המטרופוליטן העלה לרשת לשימוש חופשי 375 אלף דימויים

המוזיאון הניו יורקי הוא כעת המוזיאון בעל האוסף הגדול ביותר בעולם שזמין לציבור ברשת. "משימתנו העיקרית היא להיות נגישים לכל מי שחפץ ליהנות מיצירות האמנות שברשותנו", אמר מנהל המוזיאון

מלני שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלני שטרן

מוזיאון המטרופוליטן שבניו יורק הודיע השבוע כי העלה 375 אלף דימויים של יצירות אמנות מתוך האוסף שלו למאגרי דימויים ברשת, והם זמינים להורדה ולשימוש חופשי, ללא מגבלות של זכויות יוצרים. מדובר בצעד משמעותי, אם כי לא תקדימי, של אחד מהמוזאונים החשובים בעולם. בכך הופך המטרופוליטן למוזיאון בעל האוסף הגדול ביותר בעולם שזמין ברשת. ב–2014 העלה המטרופוליטן כ–400 אלף דימויים מתוך אוספי המוזיאון לאתר המוזיאון, והצעד הנוכחי ממשיך מגמה זו. 

המהלך, אותו המוזיאון מכנה תוכנית "גישה חופשית", נעשה בשיתוף פעולה עם ויקימדיה, שצפויה לקיים מרתון עריכה שיזרז את תהליך הדיגיטציה והשלמת המידע במאגר. בין המאגרים בהם יופיעו הדימויים ניתן למנות את "קריאייטיב קומונס", "פינטרסט", רשת חברתית לשיתוף דימויים, ו"ארטסטור", מאגר של דימויי אמנות המשמש בעיקר לצרכי מחקר ואקדמיה.

אל גרקו, "פתיחת החותם החמישי"או "חזון יוחנן הקדוש", 1608-1614. בין הדימויים של המטרופוליטן שזמינים ברשתצילום: The Metropolitan Museum of Art, New York

המטרופוליטן אינו המוזיאון הראשון שיזם פרויקט של העלאת דימויים של פריטי האוסף לפלטפורמות אינטרנטיות. באתר של קריאייטיב קומונס ניתן גם למצוא דימויים של יצירות מהאוספים של הרייקסמוזיאום באמסטרדם. לפי אתר "Artnews", ישנן יוזמות דומות במוזיאון דאלאס לאמנות, מוזיאון גטי, המוזיאון לאמנות בלוס אנג'לס, הגלריה הלאומית בוושינגטון והגלריה לאמנות בייל.

הדימויים שהעלה המטרופוליטן לרשת הם ברזולוציה גבוהה וברוחב של 4,000 פיקסלים, המאפשרים למשתמש להתקרב ולעיין גם בפרטים קטנים של היצירות. "האוסף המקיף והמגוון שלנו משתרע על 5,000 שנות תרבות עולמית", מסר מנהל המטרופוליטן, תומס פ. קמבפל, בהודעה הרשמית. "המשימה העיקרית שלנו היא להיות פתוחים ונגישים לכל מי שחפץ ללמוד וליהנות מיצירות האמנות שברשותנו. הרחבת הנגישות לאוסף שלנו משרתת את האינטרסים והצרכים של הקהל של המאה ה–21 על ידי הצעת משאבים חדשים ליצירתיות, ידע ורעיונות". יש לציין כי באוסף המטרופוליטן נותרו כמיליון עבודות, שאין עליהן מגבלות של זכויות יוצרים, שטרם עברו תהליך דיגיטציה ולא נמצאים ברשת.

בישראל מתקדמים לאט

ב–2008 הושק אתר האינטרנט "אירופיאנה", המספק גישה למיליוני ספרים, ציורים, סרטים, פריטי מוזיאון וחומרים ארכיוניים שעברו דיגיטציה באירופה. כעת נמצאים באתר דימויים של מעל 54 מיליון אובייקטים מכ–15 אלף מוסדות, בעיקר מאירופה, כמו הרייקסמוזיאום והלובר. במאגר נמצאים גם כ–3,000 פריטים מאוסף המפות של הספרייה הלאומית בישראל.

בחודשים הקרובים מתוכנן שיתוף פעולה של המוזיאון לאמנות בחיפה ואתר ה"אירופיאנה", ביוזמת משרד התרבות, אבל היוזמה להעלאת הדימויים מהמוזיאון החיפאי לרשת מתקדמת לאט בעקבות תהליך החלפת תוכנה שמקיים האתר. "הם רכשו כעת פיילוט חדש של תוכנה, והמוזיאון שלנו לוקח חלק בפיילוט", מספר מנכ"ל מוזיאון חיפה ניסים טל. עם זאת, הוא מציין כי קיימים קשיים נוספים העשויים להאט את תהליך העלאת הדימויים: "זה רעיון מעולה, אבל יש בעייתיות בנושא של זכויות יוצרים בהקשר של דיגיטציה ושיתוף של אמנות עכשווית, כי רק אחרי 70 שנה מותר לפתוח לציבור קובץ של יצירה כזאת. נצטרך לבקש מכל אמן עכשווי אישור להעלות את היצירה שלו. אנחנו מוכנים, צילמנו את כל הפריטים באוספים שלנו ברזולוציה גבוהה, אבל עדיין יש בעיות מבחינת התוכנה וזכויות היוצרים".

בעידן הדיגיטלי, מוסדות התרבות נדרשים להתאים עצמם לשינויים הטכנולוגיים והחברתיים, אך נראה כי גם בשאר המוזיאונים בישראל לא חלה התקדמות מבחינת הנגשה דיגיטלית של יצירות האוספים בפלטפורמות שיתופיות. אך כן ניתן למצוא פריטים רבים באתרי המוזיאונים. באתר מוזיאון ישראל נמצאים כ–120 אלף יצירות אמנות ואוצרות ארכיאולוגיים. בנוסף, ניתן לערוך שיטוט וירטואלי ברחבי המוזיאון באמצעות גוגל סטריט־וויו ולראות מוצגים שנסרקו בתלת ממד וברזולוציה גבוהה. במוזיאון תל אביב מעלים לאתר דימויים מתוך האוספים והתערוכות המתחלפות עליהן יש למוסד זכויות יוצרים. מהמוזיאון נמסר כי הוא נמצא כעת בתהליך בניית אתר חדש ומתקדם, שבו יוצגו דימויים של רוב העבודות מאוספי המוזיאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ