על רקע אירוע "שוברים שתיקה", הורתה עיריית ירושלים לסגור את גלריית ברבור

ההחלטה התקבלה יממה לאחר פניית מירי רגב לניר ברקת, אולם העירייה טוענת כי הסגירה באה בעקבות שימוע שנערך לפני כשנה. ראש העיר: "העמותה בחרה לצפצף על הוראות היועץ המשפטי"

ניר חסון
מלני שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד סגירת הגלריה, הערב
ניר חסון
מלני שטרן

עיריית ירושלים הודיעה היום (רביעי) על סגירת גלריית ברבור. ההחלטה מגיעה יממה לאחר בקשת שרת התרבות והספורט מירי רגב לראש העירייה ניר ברקת למנוע קיום אירוע של "שוברים שתיקה" במקום, זאת בטענה כי נאסר על הגלריה לארח אירועים שאינם תערוכות אמנות וכאלה המוגדרים "פעילות פוליטית". האירוע התקיים הערב כמתוכנן, ומחוץ לגלריה התנהלו הפגנות נגדיות של כ–200 פעילי שמאל וכמה עשרות פעילי ימין — הראשונים הביעו תמיכה ב"שוברים שתיקה" ומחו על סגירת הגלריה, והאחרונים הפגינו נגד הארגון. במהלך ההפגנה נרשמה אלימות מתונה בין הצדדים, עד שהמשטרה חצצה ביניהם.

הבוקר נערך השימוע שזימן היועץ המשפטי לעירייה ללא נוכחות אנשי הגלריה, שביקשו לדחותו למועד אחר. בעיריית ירושלים טוענים כי הסגירה באה בעקבות שימוע קודם שנערך כבר לפני כשנה, ולפיו מפעילי הגלריה הפרו את השימוש המותר במבנה

מנכ"לית "שוברים שתיקה", יולי נובק, מרצה בגלריה ברבור בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

במכתב שהעביר אתמול עו"ד יוסי חביליו, המייצג את עמותת "בר־קיימא" המפעילה את הגלריה, נכתב כי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה מצמצמות את המונח "פעילות פוליטית" לכדי פעילות חברתית וכי הזמנת ארגונים דוגמת "שוברים שתיקה" חוסה תחת חופש הביטוי ותואמת את מטרות הגלריה.

"ההחלטה היא עלבון לאינטיליגנציה", טען עו"ד חביליו. "עשו שימוע לפני שנה ושלושה חודשים, אתמול מירי רגב כותבת מכתב והיום פתאום מתקבלת החלטה שרוצים לפנות את הגלריה מנימוקים אחרים. נראה לך שאדם סביר יכול לקנות את זה? ברור לכל אדם בר דעת שהסיבה היחידה להחלטה היא פוליטית. לא רוצים לאפשר לדעות להישמע כי ניר ברקת רוצה למצוא חן בעין חלק ממצביעי הליכוד. אני לא בהכרח מסכים עם הדעות של 'שוברים שתיקה', אבל אלחם על זכותם להשמיע אותן. ברקת מסתתר מאחורי החלטות משפטיות במקום להגיד את דעותיו באופן ברור".

לטענת נעם כוזר, ממקימי הגלריה, דרישת העירייה כלל לא הועברה לעובדי ברבור: "חבל שעיריית ירושלים בוחרת בהליכים מזורזים דרך העיתונות, ולא מעדכנת אותנו ישירות. צר לי שהעירייה בוחרת להיכנע ללחצים פוליטיים-מפלגתיים ללא בסיס עובדתי או חוקי. אם העירייה רוצה לערוך הליך תקין אנחנו מוכנים להיפגש בהתראה סבירה בעיריית ירושלים או בבית המשפט".

ניר ברקת. "העירייה זקוקה למבנה לצרכים עירוניים"צילום: אוליבייה פיטוסי

עם פרסום ההחלטה, מסרה רגב: "שוחחתי הבוקר עם ניר ברקת וחיזקתי אותו. אל לו להירתע ממתקפה תקשורתית של ארגוני השמאל עקב החלטתו להפסיק את הקצאת הנכס העירוני לגלריית ברבור. גלריה שמשמשת במה להפצת דיבה שקרית על חיילי צה"ל אינה אומנות שרשויות ציבוריות צריכות לתמוך בה". פעיל הימין ומנכ"ל "בצלמו", שי גליק, שהפנה את תשומת לבה של רגב לאירוע המתוכנן, מסר: "אני מברך על ההחלטה שנותנת מענה לתושבי השכונה ולא לאנרכיסטים פורעי חוק".

מעיריית ירושלים נמסר: "בתום הליך שימוע שהחל לפני כשנה, החליטה עיריית ירושלים להורות על פינוי המבנה המשמש את גלריית ברבור ולהשיבו לידי העירייה ולצרכיה תוך 90 יום. ההחלטה התקבלה לאור עמדת היועץ המשפטי לעירייה, זאת מאחר שהשימוש המותר במקום על פי דיני התכנון והבנייה אינו מאפשר שימוש כגלריה והיות ועמותת 'בר־קיימא' אינה מחזיקה בנכס כדין".

ראש העיר ניר ברקת ציין כי "אני מגבה את החלטת היועץ המשפטי לעירייה. צר לי שהעמותה בחרה לצפצף ולהפר שוב ושוב את הוראותיו בכל הנוגע למותר ולאסור במבנה העירוני. אין לכך כל קשר לחופש הביטוי. העירייה זקוקה למבנה לצרכים עירוניים אחרים ותתייעץ בין השאר עם נציגי השכונה לגבי שימושו העתידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ