החיים שאחרי המוות: איך מאיירים סרטן?

נובלה גרפית היוצאת בימים אלה לאור מביאה את סיפור מחלת הסרטן של אורי אמיתי ז"ל, לצד איורים שאיירה רוני פחימה. כיצד מספרים טרגדיה בתמונות? ואיך מתמודדים עם מחבר שאינו יכול לתת הערות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"הליכה מואצת, לי קשה לנשום, אמא שלי סוחבת את כל התיקים. הפנים שלי מחליפים צבעים", כך נפתח הספר "מיסטר יואינג", נובלה גרפית חדשה שכתב אורי אמיתי ז"ל שהלך לעולמו לאחר מאבק במחלת הסרטן. הנובלה כוללת איורים של רוני פחימה, מאיירת ומרצה לאיור בשנקר. "את הטקסט אורי כתב בזמן שהיה מאושפז", מספרת פחימה, "תקופה אינטנסיבית שבה הוא נכנס ויצא כל הזמן מבית החולים. בין לבין הוא ניסה להשלים את סרט הגמר שלו בסם שפיגל, סרט שהושלם רק אחרי מותו, על ידי חבריו לכיתה. הוא שלח לי את הטקסט כדי שנעשה ממנו קומיקס. זה לא הטקסט הראשון שהוא שלח לי, חלקנו אהבה משותפת לקומיקס, והיו כל הזמן פנטזיות על שיתופי פעולה. הוא כתב בכמויות ובאובססיביות".אמיתי חלה בסרטן מסוג 'יואינג סרקומה' שנפוץ בעיקר בקרב ילדים, והיה מאושפז במחלקת ילדים בבית החולים הדסה עין כרם. הספר מפרק את חווית האשפוז של אדם בוגר במחלקת ילדים ומתאר חוויות שהתגלגלו במוחו, לצד איורים. "העבודה על הספר התפרסה על פני תשע שנים, ניסיתי לעבוד עליו בין פרויקטים, מדי פעם הוא נשכח", מסבירה פחימה. "כל פעם שחזרתי אליו חשתי צורך עז לחזור להתחלה ולצייר הכל מחדש, היו לי תובנות חדשות, מחשבות, הטעם שלי השתנה, הקו שלי השתנה. בשנה וחצי האחרונות, זנחתי עבודות צדדיות והתמסרתי לספר לחלוטין".» מדור אמנות - לכל התערוכות» חדשות אמנות: מה תהיה תמונת האינסטגרם של השנה?» שושקה: "התערוכה עשתה אותי חרמנית"» אמנות מטרידה: פינת הביזאר של רוג'ר באלן

"הדימויים התחילו להצמיח גרורות". מתוך "מיסטר יואינג" (איורים: רוני פחימה)בתחילה קיבלה פחימה את הטקסט מתוך כוונה לעשות ממנו ספרון קומיקס. "כשהתחלתי לעבוד עליו תכננתי בערך 30 עמודים", היא נזכרת, "אבל עם הזמן הדימויים התחילו להצמיח גרורות, הוא התפתח והסתאב ואיבדתי שליטה על כמות העמודים. כמעט ולא נגענו בטקסט, נעשו שינויים קטנים מאוד בעיקר משום שהוא נכתב לפני כמעט עשור והיה רצון להפוך אותו לטקסט 'על זמני'. שקלנו כל שינוי זמן רב ובסופו של דבר ביטלנו כמעט את כולם והחזרנו לנוסח המקורי".

כיצד ניגשים לאייר סיפור שמחברו אינו יכול לייעץ או לתת הערות?"בקלות, זה מקל על העבודה ומאפשר חופש פעולה מוחלט. מאידך מלוא האחריות על אופן השימוש בטקסט נופלת על כתפי. כשאורי כתב את הטקסט הוא שזר בתוכו הוראות בימוי קולנועיות, סיטואציות בהן הדימוי היה צריך להחליף את הטקסט.  לדוגמה: 'צליל של מים יורדים' הוא התכוון שאתן ביטוי ויזואלי לצליל של מים יורדים, ואייצר מעברון בין שתי סצנות. מאחר שהוא לא נכח בתהליך העבודה לא יכולתי להרשות לעצמי למחוק טקסטים או לפזר את הטקסט בתוך האיורים. הפתרון שניתן היה ליצר הפרדה בין הטקסט לאיור, ולאפשר לטקסט לתפקד כ-'voice over'. עניין ששחרר את האיורים מהמחויבות להיצמד לטקסט ואפשר לי יותר חופש פעולה כמספרת ויזואלית".

איך התמודדת עם איור של סיפור כל כך אישי וטעון רגשית?"כל איור הוא אישי וטעון רגשית עבורי. נהניתי לעבוד עם הטקסט של אורי, המטען הרגשי שלו גרם לי להתחייב אליו, הוא אפשר לי להמשיך 'לשוחח' עם אדם מאוד אהוב. הכאב פוגש אותי דווקא במקומות פחות צפויים: במקומות המוניים, למשל בנסיעה באוטובוס".לחזור לנוסח המקורי. מתוך "מיסטר יואינג" (איור: רוני פחימה)

חומציות של אווירה הספר כולל פלטה תמציתית הכוללת את הצבעים שחור וכתום זרחני. על בחירת הצבעים מספרת פחימה: "מלכתחילה היה ברור שפרויקט בקנה מידה כזה צריך להישאר פשוט, מטעמים פרקטיים. ידעתי שהוא יהיה שני צבעים, ידעתי שאני רוצה לשמור על הקו של העיפרון, והתלבטתי רבות לגבי הצבע השני. כשעבדנו על הספר תכננו להשתמש בצבע מנטה של בית חולים או בירוק זרחני, שניהם הדגישו את המחלה והיה בהם משהו מדכא. מיכאל גולן, המעצב של הספר ואני דחינו את ההחלטה ממש עד הרגע האחרון. הכף הוכרעה על צבע הפוספורי בגוון שבין בין כתום לפוקסיה. הרגשנו שהוא מעביר את המורכבות הנדרשת, הוא מוסיף חיות לדימויים, הוא משמח והוא תורם לחומציות של האווירה. הייתי שמחה לראות את הספר מודפס בכמה מהדורות שכל אחת מהן בצבע אחר ולראות איך זה משפיע על חווית הקריאה".להפוך את הטקסט ל"על זמני":ולמה החלוקה לפרקים?"החלוקה לפרקים הייתה כבר בטקסט, לגבי החלוקה למקטעים היא די הסתדרה מעצמה. זה מזכיר לי ראיון עם לואי סי קי שבו הוא מדבר על אופן הכתיבה של 'לואי', הוא מספר שהוא כותב סיפורים קצרים והוא לא מחליט מראש אם יכנסו שלושה סיפורים לפרק או שהסיפור ימשך על פני מספר פרקים, הסיפורים מכתיבים את הזמן שנדרש כדי לספר אותם. זה די דומה. הצלחתי להתקדם עם הספר רק כשהתחלתי לצייר בלי לחשב מהלכים קדימה. כשהרגשתי שמיציתי דימוי \ רעיון \ נרטיב, המשכתי הלאה".ספרי על הפרויקט הבא שאת עובדת עליו"אין אחד באופק. כרגע אני מפסלת קצת בחימר דמויות להנאתי, אולי לתערוכה שאעשה לרגל יציאתו של הספר לאור".את הספר "מיסטר יואינג" ניתן לקנות דרך אתר הדסטארט, מחיר מינימום - 100 שקלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ