דרך המכחול: התערוכה שמציגה את היופי המדברי‎

צימאון, האלה קאלי ולפידי אש הם רק חלק ממרכיבי תערוכה חדשה המוצגת על קירות העיר העתיקה המנסה להוציא את המדבר ממיקומו הטבעי, ולהנגיש אותו לקהל

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קירות בעתיקה
צילום: דיאגו מיטלברג

כשאתם חושבים על המדבר, מה עולה לכם לראש? יש שיגידו חולות אינסופיים, צבע צהוב, גמלים ואולי אפילו רוחות - התשובה כמובן היא כל התשובות נכונות. פרויקט אמנותי חדש המוצג בימים אלו על קריות העיר העתיקה בבאר שבע, מנסה לבחון כיצד האמנות מתרגמת את מושג 'המדבר'. בתערוכה משתתפים אמנים צעירים הגרים בבאר שבע, המכירים מקרוב את הדרום וחווית המדבר.

» קירות בעתיקה - לכל הפרטים

» עכבר באר שבע - המדריך השלם לאירועי התרבות בעיר

» האנוי הסינית: קפיצה קטנה למזרח

» פתחו יומנים: אירועי חודש פברואר בבאר שבע

» סמינר השיכורים: ברים לסטודנטים בבאר שבע

ציפי זוהר

מי אני: "בוגרת M.A תולדות האמנות ואוצרות מאוניברסיטת בן גוריון".

גיל: 52

חיבור לבאר שבע: "החיבור שלי לעיר העתיקה הינו דרך ניהול מרכז האמנויות והובלת מיזמי אמנות במרחב הציבורי של העיר העתיקה".

מה את מציגה בתערוכה: "עבודה בשם 'תרגול יוצר שלמות', הלקוח מתוך מכתבו של וינסנט ואן גוך לאחיו בו הוא מתאר לו את הקשיים בחייו של אמן והצורך בעבודה ותרגול אין סופי, לצד מחשבותיו ומסקנותיו. דבר שרלוונטי לימינו גם כיום. במרכז העבודה נמצאת האלה קאלי –אשר דמותה כרוכה באנרגיה אין סופית ונתפסת כאלת הזמן והשינוי. השימוש במנטרה 'אום' בציור גם הוא מרמז על המוחלט והאין סופי ומתכתב בציניות עם המשפט 'Home Sweet home'".

יוליה אייזנברג

מי אני: "אני אמנית רב תחומית. בוגרת פקולטה לעיצוב אמנותי במכללה לאמנות ע"ש סוריקוב, בעיר קרסנויירסק, רוסיה. אני עובדת במספר טכניקות שונות. ביניהם ציור ראליסטי ומופשט, רישום, פיסול מעיסת נייר, התזת צבע ומיצב, כאשר הבחירה של הטכניקה תלויה בנושא ובמסר שאני רוצה להעביר".

גיל: 48

חיבור לבאר שבע: "עליתי ארצה ב-1992, מאז מתגוררת ויוצרת בבאר שבע. שמחתי להשתתף בפרויקט קירות בעתיקה כי מספר שנים אני יוצרת בטריטוריה של העיר העתיקה. הקמתי יחד עם אמנית דורית שרף בוסל סטודיו לאמנות שנקרא 'קשתות', ברחוב מורדי הגטאות 112. הסטודיו 'קשתות' הוא לא רק חדר עבודה שלנו. החלל מאפשר הצגת תערוכות, אירוח אמנים אחרים וסיורי המבקרים בעיר העתיקה".

מה את מציגה בתערוכה: "בתערוכה בחרתי להתייחס לצימאון. מים הם בסיס החיים על פי האדמה, ומחסור הם מערער את עצם הקיום. מדבר הינו מקום שומם וצחייה אשר על מנת שיתקיימו בו חיים הוא זקוק למים. העבודה נעשתה בטכניקת ציור ראליסטי על קנבס. שימוש בצבעי אקרילי מאפשר עבודה מהירה. בתמונה שלי צבע טורקיז הוא הדומיננטי".

טפת אברהמי

מי אני: "בוגרת המחלקה לאמנות בבצלאל, מתעסקת בציור ופיסול, הצגתי בעבר בארץ ובסין"

גיל: 27

חיבור לבאר שבע: "פועלת בשנה וחצי האחרונות בעיר העתיקה בבאר שבע ומשתתפת בארוע 'שר"ב - סטודיאים פתוחים'. 

מה את מציגה בתערוכה: "עבודה שנקראת 'מתוך החולות'. מתוך הכתמים והצורות צומחת לה העיר באר שבע, המבט מתמקד ומסמן במעגלים את המבנים המזכירים לפידי אש המאירים באדום את החשכה".

דריה דוידוב

מי אני: "ציירת ואמנית פעילה ברזידנסי ומעבדה לאמנות עכשווית - רדליין באר שבע. עובדת במוזיאון הפתוח עומר ושותפה לפרויקט שר"ב - אירועי אמנות ופרי שיתוף פעולה של האמנים הפועלים בעיר העתיקה". 

גיל: 30

חיבור לבאר שבע: "יוצרת ויוזמת בתחום האמנות בבאר שבע במסגרת שהותה ברדליין וכחלק מפרויקט שר"ב. מרגישה חיבור מיוחד לעיר ולמדבר".

מה את מציגה בתערוכה: "עבודה בשם 'במדבר', העוסקת במסע וזהות.דיוקן עצמי שלי עליי יש מטפחת מסורתית שקיבלתי מסבתי המצביעה על מקום הולדתי".

שמעון סרוסי (פיבקו)

מי אני: "בן 35 מהעיר באר שבע, בוגר עיצוב תעשייתי של מכללת ספיר ומצייר מגיל צעיר מאוד".

גיל: 35

החיבור לבאר שבע: "מתגורר בעיר העתיקה כעשר שנים ומפעיל סטודיו לציור ועיצוב בחלוץ 39".

מה אתה מציג בתערוכה: "עבודה בשם 'לובשים לימונים', בה אפשר לראות שגופה של הדמות מכוסה בלימונים כמו בלבוש מודרני המחובר לטבע לנווה מדבר. מה שבא להציג את החדשנות והיופי במדבר שומם. נופו של נווה מדבר הינו אי ירוק בולט מאוד בסביבתו הצחיחה, מקום פורה ליופי המהווה מוקד משיכה לאדם".

אסיה קינן

מי אני: "בוגרת שנקר בחוג 'עיצוב תכשיטים', למרות ההשכלה שעוסקת בעיצוב אובייקטים עולם האמנות קרוב לי יותר. במהלך הלימודים לא פעם שמעתי כי העבודות שלי מתייחסות לעולם האמנות ופחות לעולם העיצוב.עבורי תכשיט הוא פסל שמתייחס למיקום שהוא הגוף".

גיל: 35

החיבור לבאר שבע: "ב- 2010 חזרתי לבאר שבע אחרי שהות ממושכת במרכז והחלטתי להקדיש את עצמי לפיתוח אמנות בבאר שבע. תערוכת הרחוב היינה יוזמה מבורכת שלי ושל גלינה נקראסובה בשיתוף פעולה עם מנהלת העיר העתיקה וגורמים עירוניים נוספים. זה צעד משמעותי ראשון בקידום האמנות במרחב הציבור חזון שאני וגלינה חולמות זמן רב".

מה את מציגה בתערוכה: הציור שאני מציגה נקרא 'צמח מדבר', הוא מגיע מהשראה של כד אמיתי שלכד את תשומת ליבי במדרחוב. השבר והשורשים שנחשפו עוררו בי רגשות והזדהות, דבר שנראה לי כפריצה לחופש לצמיחה וחשיפה".

גלינה נקראסובה

מי אני: "אמנית רב תחומית, עליתי לישראל ב-1990, מאז הספקתי להציג בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל".

גיל: 61

החיבור לבאר שבע: "בשנים האחרונות יחד עם בתי אסיה קינן שמנו למטרה לקדם אמנות בעיר העתיקה באר שבע. העיר העתיקה היא עבורי חלום רב שנים, חלמתי לחיות וליצור כאן, והנה מסתבר שחלומות מתגשמים עם הרבה רצון ועבודה קשה. ב- 2012 קניתי בית תורכי הרוס שאיש לא האמין שאפשר להפוך אותו לפנינה, אחרי שנתיים של שיפוץ שרובו נעשה באופן עצמאי בסופי שבוע וחופשים החלום רקם עור וגידים. היום אפשר לבקר בבית שבכל שישי לחודש הופך לבית פתוח, מעיין חלל תצוגה בו אנו מציגות את עבודתנו".

מה את מציגה בתערוכה: "בעבודתי אני סוגרת מעגל, היא נקראת: 'אתמול, היום, מחר'. לראשונה ציירתי את הציור ב- 1990 אז העיר נראתה לי צהובה ולוהטת בגלל חום אוגוסט. האנשים הסתובבו בין המבנים העתיקים וצבעם היה אדום בגלל החום. העיר שאני מציגה היום היא רב שכבתית, העתיק והחדש. מי שמכיר את העיר העתיקה וודאי יזהה מבנים רבים. בפתח העיר רואים ילדה, מבטה מופנה לעיר. היא נכנסת לתוכה כאשר כלבה קטנה יושבת בזרועותיה ומביטה אל הצופה. הילדה היא נכדה שלי ואני שמחה לחשוף בפניה את עיר החלומות. אני מקווה שבעתיד צפויות לנו תערוכות ופעילויות רבות שיכללו פיסול וציור ומייצבים"

התערוכה ''קירות בעתיקה'' תוצג עד ה-7 ביולי ברחובות העצמאות 8 וגרשון דובינבוים 29, בעיר העתיקה בבאר שבע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ