נעמה ריבה
נעמה ריבה

האם הופעתו של המאייר והאמן זאב אנגלמאיר בפסטיבל האמנות "שאון חורף" ב–13 בפברואר בירושלים תבוטל? חבר מועצת העיר אריה קינג שיגר מכתב לראש העירייה ניר ברקת ובו איים כי אם הופעתו של אנגלמאיר תחת הדמות הפרובוקטיבית "שושקה" תתקיים כמתוכנן הוא יתפטר מהקואליציה. "אני דורש להסיר את מופעי הזימה", כתב והוסיף כי מדובר ב"מיצג שאין לו מקום בחברה בעלת מוסר מינימלי, בוודאי לא ברחובה של עיר הקודש ובמימון עירוני מלא".

מנהלת המחלקה לאירועים בעיריית ירושלים עינת גומל, הוסיפה ל"הארץ" כי קיבלה פניות ממספר קבוצות של נשים שחשות שההופעה של שושקה מחפיצה אותן: "אני אוהבת מאוד את הדמות של שושקה ועדיין אין לי פתרון לאיך לעשות את זה אפשרי שהדמות תופיע". היא מציינת שהדמות מעלה נושאים כמו אידיאל היופי ונשים במרחב הציבורי, "שחשוב שיעלו לדיון בירושלים. הייתי שמחה למצוא פורמט שהיא תופיע בלי שהמגזרים השונים שיש בירושלים יפגעו".

לורה ורטון, חברת מועצת העיר מטעם מרצ שהתבוננה בסרטון של שושקה מאירוע בבית העיר בתל אביב סבורה שיש טעם לפגם בהופעה. "ממה שראיתי היא כוללת משחקים בחלקי גוף של נשים. אני בעד חופש הביטוי, אבל זה נראה לי מעט לא טוב, לא התרשמתי לטובה. לא אומרת שצריך לבטל את זה, אבל אם זה מוצא חן בעיני? לא כל כך". 

שושקה היא דמות מאוירת שקיימת 20 שנה באיורי חוברות הקומיקס "סירופ". את התלבושת שהוא נושא על גופו בחודשים האחרונים בהשראתה יצר אנגלמאיר עבור תערוכת "הארץ המובתחת". "היא נחשפה לראשונה כשיצאתי מצדפה בכיכר ביאליק מוקפת עשר רקדניות, תזמורת וזיקוקים", סיפר.

אנגלמאיר צפוי להנחות את האירוע "סיפורי שושקה" וכן לצייר קעקועים בדמותה של שושקה. בשיחה עם "הארץ" אמר כי שוחח עם המארגנים של הפסטיבל כשחזר מהלוויתה של גילה גולדשטיין. "היא נקברה כגבר, ואתה מרגיש נאנס... אני מקביל בין שני האירועים. אנשים מ'שאון חורף' אמרו לי שאני צריך להתרכך. אנחנו כמו טרף מול כריש ואנחנו אומרים לכריש תטרפו אותנו".

לדבריו, אנשי הפסטיבל הציעו לו להלביש את שושקה: "הם רוצים שאתאים את הדמות לירושלים בסגנון: 'שושקה מגיעה לירושלים'. היא מסתובבת בתל אביב, היא היתה בפריז, בגרמניה, במוסקבה, בארצות הברית ודווקא עכשיו מתעוררת השמרנות הזו?". עוד ציין כי איסור הגעתה של שושקה לירושלים יקצין את המגמה המתחזקת של נהירת חילונים החוצה מהעיר והפיכה של הבירה לבדלנית, קיצונית ודתית. "לשמוע מאדם חרדי הערה על חפצון זה מגוחך. מעמד האישה בעולם החרדי מלא באיסורים והגבלות ושושקה משוחררת מכל אלה". אנגלמאיר הוסיף כי "אני לא מוכן להלביש את שושקה. להלביש אותה זה כבר לא שושקה. ירושלים הופכת לעיר פנטית".

בתגובה לטענות ארגוני הנשים מסר אנגלמאיר כי "רוצים להסיט מהנושא הדתי לנושא הפמיניסטי, זאת דרך מילוט. אולי כמחאה אתלבש בבורקיני בשחור ואכסה את כל הגוף לגמרי חוץ מהעיניים. נמאס לי שאנחנו צריכים כל הזמן להתרכך ולהתגמש מול הדת".

מעיריית ירושלים נמסר: "לאור תלונות ארגוני נשים הנושא ייבחן". עם זאת, מהעירייה לא נמסר פירוט באילו ארגונים או קבוצות מדובר ולא נמסר כיצד היא מתכוונת להתייחס למכתבו של קינג. דוברו של ברקת מסר כי ראש העיר אינו עוסק בפניית קינג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ