כמה יעלה לכם הברווז הצהוב של דודו גבע?

12 שנה אחר מותו של האמן, תוצג השבוע תערוכה המוכרת לראשונה את יצירותיו המפורסמות, לצד ספר ילדים חדש פרי עטו היוצא לאור לראשונה

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך תערוכת מכירה מיוחדת
צילום: יח"צ

אהלן וסהלן, הפקיד יוסף וכמובן הברווז הצהוב הם ללא שום ספק הדמויות שהכי מזוהות עם האמן דודו גבע, שנפטר לפני כ-12 שנה בגיל 54. תערוכת מכירה מיוחדת שתתקיים בתל אביב בין ה-15-17 בפברואר, מציגה לראשונה את עבודותיו למכירה במחירים של 500-50000 שקלים. לצד עבודותיו המוכרות יוצגו לראשונה סקיצות ואיורים במגוון גדלים, על גבי עץ, נייר ושקפי סטנסיל שיצר להדפסה בעיתונים. זאת לצד איורים שיצר לספרי ילדים. "התערוכה נולדה אחרי שהילדים של דודו גבע, תמי ואהרון, פנו אלי לפני כשנה וסיפרו שמאז מות אביהם פונים אליהם כל הזמן כדי לקנות עבודות מקור מהעיזבון", מספרת אוצרת התערוכה, קרן בר גיל, "עד עכשיו הם לא הרגישו בשלים לעשות מכירות. ועכשיו, אחרי 12 שנה הרגישו שהם מוכנים להיפרד מעבודות, לראשונה".

» דודו גבע - אני אופטימי - לכל הפרטים

» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות

» אמנים צעירים - לכל הכתבות במדור

תהליך הבחירה של העבודות לתערוכה נערכו בארכיב של מוזיאון עין חרוד, המציג את עבודותיו של גבע ומאוחסן ומקטלג. "בחרנו את העבודות החשובות והמשמעותיות ממגוון נושאים: עבודות שעשה בילדותו ונערותו, איורים לספרי ילדים, זו ארץ זו, הברווז, יוסף ועוד". עוד בתערוכה יושק 'בובוש' - ספר ילדים אותו כתב ואייר גבע בצעירותו (שנות ה-80) אשר מעולם לא ראה אור, ומתאר את מסעותיו של הכלב בובוש המנסה לגנוב את הירח. "מדובר בכתב היד שנמצא על ידי גדעון שמיר הבעלים של ההוצאה לאור 'דומינו' המיתולוגית. הוא ארוך והילדים החליטו שלא לערוך אותו ולהדפיס אותו כמות שהוא. הוא מצחיק, עצוב וחריף בו זמנית. והעלילה מתפתחת בו לכיוונים פרועים", אומרת בר גיל.

מה הוא לדעתך סוד קסמו של גבע?
"דודו היה גאון ונביא בעירו. בחלק גדול מאוד מהקריקטורות נדמה כאילו נעשה עכשיו. מאוד אקטואלי. אפשר לייחס הרבה מאוד מהחומרים לדונלד טראמפ, לביבי ולהתנהלות עכשווית. לדודו יש את היכולת לשקף במדויק ובאופן חריף במעט מילים ובדימוי צנוע מצבים אקטואליים".

מה הביא גבע לעולם איור ספרי הילדים?
"יש המון רגש באיורים האלה. האיורים עצמם שכמובן מוצגים כמקור הם ציורים לכל דבר. צבעוניים רכים ילדיים ועשירים בדמויות ובנרטיבים. דודו לא התייפייף ולא התחנף לילדים. יש באיורים דמויות אפלות, גרוטסקיות, מצחיקות ומרגיזות".

התערוכה ''דודו גבע - אני אופטימי'' תוצג בין ה-15-17 בפברואר בנווה שכטר, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ