופיסול; חסי נוה - אומנית ויוצרת במעשה טלאים; דני קלדרון - פסל ומעצב בזכוכית; ויובל תלם - יוצר, מפסל ומעצב בברזל.

Space Gallery

עבודות יד. טביעות אצבעצילום: אנטולי מיכאלו

גלריה בגליל - האקדמית גליל מערבי

הגלריה, אשר שוכנת במכללה האקדמית גליל מערבי, מציעה מגוון של תערוכות מתחלפות ופעילויות נלוות, סיורים מודרכים, סדנאות, הרצאות, שיעורים ושיחות עם יוצרים ואמנים, אשר מפגישים את הקהל עם עולמות תוכן חדשים, מאפשרים יצירה של מעגלי עשייה קהילתיים וממצבים את אזור הגליל המערבי כמרכז תרבותי שוקק ורלוונטי. בימים אלה מוצגת בגלריה תערוכה זוגית של האמניות ענבר פרים ומורן קליגר בשם "סלע האם", המציגה על הרצפה ועל הקירות מבנים, רישומים ומיצגים מפורצלן, מאובנים ועוד.

גלריה בגליל - האקדמית גליל מערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ